VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sníh komplikuje dopravu v kraji, nejvíce ho napadlo na Novojičínsku

/FOTOGALERIE/ Se zvýšenou opatrností jsou dnes sjízdné silnice v Moravskoslezském kraji. Hlavní tahy jsou mokré, na vedlejších silnicích je kašovitá vrstva sněhu po chemickém ošetření nebo ujetá vrstva sněhu krytá inertním posypem.

1.2.2017 AKTUALIZOVÁNO 1.2.2017
SDÍLEJ:

Dopravní nehoda, středa 1. února, Heřmanice u Oder.Foto: Hasiči MSK

Na sněhu to klouzalo, záchranáři měli napilnoVytrvalé sněžení, které zasáhlo Moravskoslezský kraj od úterního večera, bylo příčinou také zvýšené počtu zranění v našem kraji. Jak informoval mluvčí Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje (ZZS) Lukáš Humpl, posádky záchranářů tak vyjížděly v průběhu středy na různých místech regionu k půl druhé desítce těchto událostí.
„Záchranáři ošetřovali dosud devět žen a čtyři muže. Všichni utrpěli poranění, když se pohybovali venku. Přitom upadli na zasněžených chodnících či cestách. Převažovala přitom zranění horních a dolních končetin, nejčastěji v oblasti kloubů," upřesnil Lukáš Humpl.
Jak dodal, všichni pacienti byli při vědomí a jejich postižení se nejčastěji jevila jako středně těžká. Po ošetření je týmy ZZS transportovaly do spádových zdravotnických zařízení.

"Měli jsme v noci veškerou techniku i nasmlouvané radlice," řekla ve středu ráno mluvčí správy silnic Moravskoslezského kraje Simona Součková.

Sněžilo v celém kraji, nejvíce sněhu, až 20 centimetrů, podle mluvčí napadlo na novojičínské straně Beskyd.

Od úterního večera až do odvolání je pro kamiony a nákladní vozy s přívěsem opět uzavřena silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku. Vede kolem přehrady Šance s pitnou vodou, takže se tam nesmí solit a těžká vozidla v kopcích mají problémy i při slabé sněhové vrstvě.

Situace v Ostravě

Sněhová nadílka v Ostravě, únor 2017.V Ostravě poprvé v letošní zimě povolali posily z dodavatelských firem.

"K mrazivému počasí se přidalo také husté sněžení. Místy na území Ostravy napadlo až dvacet centimetrů sněhu. K sedmnácti sypačům Ostravských komunikací tak byly letos poprvé povolány také posily. S pluhováním navíc pomáhá dvanáct traktorů a šest nákladních vozidel," uvedl k situaci už v úterý večer mluvčí Ostravských komunikací Jiří Maléř.

Jak dodal ve středu ráno, s nočním sněžením si sypače Ostravských komunikací, i za pomoci posil, poradily bez větších komplikací.

"Po osmé hodině ranní však začalo opět hustě sněžit a technika se tak bezodkladně vrátila do terénu. V tuto chvíli je venku všech sedmnáct sypačů, k chemickému ošetření silnic a pluhování vyrazily sypače krátce před devátou hodinou ranní. Je předpoklad, že sněžit bude celé dopoledne, proto po celou dobu zůstane technika v terénu," doplnil Maléř s tím, že během noci bylo spotřebováno více než 150 tun soli a 60 000 litrů solanky. Spolu se sedmnácti sypači Ostravských komunikací pomáhalo s pluhováním dvanáct traktorů a šest nákladních vozidel.

V Ostravě pomáhají při odklízení sněhu i odsouzenci, kterým byly uloženy alternativní tresty K odklízení sněhu pomáhají Technickým službám Moravské Ostravy a Přívozu nejen tři desítky pracovníků veřejně prospěšných prací, ale také 5 odsouzenců, kterým byly uloženy alternativní tresty. „Když teď hodně nasněžilo, odklízejí sníh hlavně z chodníků, přechodů pro chodce, zastávek městské hromadné dopravy. Kromě už zmíněných pracovníků provádějí úklid sněhu samozřejmě i kmenoví pracovníci Technických služeb," uvedla mluvčí centrálního ostravského obvodu Jana Pondělíčková. V ulicích jsou i sypače, sněžné frézy, nakladače, malé traktory a další technika..

Na silnicích v současné době leží vrstva rozsoleného, rozbředlého sněhu. Cesty jsou však s opatrností sjízdné a žádné komplikace nehlásí ani dopravní podnik.

MHD v Ostravě

Sněžení nepoznamenalo do 11 hodin ani ostravskou MHD. Nástupiště ale čety odklízejí o sto šest. Na vydatné sněžení reaguje ostravský dopravní podnik (DPO) v rámci potřeb.

„Všichni lidé, kteří mají na starost odklízení nástupišť či třeba tramvajové trati jsou v plné zbroji a situaci řeší," sdělil mluvčí DPO Miroslav Albrecht. Dochází pochopitelně také ke zpomalování dopravy na silnicích, a tedy i k drobným zpožděním trolejbusů a autobusů, o nic vážného ale podle Albrechta nejde. Přesto cestující prosí o trpělivost a shovívavost. 

Čerstvá sněhová nadílka v Novém Jičíně, únor 2017.Nový Jičín: v ulicích je veškerá technikaTechnické služby v ulicích Nového Jičína a jeho místních částech uklízí sněhovou nadílku od úterního večera. „Po celou noc fungovala mimořádná služba. Od 18 hodin byl v terénu pluh a sypač soli, 19,30 hodin byli osloveni smluvní partneři s traktory, kteří zajišťují úklid místních částí Bludovice, Žilina, Straník, Kojetín," sdělila Deníku mluvčí radnice Marie Machková. Ve tři hodiny ráno se připojilo dalších šest vozidel, pluhů a sypačů a před sedmou se v ulicích objevila další technika a čtyři ruční frézy na chodníky. Aktuálně je v ulicích devět vozů – sypače a pluhy a veškerá ruční technika," řekla dále mluvčí.

Menší komplikace nastaly v ulici Tyršova, kde praskl vodovod a voda zaplavila chodník vedoucí kolem zámeckého parku. Závadu odstraňují pracovníci SmVaK.

Sníh se už podepsal i na řadě nehod

Husté sněžení se ve středu podepsalo na zvýšeném počtu dopravním nehod v moravskoslezské metropoli. Většinou se jednalo o drobnější havárie bez zranění. Policisté řešili i hromadné nehody. Jedna z nich se stala v ulici Rudné v Ostravě-Vítkovicích, kde před křižovatkou s ulicí Lidickou havarovala čtyři vozidla. Vše se obešlo bez zranění. Dopravu řídila policie.

Problémy způsobila i nehoda nákladního a osobního vozu na kruhovém objezdu v ulici Slovenské v Ostravě-Přívoze. K další nehodě na kruhovém objezdu došlo v ulici Opavské u nákupního centra Globus v Ostravě-Plesné. Střetla se zde dvě osobní auta. Nehoda byla bez zranění, zkomplikovala však dopravu. Příčinou havárii bylo vesměs nedodržení bezpečné vzdálenosti a následné nedobrzdění.

"Celkem ke 12 dopravním nehodám vyjížděli jen během středečního rána a dopoledne profesionální hasiči do všech koutů kraje, kde obvykle hustě sněžilo," uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela s tím, že u některých událostí vydatně vypomáhaly i jednotky dobrovolných hasičů. "Šlo především o vyprošťování či odtahování nákladních či dodávkových vozidel z příkopů, svodidel a závějí, nehody se většinou obešly bez zranění," doplnil Kůdela.

Například v Heřmanicích u Oder, v místní části Véska (okres Nový Jičín), skončil v příkopu linkový autobus s několika cestujícími. Levé kolo autobusu zůstalo ve vzduchu.

"Při příjezdu hasičů již byli cestující ze silnice, spojující obec Vlkovice a část Véska, pryč. Silnici musel prosypat štěrkem přivolaný sypač. Před úspěšným vyproštěním autobusu z příkopu plného sněhu a v ostré zatáčce museli hasiči odstranit pomocí motorové pily dřevěný kůl ohradníku," komentoval zásah mluvčí hasičů.

Ve Velké Polomi (okres Ostrava-město), skončila v příkopu dodávka poté, co přerazila dřevěný sloup s telefonními kabely.

Dopravní nehoda, středa 1. února, Oborná.

V obci Oborná (okres Bruntál) blokoval silnici kamion s přívěsem, který po jízdě z kopce zůstal zalomený ve svodidlech a s proraženou palivovou nádrží.  Na silnici do sněhu vyteklo odhadem 100 litrů nafty, hasiči na ni použili sorbent a i se sněhem znečištěnou vrstvu uklidili. Zbytek z útrob nádrže přečerpali do náhradních nádob a kamion odtáhli do Nových Heřminov, kde vyčerpali z nádrže i zbytek nafty - snímky z nehod naleznete v přiložené fotogalerii.

Na sněhu jel rychle a narazil do protijedoucího autaNa silnicích Karvinska je i přes vydatné sněžení v nočních a dopoledních hodinách klid. Dopravní policisté během dopoledne vyjížděli pouze k jedné vážnější nehodě. Ta se stala na spojnici Havířova-Šumbarku a Petřvaldu. Čtyřiadvacetiletý řidič Fordu Fusion tam na zasněžené vozovce v ulici U Vodárny nezvládl řízení a srazil se s vozem Citroen Xsara. „Řidič nepřizpůsobil jízdu stavu a povaze vozovky, přejel do protisměru, kde se střetl s protijedoucím vozem. Řidič fordu byl lehce zraněn a odvezen k ošetření do nemocnice," uvedla mluvčí policie Zlatuše Viačková. 

Na Bruntálsku a Krnovsku si se sněhem poradili

Vytrvalé ranní sněžení na Bruntálsku sice přidalo práci silničářům, ale nebylo to nic, co by nezvládli. Dopoledne sice byly problémy na Vrbensku a u Bruntálu ve stoupání u Oborné, kde dopoledne zablokoval dopravu kamion. V poledne už byly silnice s potřebnou mírou opatrnosti sjízdné.

I Technické služby Bruntál si se sněhovou nadílkou poradily. „Jsme v terénu už od čtyř hodin od rána, postupujeme podle operačního plánu a údržba postupuje, tak jak má," řekl jednatel Technických služeb Bruntál Václav Frgal.

„Jakmile protáhneme hlavní tahy, tak dochází k dočišťování na křižovatkách, přechodech pro chodce, autobusových zastávkách, nádraží a podobně," dodal Václav Frgal. Vedle zaměstnanců Technických služeb se na úklidu podílelo o šestnáct lidí z úřadu práce na veřejně prospěšné práce.

I v Krnově mají pracovníci Technických služeb za sebou náročnou noční službu. Protože sníh přibýval jen pozvolna, dokázali zajistit průjezdnost všech ulic i schůdnost chodníků. „Zatím o žádných větších problémech se sněhem nevím. Na odboru správy majetku města zatím nebyly nahlášeny žádné škody způsobené sněhovou nadílkou," uvedla mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Na Jesenicku a Šumpersku je v terénu veškerá technika silničářů, kterým se zatím daří udržet všechny komunikace sjízdné, řidiči by si ale měli dávat pozor a jezdit opatrně.Další informace o situaci v Česku najdete zde.

Přečtěte si také: Ptačí chřipka v kraji: Uhynuly další labutě, v obcích sepisují počty drůbeže

Mohlo by vás zajímat: Když mrzne, berou hrobníci do ruky i bourací kladivo
Autor: Redakce / ČTK

1.2.2017
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT