„Objevila se tam někdy z úterý na středu. V Bruselu oblékají čurajícího chlapečka, z Nepomuka se nám stává něco podobného,“ poznamenal místostarosta Jeseníku Tomáš Vlazlo. Žulová socha stojí pod okny jeho kanceláře.

Plynová maska sochu dlouho nezdobila. Hned ráno ji pracovníci technických služeb pomocí plošiny z hlavy světce odstranili.

Ptačí chřipka se blíží Osoblažsku. Farma Równe leží kousek za hranicemi s Polskem.
Ptačí chřipka se blíží Osoblažsku. Farma Równe leží přímo u hranic

Během posledního roku se jedná už o třetí proměnu sochy. Loni na jaře měla nasazenou roušku, v červnu alobalovou čepičku. Právě alobal má podle některých názorů bránit průniku elektromagnetického záření. Čepička se na soše světce objevila v době vyhrocených debat o testování 5G sítí ve městě.

Střelec s alobalem

Že účinkům alobalu někteří lidé opravdu věří, dokládá případ z loňského ledna. Policie tehdy zadržela muže, který na hlavní silnici z Prahy na České Budějovice střílel na auto a cisternu.

Vizualizace ukazuje, jak bude vypadat nový zimní stadion v Bruntálu a jeho okolí. Už má stavební povolení.
Pokud vyjde dotace, Bruntál postaví nový zimní stadion. Za 156 milionů

Když jej policie po incidentu dostihla, měl pod čepicí rozprostřený alobal. Vysvětloval, že je to proto, aby ho nemohly zaměřit satelity a družice.

Socha s pohnutým osudem

Sochu svatého Jana Nepomuckého vytvořil neznámý autor v 18. století. Ve století dvacátém začala bránit průjezdu automobilů na náměstí. Během druhé světové války či těsně po ní tak byla přemístěna ke kostelu. Na původní místo byla po renovaci navrácena v září 2017.

Jan Nepomucký žil ve čtrnáctém století. Mezi ním a králem Václavem IV. panovalo napětí, když Nepomuk hájil církevní zásady a stanoviska. V roce 1393 byl Nepomucký zatčen, pro věrnost svému povolání i mlčenlivosti krutě mučen. Jeho mrtvé tělo bylo hozeno z dnešního Karlova mostu do Vltavy. K atributům světce znázorňovaného jako kněz v rochetě s biretem na hlavě patří kříž v náručí, palma jako symbol vítězství a pět hvězd kolem hlavy.