Na svém webu proto zveřejnili aktuální seznam firem i s jejich adresou, telefonními a e-mailovými kontakty, které jsou ochotny odstraňovat sníh, led a nebezpečné ledové rampouchy ze střech objektů za úplatu. Je dělený podle okresů a aktuálně je v něm více než osm desítek firem a je pravidelně aktualizován – více zde.

Pravidelné shazování sněhových převisů a rampouchů se střech je povinností jednotlivých majitelů domů a objektů, ať už jsou v majetku či správě obce, kraje, státu, nebo v soukromých rukách.

Smutný případ z Ostravy

Většina Ostravanů má ještě stále v paměti případ vážného zranění pětileté dívky, který se stál před několika lety. K neštěstí došlo v polovině února 2010 v Ostravě-Mariánských Horách. Čtyřiatřicetiletá žena šla s dvěma dětmi po ulici Přemyslovců podél domu. Jedno vezla v kočárku, starší z dětí, pětiletá dcera capkala za ní, když ji zasáhl padající led ze střechy. Dívka upadla do bezvědomí a začala modrat. Matka jí okamžitě poskytla první pomoc, zahájila masáž srdce a umělé dýchání.

Holčička však utrpěla těžká zranění, mimo jiné silné krvácení do mozku. Začaly jí selhávat vnitřní orgány včetně srdce. Lékaři ji museli několikrát oživovat. Léčba trvá dodnes a zranění zřejmě zanechá trvalé následky. „Není schopna pohybu ve velkém prostoru, ztrácí se. Zrakem nepozná lidi,“ uvedla tehdy matka.

Před soudem nakonec stanuli spolumajitelka domu a její manžel. Ten se měl podle vzájemné dohody o dům starat. Muž byl později byl později odsouzen k pětiměsíčnímu podmíněnému trestu a platbě ve výši 1,3 milionu korun zdravotní pojišťovně jako náklady za léčbu dívky. O odškodném pro dívku následně rozhodoval civilní soud – více zde.

Důležitá prevence

„Předpokládáme, že počty rampouchů a sněhových či ledových převisů budou kvůli teplejšímu počasí a tání v následujících dnech narůstat. Proto také upozorňujeme chodce, hlavně v centrech měst, aby byli opatrní a vyhýbali se rizikovým místům pod střechami, které jejich majitelé „zapomněli“ uklidit,“ připomíná mluvčí Hasičského záchranného sboru Petr Kůdela.

Hasiči v akci:

„Již ve stavební dokumentaci je uvedeno a schváleno, kolik centimetrů prachového a těžkého sněhu může na konkrétní střeše maximálně ležet. Profesionální hasiči vyjíždějí k zásahům na střechách pouze v případě, kdy hrozí bezprostřední zranění chodců a zničení majetku pádem sněhového převisu či rampouchů,“ dodává mluvčí hasičů.

Žadatele o pomoc v případech, když bezprostřední nebezpečí nehrozí, proto hasiči zpravidla odkazují na komerční služby.

Lepší možnost pomoci s větší dávkou sněhu a ledu na střechách mívají podle jeho slov dobrovolní a podnikoví hasiči, kteří se mohou s vedením jednotlivých obcí dohodnout na odstranění sněhu a ledu ze střech objektů v jejich správě.