Polévka rybí s houskou, smažené rybí filé, bramborový salát, pomeranč a třená tyčinka. Tak vypadá štědrovečerní menu pro pacienty v Městské nemocnici Ostrava. Tedy pro ty, kteří nebudou mít to štěstí, aby mohli na Vánoce domů, a stráví svátky v nemocnici.

 A pokud nemají zvláštní dietu. „Celkem je plánováno 120 porcí pro základní diety a sto porcí diabetické diety," uvedla mluvčí městské nemocnice Magda Otáhalová. Vše se připravuje ve zdejší kuchyni. Zpracovat je třeba 22 kilogramů rybího filé, čtyřicet kilogramů brambor, osm kilogramů majonézy a k tomu 12 kilogramů ostatních surovin, například zeleniny, hořčice…

Oběd bez masa

Také ve Fakultní nemocnici Ostrava se dostane pacientům klasické vánoční stravy. Podle tradic bude oběd bezmasý, večeře pak podle jednotlivých dietních omezení a diagnóz. „Vycházíme vstříc a zajišťujeme jídelníček ušitý na míru pro jednotlivého pacienta. Za všechny diety uvádím například, že racionální strava představuje hrachovou polévku, smaženého kapra, bramborový salát. Každý pacient obdrží klasické vánoční cukroví a balíček s ovocem, kde budou mandarinky, banán, jablka. Nechybí ani vánoční čokoládové figurky," popsal mluvčí fakultní nemocnice Tomáš Oborný.

Jak doplnil, při výdeji večeří zde na podnos každého pacienta vkládají přání brzkého uzdravení a klidného prožití vánočních svátků.

„Po celý den při práci panuje sváteční nálada, nicméně velmi pracovní, protože příprava celodenní stravy v tento sváteční den je opravdu náročná. Vše začíná ráno v pět hodin a končí po sedmnácté hodině. Teprve po distribuci všech večeří mohou odejít domů k rodinám i zaměstnanci odboru léčebné výživy a stravování," doplnil Oborný s tím, že klasická štědrovečerní večeře je připravována pro 390 pacientů. To představuje sto kilogramů kapřího masa a 150 kilogramů bramborového salátu.

Dostanou i dárek

Ani lidé bez vlastní střechy nad hlavou, kteří obývají některé ze zařízení ostravské Charity, nepřijdou o Štědrém večeru zkrátka. „Ve službách pro lidi bez domova bude na štědrovečerním stole bramborový salát a kuřecí řízek z kuchyně Charitního domu svatého Václava domova pokojného stáří. Večeře se bude vydávat pro uživatele noclehárny s kapacitou 26 lidí a azylového domu pro 42 lidí," popsal Dalibor Kraut z Charity Ostrava. Lidé zde dostanou také drobné dárky denní potřeby ponožky, rukavice, ručníky, drogerii pro osobní hygienu.

V charitních zařízeních pro matky s dětmi a startovacích bytech je podle jeho slov příprava a průběh Vánoc v „rukou" samotných klientek. Berou to zde jako součást sociální rehabilitace. I zde budou obdarováni drobnými praktickými dárky.

Klasiku raději ne

Na rozdíl od těch, kdo nemají vlastní domov, přibývá i těch, kdo jej mají a přesto se rozhodnou o Štědrém večeru povečeřet v některé z restaurací. Tento trend potvrzuje i Klára Daňková z Mamaison Hotelu Imperial. V hotelu museli dokonce letos přesunout štědrovečerní večeři do jiné, větší restaurace, než původně plánovali. „První rezervace přicházejí už v říjnu a většina hostů u nás Štědrý večer slaví již několik let za sebou, obsluhující personál je tak zná jménem a vždy je usadí na jejich oblíbená místa," uvedla Daňková.

Zde však ve výběru pokrmů zaznamenávají odlišný trend než ve většině českých domácností. „V posledních letech pozorujeme stále menší zájem o tradiční štědrovečerní večeři. Naše nabídka je proto sestavena tak, aby si vybrali jak milovníci české klasiky, kterou připravujeme v moderní úpravě, tak hosté, kteří, ani kapra, ani hrachovou polévku nemusí," doplnil manažer hotelu Karel Křistek.

Místo ryby se zde na štědrovečerní tabuli objevuje například vepřová panenka, pečená v máslovém chlebu se sušenými švestkami a tymiánem s vánočním houbovým kubou.