Někdo si pořizuje psa jako mazlíčka, jiný shání obranáře nebo partnera na myslivost. Existují také vyznavači vytrvalostních sportů, kteří chtějí se svým psem sdílet stovky nachozených a naběhaných kilometrů. Tak vznikl dogtrekking neboli sportovní disciplína, při které člověk se psem překonává extrémní vzdálenosti v co nejkratším časovém limitu.

Tento extrémní kynologický sport má důležité základní pravidlo. Ať už je psovod při dogtrekkingu spojen se psem postrojem nebo vodítkem, v žádném případě ho nesmí pustit „na volno“, a to ani krátkodobě.

Závod Zde jsou lvi letos vstupuje do jedenáctého ročníku. Za úplně první dogtrekkingový závod v České republice se považuje akce „Osamělý vlk“, která se v roce 2000 odehrála ve Žďárských vrších.

Osamělého vlka uspořádal spisovatel a cestovatel Jaroslav Monte Kvasnica, který se při dlouhých pochodech Kavkazem, Sibiří, Karpaty nebo Kamčatkou stal specialistou na psy i vlky. Poznal, jak silné pouto spojí člověka a psa, když společně testují hranice své vytrvalosti a odolnosti.