„Krmítko je třeba také pravidelně čistit od zbytků potravy. Občas je dobré jej vydezinfikovat například octem pomocí rozprašovače. Po oschnutí dezinfekce se do něj může dát ptačí potrava,“ vysvětlil místopředseda MOS Jiří Šafránek.

A čím je nejlepší opeřence krmit? Většina našich ptáků má podle ornitologů nejraději semena slunečnice a jádra ořechů.

„V obchodech prodávané směsi pro zimní přikrmování ptáků obsahují různé druhy semen, ale část z nich zůstává v krmítcích nevyužita. Proto je lepší použít pouze semena slunečnice a občas přidat například trochu máku, len, proso, řepku, pšenici, loupaný oves nebo zbytky vyloupaných ořechů,“ upřesnil dále Jiří Šafránek.

Jablka nebo sušené plody jeřabin mají nejraději kosi, kvíčaly a brkoslavi Strakapoudi, brhlíci i sýkory si pak nejvíce pochutnají na loji nebo lojových koulích. Vrabci polní a vrabci domácí si pochutnají i na strouhance z bílého pečiva. Nesmí však být solené, sůl totiž drobným ptákům škodí. „V žádném případě do krmítka nepatří chléb a zbytky jídel z kuchyně,“ dodal ornitolog.

Nejčastějšími návštěvníky krmítek jsou sýkory koňadra a modřinka, zvonek zelený, vrabec domácí, vrabec polní a kos černý. Máte-li již krmítko, tak se můžete zapojit do projektu Česká společnost ornitologická „Ptačí krmítka“. Přihlásit se do něj můžete na webové stránce krmitka.birdlife.cz.

Videa MOS podle druhů ptáků:

Sýkora koňadra (Parus major)

Sýkora modřinka (Cyanistes caeruleus)

Mlynařík dlouhoocasý (Aegithalos caudatus)

Kos černý (Turdus merula)

Vrabec polní (Passer montanus)

Pěnkava obecná (Fringilla coelebs)

Pěnkava jikavec (Fringilla montifringilla)

Zvonek zelený (Carduelis chloris)

Dlask tlustozobý (Coccothraustes coccothraustes)

Strakapoud velký (Dendrocopos major)