Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) chce nechat zřídit trvalé pietní místo, které by připomínalo prosincový čin dvaačtyřicetiletého střelce. Jeho útok nepřežilo sedm lidí, další dva byli zraněni. Provizorní pietní místo před budovou Polikliniky FNO bude 2. ledna zrušeno.

"Abychom si mohli i v budoucnu důstojně připomenout památku obětí útoku, rozhodli jsme se ve spolupráci s Magistrátem města Ostravy zřídit u fakultní nemocnice trvalé pietní místo. Konkrétní podrobnosti týkající se jeho příprav a realizace jsou nyní předmětem jednání," uvedla mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

Dodala, že nemocnice děkuje všem, kteří k poliklinice přišli zapálit svíčku či položit květiny, aby uctili památku obětí útoku z 10. prosince. "Velice si toho vážíme. Lidská solidarita a sounáležitost je v těžkých okamžicích velkou útěchou," řekla mluvčí.

Na dva hlavní účty založené pro oběti střelby už lidé přispěli přes sedm milionů korun. Účty založila nemocnice i sousední Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava. Vyplývá to z informací na webových stránkách nemocnice a školy. Zájemci mohou přispívat i na další účty, které souvisejí s podporou konkrétní rodiny.

Nemocnice vyhlásila sbírku jako první. Zřídila bankovní účet s číslem 73030761/0710, kam mohou dárci přispívat do 31. března 2020. K dnešnímu dni se na něm sešlo přes 6,7 milionu korun.

Na transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby VŠB-TUO mohou příspěvky posílat studenti, zaměstnanci či absolventi školy i další. Účet má číslo 291463872/0300. I v tomto případě lze příspěvky zasílat do konce března. Poté škola částku předá ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Ostrava rodinám obětí. Dnes na účtu bylo přes 365.000 korun.

Kromě těchto dvou existují další dva účty, které mají pomoci konkrétním rodinám. Vězeňská služba (VS) s policejním odborovým svazem pořádá veřejnou sbírku pro rodiny dvou zastřelených příslušníků bezpečnostního sboru.

Sbírku vyhlásila i porubská Základní škola Ivana Sekaniny, která chce pomoci rodině Petra Langa, jednoho z příslušníků VS, který vlastním tělem bránil svou dceru. 

K TÉMATU
Dvaačtyřicetiletý střelec zahájil palbu bez varování v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky v úterý po sedmé hodině ráno. Pacienty střílel z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Na svědomí má sedm obětí. Další dva zranění muži už byli propuštěni z nemocnice do domácí péče. Střelci se podařilo z nemocnice odejít před příjezdem policie. Později spáchal sebevraždu v Děhylově na Opavsku, asi osm kilometrů od FNO.

Střelba v ostravské nemocnici.