VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Valašská dědina ožila zvyky Vánoc. Školákům z Bílovce nabídla bohatý program

Rožnov pod Radhoštěm, Bílovec /FOTOGALERIE/ - Valašská dědina v Rožnově pod Radhoštěm se probudila do mrazivého rána. Je osm hodin a za branou největšího ze tří areálů rožnovského skanzenu přešlapuje skupinka dětí ze základní školy v Bílovci.

13.12.2014
SDÍLEJ:

Program Vánoce na dědině ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm zaměřený na tradiční zimní a předvánoční činnosti na Valašsku, Rožnov pod Radhoštěm.Foto: DENÍK/Michal Burda

Čeká je zhruba dvouhodinová procházka do minulosti za doprovodu laskavého průvodce, při které se seznámí s tradičními valašskými vánočními zvyky a zimními činnostmi.

První možnost chvilkového úniku před lehkým mrazíkem dává výpravě fojtství z Lidečka. Ve světnici sedí několik žen za kolovrátky a spřádají ovčí vlnu či len. U toho zpívají a vyprávějí pohádky. Děti jim přitom doslova visí na rtech.

U okna na druhé straně místnosti se mezitím kousek dřeva v rukou zručného řezbáře mění v malou ovečku. „Vyrábím také jiné figurky nebo píšťalky. Dříve co se vyrobilo, prodávalo se potom na jarmarcích. To se ani dnes po stovce let nezměnilo," prozrazuje malým návštěvníkům řemeslník Vladimír Klimeš.

Další zastávkou na pouti Valašskou dědinou je Matochova chalupa z Velkých Karlovic. Děti obklopí stůl, za kterým tři hospodyňky připravují těsto na perníčky a zdobí již hotové, upečené. A ve chlévě čeká dobytek na něco z těch vánočních dobrot, které zbudou.

„Duch, duch!" zní z houfu dětí, když je před chalupou míjí dvě bledé bíle oděné postavy. Nic neříkají, jen syčí. Školáků se dotýkají husí perutí. Že nejde o duchy, ale o Lucky, se děti vzápětí dozvídají od svého dnešního průvodce.

A také co znamená, když se tyto tajemné bytosti, které vždy v předvečer svého svátku 13. prosince obcházely chalupy, dotkly člověka bílou či černou perutí. „Lidé věřili, že mají magickou moc. Bílé peří prý zahánělo nemoci a hospodářství se další rok dařilo. Černé naopak věstilo neštěstí."

Z kuchyně chalupy z Nového Hrozenkova se line omamná vůně. Hospodyně připravila pečivo z dobrého kynutého těsta. Má různé tvary. „Dříve si s ním děti nejdříve pohrály a pak hračku snědly," vypráví zvědavým návštěvníkům a dává ochutnat z velké slaměné ošatky.

Z protější kovárny zní pravidelné zvonivé údery, jak kladivo silného kováře dopadá na 200 kilogramů vážící kovadlinu. Pod přesnými ranami se do oranžova rozžhavené železo mění v podkovu. „Kování koní a také výroba nejrůznějších hospodářských nástrojů byly hlavní náplní činnosti kováře. Když ale bylo potřeba, uměl i vytrhnout bolavý zub," vysvětluje školákům veselý chlapík u výhně. Za několik mincí si pak u něj děti mohou drobné podkovičky nakoupit na památku.

Hospodyně ve Šturalově chalupě z Velkých Karlovic mezitím u stolu rozkrojí jablko.

Jaký bude příští rok, předpovídá také ze skořápek ořechů plujících se zapálenou svíčkou v připravené nádobě. Hospodář Radek Bryol mezitím v kamnech roztopí olovo.

„Olovo se přelévalo přes klíč do vody, mohl to být třeba klíč od chalupy. Z výsledného tvaru pak lidé předpovídali, co je čeká. Co vám to připomíná?" ptá se, když roztopené olovo zasyčí a ztuhne ve vodě. „Želvu, hada!" překřikují se malí návštěvníci a jejich fantazie pracuje na plné obrátky.

Ve škole z Miloňova už na ně čeká pan řídící. Za doprovodu houslí spolu s dětmi zpívá koledu Narodil se Kristus Pán. Dědinou zatím důstojně kráčí Mikuláš a pro hodné vždy najde v koši dobrotu.

Za ním ale poskakuje čertovská družina a těší se, že objeví nějakého hříšníka.

Ve stánisku z Rákošového se každou chvíli vyloupne z železné formy vánoční oplatek. Ten nesměl u štědrovečerního stolu chybět. Mazal se medem, aby lidé byli dobří, a česnekem pro zdraví. A medem voní nejen oplatky, ale i svíčky, které vyrábí zručný hospodář.

Přitom dětem vypráví o tom, čím Valaši v chalupách svítívali.

Návštěva skanzenu končí v chalupě z Miloňova. Voní a hřeje čaj z devatera kvítí, v peci praská oheň a hospodyně vypráví malým hostům o Vánocích a štědrovečerní večeři na Valašsku.

Autor: Michal Burda

13.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení