Den pro plazy

Myslíte si, že jsou hadi opravdu slizcí? Může želva opustit krunýř? Kolik druhů plazů žije v České republice? Odpovědi na tyto i další otázky se zájemci mohou dozvědět v sobotu 22. října v ostravské zoologické zahradě na akci věnované právě plazům.

Od 11 do 14 hodin budou ve výukovém centru probíhat nejrůznější aktivity pro děti i dospělé. K vidění bude řada plazích preparátů, jako je třeba kostra užovky nebo želví krunýř. Ve výukovém centru se v 11 a ve 14.30 hodin uskuteční přednáška o významu plazů v přírodě, o původních i nepůvodních druzích vyskytujících se v České republice, návštěvníci si budou moci vyzkoušet, jaká je hadí kůže na dotek. Ve 13 hodin v pavilonu Papua proběhne mimořádné komentované setkání u varanů modrých. Na snímku je varan modrý, chovaný v ostravské zoo. 

Prohlídka Mariánských Hor

Nejprve byli v Mariánských Horách ubytovávání dělníci z okolních hutí, na konci 19. století zde pak byla vyhloubena těžní a větrná jáma Ignát. Ves, původně pojmenovaná jako Čertova Lhotka, vznikla na přelomu 13. a 14. století.  V roce 1899 přichází do funkce tajemníka Jan Grmela, který se zasluhuje o výrazné zvelebení obce a její povýšení na město. Nejen o jeho osobnosti, ale i o českém rysu, který si obvod zachovával, bude nedělní komentovaná prohlídka v Mariánských Horách. Začíná v 10 hodin na Stojanově náměstí v Ostravě.

Nehoda a co dál?

Městský obvod Poruba ve spolupráci s autoškolou Č.A.S. pořádá v sobotu od 8 hodin v Centru volného času na Vietnamské ulici II. ročník soutěže O pohár bezpečného řidiče. Startovné stojí 200 korun. Soutěžní jízdy budou probíhat ve výcvikových vozidlech autoškoly, v roli porotců budou komisaři ostravského magistrátu. Nejen pro registrované řidiče bude dále připraven workshop na téma Dopravní nehoda a co dál? Bližší informace na tel. 777 575 997 nebo na e-mailu simacek@autoskolacas.cz.

Halloweenský závod

Halloweenský fáborkový závod se uskuteční v sobotu v Bělském lese od 10 hodin. Start bude u zdejší restaurace Koliba. V případě deště se akce nekoná.

Bleší trh a Fauna trhy

O víkendu se na výstavišti Černá louka v Ostravě uskuteční Bleší trh a Fauna trhy - chovatelská a pěstitelská prodejní burza. Sběratelskou burzu můžete navštívit od 7 do 12 hodin v sobotu, milovníci zvířat se pak sejdou od 8 do 12 v neděli.

Uspávání skřítků 

SMĚR - Centrum volného času pořádá v neděli od 15 hodin akci pro děti nazvanou Světýlka skřítků. Jedná se o průvod světýlek, kdy se budou před zimou uspávat skřítci lesa. Sraz je v parčíku pod OD Lidl v Ostravě-Bělském lese od 15 hodin. Pro děti josu připraveny soutěžní discipliny. Vstupné je dobrovolné. Kostým nebo alespoň čapka skřítka je vítána.

Otice: Koně budou stíhat lišku

Místní jezdecký klub Prohorses pořádá zítra tradiční Hubertovu jízdu. Jezdci v sedlech svých koní se v 10 hodin vydají na terénní jízdu cestou necestou. Přes louky i les budou stíhat pomyslnou lišku a zdolávat přitom různé přírodní překážky. Jejich prohřešky během trasy budou bedlivě sledované a projednané na večerním soudu, který hříšníkům hned uloží patřičné tresty bez nutnosti odročení hlavního líčení na pozdější dobu. 

Opava: Kabaret pod Ptačím vrchem

Otevřený divadelně-hudební improvizační večer. Standartní kabaret potěší návštěvníky v neděli od 20 hodin u kašny pod Ptačím vrchem. V podání Ondry Cihláře, Jury Havelky, Tomina Jeřábka, Petara Prokopa a Kurta Bauera bude s přispěním kapely Snaha premiérou i derniérou. 

Bílovec: Oslaví výročí svěcení zvonů

Bílovečtí budou slavit pětadvacáté výročí svěcení zvonů v Bílovci. V neděli 23. října v 9 hodin začne v kostele sv. Mikuláše tradiční mše svatá a po ní se návštěvníci kostela dočkají koncertu pěveckého sboru z Lipan, bíloveckého partnerského města. Při této příležitosti bude v knihovně k vidění také výstava dobových fotografií z října roku 1991. 

Zámek ovládnou řemesla

Dolní Životice - Oranžérie v místním zámku bude v sobotu od 9 hodin hostit Řemeslné trhy. Návštěvníci si mohou do 17 hodin nejenom prohlédnout výrobky zručných rukou z kovu, dřeva a textilu, ale vybrané kousky si případně koupit. Děti budou mít k dispozici poníka na projížďku a součástí programu bude vystoupení žáků základní školy. 

Mozartův život oslaví hudbou

Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Štramberku prostoupí zpěv chrámového sboru ze Štramberka a Rybího a dobrovolných zpěváků a zpěvaček z okolí. Kostel svými hlasy rozezní k poctě Wolfgangu Amadeu Mozartovi u příležitosti géniova narození, od něhož uplynulo již 260 let, a úmrtí před 225 lety. V neděli 23. října od 15.30 hodin začne koncert sestavený z děl slavného skladatele, vstupné je 50 korun. 

Nadšenci chystají krmáš

Čendaspolek a hodoňovický fojt pořádají v sobotu Hodoňovický krmáš, který začne v 19 hodin v hostinci U Čendy v Hodoňovicích. K poslechu a tanci bude hrát skupina 2U. Pořadatelé ujišťují, že chybět nebude ani bohaté občerstvení. Už od 17 hodin bude v nabídce krmášové menu. 

ZA HRANICEMI KRAJE

Valachy Tour vyvrcholí sobotním terénním závodem Terénním běžeckým závodem Běhej Valachy vyvrcholí v sobotu 22. října už čtvrtý ročník seriálu Valachy Tour ve Velkých Karlovicích.
Velké Karlovice, Ostrava Start i cíl závodu je tradičně u karlovického hotelu Galik. Připraveny jsou dvě trasy různé délky a náročnosti.

„Pro zdatnější sportovce jsme připravili trasu dlouhou 12 kilometrů s převýšením 350 metrů. Pro ostatní je připravena lehčí trať 6,5 kilometru s převýšením 100 metrů," uvedl prezident Valachy Tour Vladimír Sušil.

Registrace do doplnění kapacity závodu bude možná ještě i v den závodu na místě. Dětské závody začnou v půl desáté dopoledne, pro malé sportovce jsou připraveny různé tratě dle věku od 100 metrů až po 1,8 kilometru. Dospělí běžci odstartují v pravé poledne.

Závod na delší trati přinese i atraktivní příležitost pro sportovce, kteří se chtějí poměřit s českou špičkou. Na start se totiž spolu s nimi postaví také Jiří Homoláč, který je v současné době považován za nejlepšího českého běžce na dlouhých tratích.

Seriál Valachy Tour zahrnoval letos celkem pět akcí kromě už zmíněného sobotního závodu ještě noční závod na běžkách, maraton horských kol, duatlon a triatlon.