Předvánoční boom v Česku doplňují stoupající dovozy hraček a tištěných knih ze zahraničí, které patří na sklonku roku mezi nejčastěji proclívané komodity. U větších dětí zabodují elektrické hoverboardy, skateboardy a koloběžky.

Dovoz proclívaných hraček se před Vánoci zvýšil o 21 procent. Mezi hlavní vývozce patří Čína, respektive Hongkong, menší část pak pochází z Vietnamu. „Překvapením jsou pro nás dovozy tištěných knih, které vyskočily o 12 procent. Tento sortiment je navíc osvobozen od placení cla,“ uvedl Luděk Procházka ze společnosti Gerlach, která poskytuje celní služby tuzemským dovozcům i vývozcům.

„Mezi dováženými knihami dominují publikace v angličtině,“ upřesnil Jan Kanzelsberger mladší, ředitel největší knihkupecké sítě v Česku. Podle něj je to důsledek lepší jazykové vybavenosti Čechů. „Zdaleka největší zájem je o knihy v angličtině, dále pak v menší míře po německých titulech a dalších, doplňujících jazycích, jako je například francouzština nebo italština,“ dodal Kanzelsberger.

Sběratelské modely? Raději si je vyrobíme sami v Česku

Vedle hraček z dovozu se začíná se objevovat nový trend: navracet jejich výrobu zpátky do Česka. Jednou z firem, které hračky původně dovážely a nově je vyrábějí i v tuzemsku, je výrobce autíček Abrex. „V Asii teď vyrábíme série aut po desítkách tisících kusech. V Česku ale máme možnost vyrábět i menší série, které jsou i sběratelsky atraktivnější,“ řekl ředitel Abrexu Jan Mizera.

Důvodů k návratu je více. Zahraniční dodavatele trápí nedostatek zaměstnanců, protože většina dělníků přechází do automobilového průmyslu a výroby elektroniky. „Navíc mají tamější výrobci odlišný způsob práce a uvažování. Stalo se nám, že jsme na modelech dělali čtyři různé druhy kol. Ale ve fabrice to nezvládali hlídat a chodila nám autíčka se třemi i čtyřmi různými koly místo kompletních sad,“ vysvětlil Mizera.