Firma NWR se v prvním čtvrtletí dostala do vysoké ztráty. Minulý měsíc oznámila, že chce prodat ostravskou společnost OKK Koksovny. Připravuje i další úsporná opatření.

Mluvčí OKD Vladislav Sobol řekl, že o budoucnosti Dolu Paskov ani dalších dolů společnosti zatím nebylo rozhodnuto. Rozhodující pro NWR budou výsledky zátěžových testů, které nyní dělá na všech šachtách.

„Ty spočívají v revizi efektivnosti jejich provozu ve světle aktuální ekonomické situace. Pracujeme na důkladné analýze každého porubu, jednotlivých lokalit i všech dolů a teprve podle jejich výsledků přijmeme další opatření. Prodej dolu nebo šachty je samozřejmě jednou z možností," uvedl Sobol.

Důl Paskov, který má své důlní provozy na Frýdecko-Místecku ve Staříči a Chlebovicích, má přes 2500 vlastních zaměstnanců. Zaměstnává také dalších více než 500 pracovníků dodavatelských organizací. Šachta ve Staříči byla uvedena do provozu v roce 1970. Ročně vytěží přibližně milion tun kvalitního koksovatelného uhlí.

„Připadá mi to jako ve filmu Pretty Woman, kde chce ten hrdina všechno koupit, vyždímat, rozprodat. Na druhé straně náklady na vytěžené uhlí v Paskově jsou vysoké. Ale zase se tam těží kvalitní koksovatelné uhlí," řekl Pytlík. Dodal, že je podle něj možné, že bude firma chtít Důl Paskov prodat společně s koksovnami.

Odboráři s vedením firmy podepsali úmluvu ohledně mzdových přídavků. O nové kolektivní smlouvě na roky 2013 až 2017 ještě budou jednat, ale podle Pytlíka už půjde jen o ladění technických věcí.

„Tím, že jsme podepsali ten dodatek, už nemáme kam spěchat," řekl odborový předák.

NWR minulý měsíc oznámila, že se letos v prvním čtvrtletí propadla do čisté ztráty 80 milionů eur (asi dvě miliardy korun).

Ve stejném období loňského roku měla čistý zisk šest milionů eur. Společnost kvůli slabším hospodářským výsledkům mimo jiné snižuje o deset procent mzdy zaměstnancům, kteří mají smluvní mzdy. Těch je ale v OKD minimum.

Firma chtěla, aby jedním z úsporných opatření bylo zrušení příplatků na dovolenou, které činí čtrnáctinásobek denní mzdy.

S tím odboráři nesouhlasili. Po složitých vyjednáváních se s vedením OKD dohodli na doložce ke kolektivní smlouvě na roky 2010 až 2012.

Podle ní dostanou zaměstnanci v červenci osminásobek průměrného denního výdělku, ale maximálně 10 tisíc korun, a v listopadu doplatek do výše čtrnáctinásobku.

OKD má zhruba 13 tisíc vlastních zaměstnanců. Předloni tam hrubá průměrná mzda činila 36 498 korun. Pracovníci v šachtách si vydělali průměrně 35 123 korun měsíčně. Údaje o mzdě za loňský rok firma zatím nezveřejnila.

(čtk)