Je obžalován ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. V případě uznání viny mu hrozí tři až deset let vězení. Starosta vinu odmítl.

„Necítím se vinen,“ prohlásil před vstupem do jednací síně. Po zahájení hlavního líčení odmítl vypovídat. „Využívám dnes svého práva a nebudu vypovídat,“ prohlásil.

K okresnímu soudu jej přišli podpořit někteří obyvatelé a zastupitelé obce. Jsou přesvědčeni o jeho nevině. „Je to nesmyslná obžaloba na nevinného člověka. Uvidíme, jak rozhodne soud, více k tomu nemám co říct,“ řekl zastupitel obce Josef Holáň.

DEMOLICE

Podle obžaloby Vajda na podzim 2016 nehospodárně nakládal s částí dotace, která měla být použita na demolici staré hasičské zbrojnice. Více než 2,7 milionu korun vyinkasovala stavební firma. Státní zástupce však tvrdí, že některé práce s vědomím starosty bezplatně provedli dobrovolní a profesionální hasiči, a to v rámci taktického cvičení zaměřeného na vyprošťování osob ze sutin a odstranění staticky narušených míst budovy. A k tomu se ideálně hodila stará zbrojnice určená k demolici. Na cvičení se dohodli hasiči se starostou.

Krajský úřad po následném prověření situaci vyřídil tak, že Kyjovicím snížil druhou část dotace určenou na výstavbu nové hasičské zbrojnice.

Případ se zřejmě potáhne několik měsíců. Obhajoba totiž trvá na osobní účasti všech navrhovaných svědků a také znalců. Jednání bude pokračovat v létě. Není však zcela jasné, u kterého senátu a soudu. Starostův obhájce totiž vznesl námitku podjatosti zdejšího trestního senátu a také celého ostravského okresního soudu jako místně nepříslušného.