Policisté v úterý prováděli rutinní kontroly na stanovišti na dálnici D1 v Bohumíně a stavěli také tři nákladní vozidla mířící do Polska. Na jejich návěsech byla převážena nová vozidla.

Jeden z řidičů policisty upozornil na své podezření, že v jednom z nových automobilů převážených na návěsu druhého kolegy by mohli být ukryti cizinci, neboť tam spatřil dvě osoby.

Ty ihned opustily svůj úkryt, jenže to už policisté oba muže „vyhmátli“ a podrobili procesu identifikace. „Zjistilo se, že dvojice u sebe žádný cestovní doklad či oprávnění k pohybu na českém území nemá. Oba však předložili jiný dokument. Zjistilo se, že se jedná o 23letého muže a 16letého mladíka z Afghánistánu,“ informovala tisková mluvčí Policie ČR Soňa Štětínská.

Zadržení migranti z Afghánistánu.Zadržení migranti z Afghánistánu.Zdroj: PČR

Dospělý muž byl tedy umístěn do Zařízení pro zajištění cizinců ve Vyšních Lhotách. S ohledem na věk mladšího z dvojice byl kontaktován odbor sociálně právní ochrany dětí, který si jej převzal.

Policisté ověřili, že oba Afghánci si zažádali o mezinárodní ochranu v jiném státu a k nám vstoupili neoprávněně, současně v rozporu s ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví týkajícím se vstupu osob na území České republiky v souvislosti s onemocněním Covid-19.