Větrná smršť se v noci z neděle na pondělí přehnala i nad územím Moravskoslezského kraje. Na Lysé hoře zaznamenali meteorologové dosud nejsilnější nárazy větru v letošním roce. Vítr tam foukal rychlostí přes 36 metrů za sekundu.

Vichr ale neškodil jen v horských oblastech Jeseníků a Beskyd. Společnost ČEZ v pondělí v sedm hodin ráno řešila 60 poruch na vysokém vedení, další na nízkém napětí a bez dodávek elektřiny bylo v té době 48 tisíc odběratelů po celém kraji.

Do 13. hodiny se energetikům podařilo k síti připojit zhruba 40 tisíc odběratelů. Kalamitní stav, který společnost ČEZ Distribuce vyhlásila na celém svém zásobovacím území, platí ale i dnes odpoledne. V terénu jsou podle mluvčího Skupiny ČEZ Vladislava Sobola všichni pracovníci poruchových čet, k odstraňování škod byly povolány i subdodavatelské firmy. „Snažíme se dodávky elektřiny obnovovat co nejrychleji, ale dá se očekávat, že práce budou pokračovat nejen v noci, ale i v průběhu úterka,“ dodal Vladislav Sobol.

Moravskoslezští hasiči vyjeli kvůli škodám způsobeným vichrem od nedělní půlnoci do pondělní 15. hodiny k téměř půl tisícovce zásahů.

„Události jsou zatím bez zranění osob, což je nejdůležitější. Práce je ale hodně. Vítr se na většině míst už utišil, ale práce s popadanými a vyvrácenými stromy je stále dost,“ informoval v pondělí odpoledne mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Bezmála čtyři stovky výjezdů kvůli silnému větru, především k popadaným stromům a někdy i k poškozeným střešním krytinám, mají dosud na kontě jednotky profesionálních (HZS MSK), dobrovolných a podnikových hasičů v Moravskoslezském kraji od sobotního do pondělního rána.

K většině z nich vyjížděli hasiči v období od nedělního odpoledne do dnešního rána. Události se obešly podle mluvčího HZS MSK Petra Kůdely bez zranění i bez větších materiálních škod.

Na Novojičínsku vyjížděli hasiči od půlnoci do jedné hodiny ranní čtyřikrát, z toho dvakrát kvůli odstranění překážejícího stromu, dvakrát kvůli odstranění nebezpečného stavu, což může být nakloněný strom hrozící pádem a podobně.

Nejvíce, celkem třináct, výjezdů měli hasiči na Novojičínsku v období od jedné do druhé hodiny ranní, kvůli odstranění stromu jen do poledne vyjížděli celkem sedmadvacetkrát, dalších jedenáct výjezdů měli kvůli odstranění nebezpečných stavů.

Nejčastěji hasiči vyjížděli na Odersku – v samotných Odrách a místních částech celkem osmkrát, dalších šest výjezdů bylo do blízkého okolí – dvakrát do Heřmanic u Oder, dále do Heřmánek, Spálova, Luboměře a Suchdola nad Odrou.

Zásahy v Ostravě

"Například v Ostravě museli hasiči během dnešního rána s pomocí automobilového žebříku AZ 42 MB Econic opatrně sundat několik velkých polykarbonátových desek z bočního opláštění sportovní haly SPŠ elektrotechnické v centru Ostravy (Sokolská třída) - vedle Čapkovy sokolovny. několik desek již leželo na zemi," popsal mluvčí Petr Kůdela.

Odstraňování následků škod silného větru v Ostravě, březen 2019.Zdroj: HZS Moravskoslezský kraj

Na jiném místě Ostravy (Vaškova ulice) pak museli hasiči s pomocí automobilového žebříku AZ 42 MB Econic provizorně upevnit poškozenou střešní krytinu na domě.

"V Ostravě-Mariánských Horách (ulice Rtm. Gucmana) zasahovaly dopoledne jednotky HZS MSK z Fifejd a Zábřehu (odtud přijel vyprošťovací speciál MB Actros Bizon) u vyvráceného listnatého stromu na přízemní objekt vedle základní školy. Strom hasiči částečně ořezali ze střechy objektu, zavěsili na hydraulické rameno Bizona a ten opatrně snesl nebezpečný strom na trávu," dodal Kůdela.

Snímek z odstraňování následků silného větru (vyvráceného stromu) v Ostravě.Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

Silný vítr trápí Česko již od sobotní noci. Jak vypadá ostraňování škod na dalších místech v republice se můžete podívat zde: