„Jejich ochota jít si přivydělat prudce klesá už ale v posledních dnech srpna, chtějí si ještě užít volna. Vysokoškoláci pak postupně mizí z trhu práce po půlce září. Stěhování na koleje a upřesňování rozvrhu jim obvykle zabere měsíc času. Pak teprve mají prostor pro brigády. A to ještě část z nich pomáhá na tradiční sklizni chmele a jiných zemědělských plodin. Proto v daném období nabídka běžných brigád obvykle hodně přesahuje poptávku po nich,“ vysvětlil Radovan Burkovič s tím, že současné období lze označit jako „brigádnické žně“. Ti, kdo si chtějí přivydělat, podle něj určitě mají z čeho vybírat.

„Zda rok 2018 zkopíruje předešlá léta, budeme samozřejmě vědět až v říjnu. Ale prozatím není nic, co by tomu mělo zabránit,“ uvedl dále jednatel JOB-centra s tím, že první velká vlna poptávek po brigádních už odstartovala. Nárůst pracovních příležitostí pro brigádníky se v posledních dnech zdvojnásobil.

Některé firmy nabírají brigádníky i na dlouhodobější výpomoc, nabízejí jim práci až do prosince. Pro silné, fyzicky zdatné muže starší 18 let je momentálně například nabídka práce skladníka za 100 korun za hodinu v 8 až 10hodinových směnách.

Na celé září je v nabídce pro muže nad 18 let montáž vzduchotechniky za 100 korun na hodinu (ranní směny v pracovních dnech). Muže i ženy pak hledá další firma na montáž, baleni a expedici výrobků ve velkoskladu, platí rovněž 100 korun za hodinu.

Podle Radovana Burkoviče už jsou v současné situaci zaměstnavatelé ochotni brigádníkům zaplatit i vyšší částky.

„Přes stokorunu na hodinu (115 korun) se přehouply odměny pro muže, kteří nastoupí na brigádu na laminaci trubek a práce s minerální vatou. Pokračují brigády v pivovaru, na pile, v celulózce, v zahradnictvích, na stavbách, v kovovýrobě i stěhovací práce. Nabídky přicházejí denně. Při nedostatku brigádníků firmy neváhají zvyšovat hodinové mzdy o desítky korun,“ dodal jednatel JOB-centra s tím, že už byla překročena hranice 140 korun za hodinu práce.

Tuto částku nabízí například firma, která hledá pracovníky na vykládku kamionů. Větší množství příležitostí lze najít i na portálech nabízejících brigády.