Na lavici obžalovaných usedl dvacetiletý mladík z Ostravy. Vloni v červnu v autobuse na lince číslo 48 vykřikoval, že všechny pobodá a zabije.

V ruce držel čepel nože bez rukojeti. Muž, který většinu svého života strávil ve Velké Británii s rodinou, pobíhal mezi sedadly, mačkal výstupní tlačítka a křičel: „Help me! Please!“ Tvrdil, že ho někdo pronásleduje, pak požadoval převezení do Opavy a na další místa.

DROGY

Jak se ukázalo, byl pod vlivem pervitinu a marihuany. Lidé před ním v panice utíkali ke kabince řidiče, který zmáčkl tlačítko nouze a cestujícího se snažil uklidnit. Marně. Útočník dokonce vyhrožoval, že všechny zabije. Na další zastávce pak vyběhl z autobusu. V té chvíli se objevili přivolaní strážníci, kteří jej začali pronásledovat. Při následné potyčce jednoho z členů hlídky řízl čepelí do prstu.

LÍTOST

„Je mi líto, co se stalo. Stydím se za zločin, který jsem spáchal. Všem cestujícím se chci omluvit. Nikomu jsem nechtěl ublížit. Moc se omlouvám,“ kál se v úterý před soudem obžalovaný, který se podle svých slov změnil.

Mladík u soudu prohlásil, že svého činu lituje.Zdroj: Deník / Jaroslav Perdoch

„Léčil jsem se v Opavě. Teď už jsem čistý, neberu pervitin ani marihuanu. Docházím do ambulance. Hodně mi pomáhají rodiče,“ prohlásil mladík, kterého k soudu doprovodil jeho otec. „Budeme na něho dohlížet. Musí si najít holku a práci. Žádní kamarádi. Těm, kteří prodávají drogy, bych dal přísné tresty,“ prohlásil otec.

JAKO ZBRAŇ

Mladík se před soudem zodpovídal z nebezpečného vyhrožování a z násilí proti úřední osobě. Vzhledem k tomu, že měl v ruce čepel nože, bylo vše posuzováno jako útok se zbraní. Hrozilo mu až šest let vězení.

Ve Velké Británii byl sice několikrát odsouzen, u nás má ale čistý trestní rejstřík. I díky tomu, projevené lítosti a také snaze o nápravu mu soud uložil „pouze“ podmíněný trest, a to na patnáct měsíců s odkladem na zkušební dobu třiceti měsíců. Během ní nesmí brát žádné omamné a psychotropní látky. Výjimku představují pouze léky předepsané lékařem.

„Dohlídnu na něho. Nechci, aby se to ještě někdy opakovalo,“ prohlásil otec obžalovaného. Verdikt zatím není pravomocný. Státní zástupkyně jej na místě přijala, mladík si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.