Symbolicky coby kamenem dohodil od tohoto muzea vznikne v příštích letech další. Z vysokých pecí 4 a 6 v Dolních Vítkovicích, o kterých se v minulosti hovořilo jako o budoucí vědecké knihovně nebo studentském kampusu, bude Museum+.

Pod tímto tajuplným názvem se skrývá prosté vysvětlení. Co se nevejde jinde, bude tam! Museum+ bude totiž vystavovat sbírkové předměty, uložené v depozitářích státních muzeí, které jsou pro nedostatek místa veřejnosti nepřístupné.

Nejstarší žijící zaměstnanec lazecké šachty Jiří Petráš.
Devadesátník vzpomíná na šachtu v Lazích, nastoupil tam v roce 1944

OD VŠEHO NĚCO

Bude v něm kus přírody, historie, techniky, designu i umění. „Museum+ vhodně doplní náš otevřený a dynamický programový koncept „živého města“ a unikátní prostředí vysokých pecí dodá muzeu patřičnou jedinečnost,“ říká ředitel Dolních Vítkovic Petr Koudela.

Dolní Vítkovice, ministerstvo kultury, Moravskoslezský kraj a město Ostrava už uzavřely memorandum o společné přípravě a realizaci projektu. „K regionu a lidem, kteří v minulosti odvedli obrovský kus práce ve prospěch nás všech, se chováme macešsky. To musí skončit, státní prostředky nemohu pomáhat pouze Praze, musíme ten systém změnit,“ vyhlásil ministr kultury Lubomír Zaorálek, který je přesvědčen, že nové muzeum vdechne nový život nejen vysokým pecím, ale i celému regionu.

Petra Janáková v budově Okresního soudu v Opavě.
Vězeňská „těhulka“ Janáková se podruhé na svobodu nedostane

Naše město lidem nabízí nesčetně možností se vzdělávat, ovšem velké univerzální muzeum nám chybí. Vnímám to vůči Ostravě jako dluh státu,“ souhlasí s ministrem primátor Ostravy Tomáš Macura.

ZAPLATÍ TO STÁT

Stavbu muzea i jeho následný provoz bude financovat stát ze svého rozpočtu a evropských dotací. Moravskoslezský kraj už zadal zpracování studie proveditelnosti, která určí možný termín stavby a také zpřesní náklady. Ty se prozatím odhadují na 2,5 miliardy korun.

„Vznik nového muzea jako unikátního výstavního a vzdělávacího konceptu s přispěním světových kurátorů, ve kterém budou zpřístupněny sbírky národních i zahraničních muzejních institucí, je bezesporu krok správným směrem,“ myslí si hejtman kraje Ivo Vondrák o muzeu, které bude mít také moderní pracoviště pro digitalizaci, konzervování i restaurování sbírkových předmětů.

Slezské derby FC Baník Ostrava - Slezský FC Opava, 21. dubna 2019, utkání 29. kola první fotbalové ligy.
POSLEDNÍ ŠANCE: Baník Ostrava hostí Opavu. Deník rozdává vstupenky!
Josef Babka hovoří otevřeně o pádu komunistického režimu.
Neměl jsem důvod utíkat z politiky, říká dlouholetý člen KSČM Josef Babka