Na pomoc zemětřesením postiženému Turecku v pondělí odpoledne odstartovala z mošnovského letiště ostravská část speciálního USAR týmu, kterou tvoří na tři desítky příslušníků Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, včetně služebních kynologů se psy. Doba odletu byla stanovena na 17.54, doba letu by měla být necelé tři hodiny.
„S velkou lítostí sledujeme události v našem partnerském městě Gaziantepu, neboť následky zemětřesení jsou podle dostupných zpráv velmi tragické. Aktuálně řešíme konkrétní způsob pomoci Gaziantepu, který projedná zastupitelstvo města na svém nejbližším zasedání. Budeme zastupitelstvu navrhovat finanční dar města z rozpočtové rezervy, nyní s tureckou stranou domlouváme, jak co nejefektivněji pomoci,“ konstatoval v pondělí primátor Ostravy Tomáš Macura.
Podívejte se na video hasičů z příprav na odlet
Shodou okolností Ostrava přivítala delegaci partnerského města Gaziantepu před několika dny v závěru ledna 2023, kdy si vedení měst připomnělo desáté výročí, jež uplynulo od podpisu partnerské smlouvy.
Zástupci Gaziantepu navštívili Ostravu opakovaně, rozvíjeny jsou vzájemné kontakty ve více oblastech. Finanční dar poskytla Ostrava Gaziantepu již v roce 2016, tehdy byl určen k zajištění péče o děti syrských uprchlíků v rámci uprchlické krize.

Seismografická stanice v Ostravě-Krásném poli uveřejnila v pondělí 6. února kolem druhé hodiny ranní seismogram, na němž je patrná síla otřesu.
„Naše stanice jsou schopny zachytit otřesy o magnitudu (jednotka velikosti zemětřesení) čtyři. Tím spíš byly tedy schopny zachytit tak silné zemětřesení, jaké nastalo nyní v Turecku,“ upozornil Jan Zedník z Geofyzikálního ústavu AV ČR.