„Máme ji rádi, pořád si její písničky pouštíme. Dokonce máme chalupu v Čáslavi, kde si zazpívala naposledy…“ nechávají se slyšet.

Zpěvačka, jež ve svých pětašedesáti letech zkolabovala předloni na koncertě a poté podlehla zástavě srdce v pražské nemocnici v Motole, má hrob společný s bratrem Lubošem.

Jeho násilné úmrtí paradoxně v jiné pražské části, Smíchově ve Štědrý den 1981 zůstalo dodnes neobjasněno. Slova rodiny o uložení Věry Špinarové na „klidném místě nedaleko Ostravy“ víceméně platí.

Hřbitov na kopci nad Plesnou ještě náleží na území krajského města, kousek výše však už jsou Dobroslavice a Děhylov na Opavsku. Davy fandů tu podle zahradníka vzpomínat nechodívají.

Umělkyně nazývaná českou Janis Joplin či Tinou Turner však má na hrobě, rozhodně nepůsobícím neudržovaným dojmem, spoustu (umělých) květin a svíček. Plesenští o ní vědí, lidé odjinud moc ne.

„Věruško, teď i my budeme dávat kytičky,“ uvádí porubská fanynka křižující se u náhrobku. Mnohem menší úctě se těší socha Věry Špinarové v Husově sadu v Moravské Ostravě.

Tvrzení, že s ní příbuzní ani vedení centrálního městského obvodu nejsou spokojeni, je velmi mírné. Moravská Ostrava a Přívoz chce dokonce bronzové dílo Davida Moješčíka vydražit. Tedy pokud se se sochařem domluví!