„Působila mu dlouhodobě těžké příkoří, které vyústilo až v projevy syndromu týraného dítěte,“ konstatoval státní zástupce a dodal: „Zle s ním nakládala. Za malichernosti a drobné prohřešky ho slovně ponižovala a nepřiměřeně fyzicky trestala tím, že ho téměř denně tahala za vlasy, bila jej rukou, kabelem, opaskem či násadou na smeták.“ Rány směřovaly do zad, hlavy a břicha.

Obžaloba popisovala i další matčiny krutosti vůči synovi. „V návalu vzteku jej povalila na zem, kde do něj kopala,“ uvedl mimo jiné státní zástupce. Žena údajně chlapci nezajistila plnohodnotnou stravu, někdy jej nechávala samotného doma. Musel také hlídat své sourozence a vykonávat domácí práce, které neodpovídaly jeho věku. Matka se mu prý navíc snažila zabránit v kontaktu s babičkou.

KOMPLOT?

Žena u soudu jakékoliv násilí a nevhodné chování vůči synovi popřela. Vše naopak označila za komplot. „Není to pravda,“ prohlásila. V dřívějších výpovědích uvedla, že za vším stojí její rodiče, kteří se jí vměšovali do života a manipulovali s jejími dětmi.

Prý je chtěli získat do pěstounské péče, aby si dávkami přilepšili k důchodu. To rodiče důrazně odmítli, naopak popsali výchovné problémy s dcerou, kterou se i přes všechny potíže snažili všemožně podporovat.

Ženě hrozil trest od dvou do osmi let. Okresní soud jí nakonec v těchto dnech vyměřil dva roky s podmíněným odkladem na zkušební třicetiměsíční lhůtu. Verdikt zatím není pravomocný.