„Zákon je nedokonalý a považujeme za důležitější očkování než čip samotný. Jako problém vnímáme i to, že stát nemá centrální registr psů. Existuje sice několik databází na soukromé bázi, ale majitel nemá žádnou povinnost některou z nich využít,“ uvádí mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová.

Bohumín je jedno z měst, kde se tak čipováním dosud nezabývali. „V Bohumíně máme momentálně registrováno více jak dva tisíce tři sta psů a podle naší městské evidence je 87 procent z nich bez čipu. To ale nemusí být vypovídající údaj, majitelé psů nám číslo čipu nemusejí hlásit,“ říká dále bohumínská mluvčí s tím, že kontroly toho, zda jsou bohumínští psi řádně přihlášení, provádějí ve městě strážníci a také domovníci.

František Straka vydržel v Karviné osm měsíců.
Straka v Karviné skončil. Neměl výsledky
Ilustrační foto.
Nový zákon: Každý pes musí mít svůj čip, jinak přijdou tisícové pokuty

Okolo dvou tisíc šesti set psů je registrováno v Orlové. „Bez čipu jsou asi dvě třetiny z nich,“ říká mluvčí tamní radnice Nataša Cibulková. Také zde pak kontroly, zda jsou psi řádně přihlášeni, provádějí strážníci, zabývají se jimi ale třeba i městští úředníci, když kontrolují například nahlášení případy týrání zvířat a podobně.

Městem, kde je čipování psů povinné, je například Havířov. Povinnost tam ukládá městská vyhláška, která vešla v platnost už v roce 2012. „Celkem máme ve městě očipováno téměř devět tisíc psů,“ uvedla mluvčí havířovského magistrátu Michaela Adamcová.

Sedmnácté vítání občánků Havířova.
OBRAZEM: Sedmnácté vítání občánků Havířova
V neděli skončil 19. ročník Festivalu divadel Moravy a Slezska. Byly vyhlášeny výsledky a předány ceny.
Skončil 19. ročník Festivalu divadel Moravy a Slezska