Několik dnů se pracovalo na „odstrojení“ chaty horské služby vevnitř, tento týden pak přijel bagr a za necelé dva dny zůstala na Javorovém už jen jedna chata – ta turistická. Horským záchranářům už zázemí z roku 1972 vypovědělo službu.

„Většinu roku tady silně fouká od jihu a časté nárazy větru si vybraly svou daň, navíc tato chata byla kompletně ze dřeva, takže zatímco některé jiné chaty po republice se v rámci obměny rekonstruují, naše šla kompletně k zemi,“ popsal demolici vedoucí chaty horské služby na Javorovém Česlav Jadamus.

Vlk. Ilustrační foto
Ministr Hladík při návštěvě MS kraje: Stát povolí odstřel nebezpečných vlků

Původní zázemí podle něj už zdaleka nevyhovovalo současným požadavkům, například akumulační kamna významně prodražovala výdaje za elektřinu. V nejbližších dnech půjdou ze země i staré základy a ve stejném půdorysu vznikne nová, moderní chata horské služby. U ní se počítá mimo jiné i s fotovoltaikou. Odolná má být vůči nárazům větru i sněhovým kalamitám.

Nepřetržitý provoz

Horskou službu demolice a stavba nic nestojí, program obměny jednotlivých chat horské služby realizuje ministerstvo pro místní rozvoj a náklady tedy jdou ze státního rozpočtu. Na Javorovém však byla jedna z pouhých čtyř chat, které fungují celoročně, čtyřiadvacet hodin denně, proto bylo třeba řešit provizorní zázemí.

„Máme nyní pronajaty dva pokoje ve vedlejší turistické chatě a na techniku tady máme úschovnu, takže budeme dál sloužit bez omezení,“ popsal Deníku Česlav Jadamus.

Oceláři Třinec (mistrovská jízda - 4. 5. 2023).
Mistrovský expres v akci! Zlatí Oceláři jeli autobusem slavit titul s fanoušky

Jinak by to ani nešlo, Stanice horské služby Beskydy na Javorovém totiž nepokrývá jen samotný vrchol, ale i okolní hřebeny v širší oblasti, včetně například Velké a Malé Čantoryje, proto musí být dále provozuschopná. Nejčastěji ošetřuje zraněné paraglidisty, pro které je to oblíbená lokalita.

Prosí o shovívavost turistů

V provizoriu budou horští záchranáři nejméně rok. „Nová chata by měla být smluvně dokončená do roku a půl, tedy asi do příštího podzimu, nicméně firma ji chce ve vlastním zájmu postavit dřív, takže máme v případě příznivého počasí příslib, že hrubá stavba bude ještě letos. No a v zimě by se pak udělaly vnitřky, takže do konce příštího jara by se mohla nová chata otevřít,“ vypočítává horský záchranář, který připomíná, že demolice a stavba se týká chaty horské služby, nikoli turistické chaty, jak už několikrát mylně zaslechl.

Novinka sedmého ročníku Otevřených chrámů, kostel na Gruni v Beskydech, 3. 5. 2023.
VIDEO: Otevřené chrámy v kraji. Nově i ten v Beskydech ve výšce 810 metrů

Četné návštěvníky Javorového Česlav Jadamus také žádá o pochopení a shovívavost se sníženým komfortem na vrcholu i cestou na něm, protože po silnici, která na vrchol míří, budou nyní delší čas jezdit vozidla stavby.