Dát si pivo nebo panáka při splouvání řeky? Velká spousta vodáků si neumí tyto akce bez alespoň špetky alkoholu představit a dalo by se říct, že to k nim už tak nějak patří. Tito milovníci vodáckého sportu by se však měli mít na pozoru, protože i jim mohou dát policisté namátkově „dýchnout“.

Na Opavsku mají v hledáčku zejména řeku Moravici. „Od organizátorů sjezdů víme, kdy se uskutečňují, a kontrolám pak věnují zvýšenou pozornost policisté z Vítkova a z Hradce nad Moravicí. Mohou provádět namátkové orientační dechové zkoušky a testy na přítomnost návykových látek v krvi. Nejsou to cílené akce, ale akce preventivního charakteru,“ vysvětlil mluvčí opavské policie René Černohorský.

V případě, že se najdou hříšníci, kteří alkoholu neodolají, mohou jim být uděleny různé sankce. „Je to individuální a postihy se liší podle řady kritérií. Musím ale říct, že na Opavsku zatím nebyly s vodáky v tomto směru větší potíže,“ doplnil.

Splouvání řeky Moravice organizuje spolek Campanula vodáci. Podle jeho předsedy Adama Šindlera by nemělo být popíjení alkoholu na vodě striktně zakázáno, avšak důležité je množství.

„Pokud si někdo dá jedno nebo dvě piva, nevidím v tom až tak zásadní problém. Je to stejné jako na kole. Nemyslím si, že by měl být alkohol úplně zakázán, ale musí být konzumován v rozumné míře. Opilí vodáci ohrožují nejen sebe, ale i okolí. Každopádně stotisícová pokuta se mi zdá likvidační,“ konstatoval.

Pokud totiž policisté zjistí, že je vodák pod vlivem alkoholu, oznámí věc Státní plavební správě, která může dotyčnému udělit v přestupkovém řízení pokutu až do výše sta tisíc korun.

Na řekách v Čechách se ale mohou vodáci paradoxně úplně běžně občerstvit v pojízdných barech. „Tam se to rozjelo opravdu hodně a policisté tak hledají plošná opatření pro celou zemi. Tady se ale zase tolik nepije, nejčastěji zde, na rozdíl od řek v Čechách, jezdí rodiny s dětmi,“ pokračoval.

Vodáci, kteří už „mají svou hladinku“, se nebojí prakticky ničeho. „Bezesporu nejčastější jsou situace, kdy začnou sjíždět nesjízdné jezy. Což ale samozřejmě může mít i fatální následky. Jednou jsem zažil, že se vodák tak opil, že si ani neuvědomil, že má zlomený kotník. Vůbec o tom nevěděl, vesele skákal a pobíhal,“ zavzpomínal Adam Šindler.

Konzumace alkoholu by se měli vyvarovat nejen vodáci, ale také vůdci plavidel nebo ti, kteří si na chvíli zapůjčí třeba šlapadlo nebo loďku. Na Bruntálsku se policisté zaměřují zejména na Slezskou Hartu, která je oblíbeným výletním místem.

Loni v této době se kontrole na přítomnost alkoholu podrobilo devět vůdců plavidel, všechny vyzněly negativně. „Pokuta může být ale udělena i v případě, že se vůdce či osoba, která na lodi vykonává nějakou činnost spojenou s jejím ovládáním, odmítne dechové zkoušce či testu na přítomnost omamných látek podrobit,“ uvedla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Veronika Bernardová, Gabriela Mathiasová