Tradiční symboly Vánoc, pohádkové bytosti, zvířata, ale i fantaskní svět známý například z oblíbených verneovek. To vše, celkem 103 objektů ve 2D i 3D provedení, se dnes po setmění rozzářilo v areálu Dolních Vítkovic v rámci velkolepého světelného parku Světla vyprávějí.
Ostrava se letos stala jedním z osmi míst v Česku i zahraničí, kde tento park vyrostl. Výstava navazuje na loňský premiérový ročník v pražských Žlutých lázních, který navštívilo na sto tisíc lidí. Kolik návštěvníků to bude v Ostravě?
„Na Vánoce se většinou vracíme domů, nejen ke svým nejbližším, rodinám i přátelům, ale do krajiny dětství a bezpečí, prostě tam, kde je nám dobře. Právě o této radosti z očekávání Vánoc budou letos naše světla vyprávět,“ navnadila zájemce autorka výstavy Eva Poláčková, jednatelka společnosti Decoled.
A vysvětlila, čím je ostravský park ojedinělý. Na každém místě totiž světla vyprávějí jiný příběh. „Při realizaci v Ostravě jsme nemohli opomenout nádhernou a magickou industriální atmosféru, díky které jsme od počátku pracovali s myšlenkou zakomponovat do vánoční výstavy prvky z legendárního díla Julese Vernea,“ řekla autorka.
Světelný vlak, balon i obří předměty
Ulice, prostranství i budovy Dolních Vítkovic tak obsadily například desetimetrová vzducholoď, do jejíhož koše mohou návštěvníci bez problému nastoupit, volně přístupná šestimetrová ponorka, světelný balon či třeba létající kolo. Milovníci verneovek už nepochybně poznali, že jde o připomínku slavného románu Dvacet tisíc mil pod mořem.
Kromě těchto předmětů v parku svítí třeba také labutě, světelný vlak, hudební motivy či vánoční symboly – vločky, hvězdy, světelné brány, ledové stromy a další. Zážitek z prohlídky umocňuje tematická hudba.
„Tato akce představuje vítanou možnost, jak lidem doslova v jiném světle ukázat kouzlo industriální architektury. Jsme velmi rádi, že můžeme díky expozici Světla vyprávějí zprostředkovat návštěvníkům našeho areálu nevšední a jedinečný zážitek,“ těší ředitele Dolních Vítkovic Tomáše Šiřinu.
Provoz parku? Jako vaření na sporáku
Nejen díky energeticky nákladné době rozhodně stojí za zmínku energetická náročnost parku. „Jedna hodina provozu celého parku se rovná hodině vaření na elektrickém sporáku,“ popsala energetickou úspornost parku Eva Poláčková. Některé z objektů navíc vznikly technikou 3D tisku, a to z výhradně recyklovaného plastu.
„Světla vyprávějí jsou přímou ukázkou toho, že i při realizaci takto rozsáhlého projektu se lze do značné míry chovat ekologicky,“ dodala autorka.
Pro veřejnost je park otevřený od pátku 1. prosince až do 31. ledna. Prosincové vstupenky stojí 300 korun (250 korun zlevněná, 900 korun rodinná). Od 8. ledna budou ceny nižší.