„Uvedené skupiny obětí vyžadují ochranu a zvlášť citlivý přístup ze strany policistů, proto při práci kriminalistů hrají nezastupitelnou úlohu také takzvané speciální výslechové místnosti. Z letitých zkušeností víme, že je důležité, aby byly dislokovány mimo úřední policejní prostory, které mohou působit zbytečně svazujícím dojmem,“ uvedl vedoucí územního odboru Frýdek-Místek Policie ČR Petr Klega.

Místnosti musí splňovat určitá stanovená kritéria, aby oběť nebyla traumatizována ještě více, než z prožité události.

Tyto místnosti jsou přizpůsobeny tak, aby se oběti či svědci cítili nestísněně, uvolněně a mohli policistům při komunikaci poskytnout maximum informací.

„Místnost je zároveň vybavena potřebným technickým zázemím a z komunikace je pořízen audiovizuální záznam. Ten je možné poskytnout dalším odborníkům a orgánům činným v trestním řízení a dítě již nemusí své často otřesné zážitky znovu opakovat,“ vysvětlil Klega a dodal, že jsou místnosti využívány zvláště v případech domácího násilí.

V současné době fungují tyto místnosti v rámci Moravskoslezského kraje v Ostravě, Opavě, Krnově, Havířově a Frýdku-Místku.

„Mezi městem a Policií České republiky funguje velmi dobrá spolupráce, která se ještě upevnila tím, že sídlí policisté s naší městskou policií pod jednou střechou v Integrovaném výjezdovém centru. Před několika týdny se na mě obrátili představitelé Policie České republiky a po jednáních, jak by tato výslechová místnost v Třinci měla vypadat, jsme se dohodli, že tento záměr společně představíme i zastupitelům města. Bezpečnost je jedna ze základních priorit. Tento záměr může nejen pomoci odhalit trestnou činnost, především v případech domácího násilí, ale hlavně klade důraz na citlivý přístup ke zvláště zranitelným obětem a svědkům. A to je pro nás důležité,“ uvedla starostka Třince Věra Palkovská a dodala, že výslechová místnost v Třinci bude sloužit pro celou východní část regionu.