Když se Úvalno stalo držitelem titulu Vesnice roku 2018 v Moravskoslezském kraji, porota složila hlubokou poklonu koncepci, s jakou tato malá obec revitalizuje a citlivě opravuje památkový objekt rychty z roku 1699. Odkaz dědičného rychtářství v Úvalně jako by se spojil s výjevy hodování až obžerství na obrazech nejslavnějšího úvalenského rodáka malíře Josefa Kinzela (1852 - 1925).

Trojkombinace kultura, jídlo a historie bude dominovat také dnešní kolaudační slavnosti Rychtářova stodola. Návštěvníky čekají ukázky jak se prostý lid bavil v krčmách i panstvo na hradech. Dozví se, co se tančilo a poslouchalo v dobách potulných pěvců, i jak to chodilo na rynku.

Kromě samotné Rychty je také přilehlý dvůr postupně přizpůsobován tomu, aby sloužil využití. Mezi Rychtou a novou Rychtářovou stodolou vzniká veřejný prostor s podobnou funkcí jako náves. Akci Rychtářova stodola zahájí v sobotu 6. dubna ve 14 hodin přednáška starosty Radka Šimka o historii i budoucnosti Rychty a okolí. Zrekapituluje vznik Rychtářovy stodoly od prvního nápadu, přes první skici projektanta Dalibora Rebroše, které zásadně maluje archaickou tužkou, až po shánění dotací a stavební práce.

Kdo přijede do Úvalna za gastronomickými zážitky, toho čeká středověká hostina až žranice. Pečená kolena, marinovaná žebra, kuřecí stehna, pivo, víno i medovina a pálenka. Skupina Devětsil všechny vás přenese v čase o pár století zpět, kdy potulní pěvci na hostinách opěvovali krásu žen, statečnost rytířů a lancknechtů. Kapela Gnomus se inspiruje středověkou hudbou, písněmi a tanci ze všech koutů staré dobré Evropy.

Kapela Sixmen společně s triem perfektně sladěných vokalistek SingLadies namíchá originální koktejl z ingrediencí z různých koutů hudebního světa. Na programu je i modelování z hlíny a malování triček.

Nejen Rychtářova stodola, ale také Rychta bude volně přístupná, aby si přišli na své fanoušci slavné úvalenské atrakce: zrcadlového labyrintu. Měli by zbystřit i ti, kdo si myslí, že už je mezi zrcadly nemůže nic překvapit. Přes zimu labyrint zvětšil počet zrcadel na dvojnásobek!