VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vody přibylo v přehradách i řekách, ale chybí ve studnách

Ostrava - Přehrady v Moravskoslezském kraji jsou před blížící se zimou už slušně zaplněny. Ještě před měsícem v nich bylo vody výrazně méně

21.11.2012
SDÍLEJ:

Žermanická přehradaFoto: Libor Běčák

Podle vedoucího vodohospodářského dispečinku Povodí Odry Jiřího Pagáče přispěly k zaplnění přehrad dešťové srážky i podzimní chladnější počasí, kdy se na rozdíl od letních měsíců voda z nádrží už téměř nevypařuje.

„Více vody protéká v současnosti i v řekách našeho povodí. Určitě by ale bylo dobře, kdyby ta nastávající zima byla bohatá na sníh a doplnily se i zásoby podpovrchové vody. Té je nejen v našem kraji na mnoha místech po suchém létě stále nedostatek," upřesnil Jiří Pagáč.

Nejvíce je v současnosti zaplněna přehrada Olešná (zásobní prostor této přehrady je zaplněn vodou ze dvaadevadesáti procent). Zhruba před měsícem přitom byla zaplněna jen z pětašedesáti procent.

Ilustrační foto.Vody výrazně přibylo i v dalších přehradách pod Beskydami. Platí to pro Morávku, Žermanice i Těrlickou přehradu. „Přehrada Šance je v současnosti zaplněna vodou jen ze čtyřiapadesáti procent. Nemůže za to ale nedostatek srážek. V přehradě se musí uměle udržovat nižší hladina vody kvůli stavebním úpravám, které se nyní provádějí," upřesnil vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Odry.

Shodně, ze sedmaosmdesáti procent, jsou zaplněny Slezská Harta a Kružberk, tedy přehrady, do kterých stéká voda z Jeseníků.

Vyšší průtoky jsou podle vodohospodářů patrné i v řekách a potocích. Například řekou Ostravicí v Ostravě protéká v těchto dnech sedm krychlových metrů za sekundu, což znamená 270denní vodu (statistické číslo, které vypovídá, že takový průtok bývá ve zmíněném případě 270 dnů v roce. Čím vyšší číslo, tím méně vody v řece teče pozn. red.).

Jak jsou zaplněny přehrady v kraji?

V prvním sloupci jsou údaje o naplnění vodních nádrží v povodí Odry k 19. říjnu, ve druhém sloupci naplnění přehrad k 20. listopadu letošního roku. Více na www.pod.cz.

Slezská Harta 

Kružberk 

Šance  

Morávka 

Žermanice 

Těrlicko 

Olešná 

85 87

95 87

56 54*

53 85

65 79

77 86

65 92

*(nižší hladina je udržována kvůli stavebním pracím)

Karvinsko: voda je jen ve větších hloubkách

Také na Karvinsku se projevuje sucho tím, že ve studnách není voda. Záleží však na tom, jak je studna hluboká.

Například Molinovi z Karviné-Hranic mají studnu hlubokou asi dvanáct metrů. A momentálně je vyschlá.

„Sice vodu ze studny nepoužíváme ani k zalévání zahrady, ale je fakt, že při letošním suchém počasí vodu ve studni nemáme. Když je deštivější období, tak tam nějaký metr vody bývá," řekla Markéta Molinová.

To v hlubších studnách voda zatím je. Rodiče Tadeáše Podstawky mají na pozemku studnu hlubokou téměř padesát metrů, a jak on sám říká, voda se v ní drží i teď, kdy je extrémně suchý podzim.

Frýdecko- Místecko: v Bystřici doufají, že před zimou zaprší

Dlouhodobé problémy s vodou mají obce na Třinecku a Jablunkovsku. Výjimkou není Bystřice. „Letošní rok byl mimořádně suchý. Pokud bych měl shrnout srážky tady u nás, řekl bych, že nic moc. Celý červenec, srpen a počátkem září jsme museli doplňovat naše rezervoáry a samozřejmě jsme museli pomáhat lidem, kteří mají studny. Vodu jsme jim vozili cisternou," připomněl starosta Ladislav Olšar. Na podzim sice přišly vydatnější srážky, ty však situaci nevyřešily.

„Je to tikající bomba. Když je málo vody, dá se to označit za druh přírodní katastrofy. Momentálně se zdroje doplňují, doufáme, že ještě pořádně zaprší, než přijde pořádná zima," pravil Ladislav Olšar. „Mám ale obavy, že spodní vody nejsou vůbec ,nabrané', jak já říkám." Podle bystřického starosty se v posledních deseti letech pokročilo v napojování na veřejný vodovodní řad. Nedostatkem vody pak může být ohroženo sto až dvě stě rodinných domků, tedy zhruba desetina všech domů v obci. 

Novojičínsko: voda je i není

Větší problémy s podzemní vodou na Novojičínsku nejsou. I když je za námi docela suché léto, podzim stavy pomalu dohání, což potvrdil také Lukáš Pavlas z Povodí Odry: „Teď je normální podzim. Je přirozený režim průtoků i deště." Hladiny vodních toků se v okrese pohybují v normálních hodnotách.

Avšak podle aktuálních údajů, které jsou k dispozici na stránkách ČHMÚ, stav podzemních vod v novojičínském okrese stagnuje, případně byl zaznamenán mírný vzestup. Hladiny vrtů, které byly hodnoceny koncem října, se na Novojičínsku pohybují okolo normálu a dlouhodobě stagnují. Třeba na sledovaném místě v Odrách se hladina vrtů pohybuje okolo normálu, místy je mírně zvýšená. V Bartošovicích je hladina dokonce zvýšená.

Ilustrační fotoObdobně jsou na tom také ti, již používají vodu ze studní. Někteří mají vody dost, někteří jí musí šetřit. Shodují se však na tom, že to je dlouhodobý stav. Pan Pavel z Novojičínska tvrdí, že má vody dost a mohl by ji rozdávat. „Máme dvě studny a obě jsou naplněné. Občas musíme vodu odpouštět, aby nám studny nepřetekly," řekl.

Opavsko: nebyl sníh, není spodní voda

Opava se s nedostatkem spodní vody musí potýkat také. Mimo jiné se s touto skutečností vypořádávají místní zahrádkáři. Zima a velké mrazy ve spojitosti se suchým létem způsobily to, že voda není.

„Jedná se o dlouhodobý problém. Spodní voda chybí. Je to problém posledních asi pěti let. Letošní rok patřil k těm horším. Nebylo moc sněhu, což se samozřejmě odrazilo i na množství spodních vod," poznamenal předseda Českého zahrádkářského svazu Opava-město Lubomír Fišer.

Nejvíce spodní vody je po zimě. Dříve jí podle Fišerových slov byl dostatek až do července nebo srpna. „V současnosti je vody málo i v květnu," vysvětloval. Obecně lze říci, že s nedostatkem musí bojovat téměř všechny zahrádkářské osady v Opavě.

„Před pár lety jsme kvůli vodovodnímu zákonu museli provést registraci všech studen. Při pohledu do skruží šlo poznat, že dříve se držela hladina výše. Dneska je ryska podstatně níže," pokračoval. Byť se zahrádkáři snaží ušetřit doslova každou kapku, Lubomír Fišer tvrdí, že i tak má Opava velké štěstí: „I když je spodní vody málo, můžeme být rádi, že vůbec nějakou máme. Největší zásobárna je pod Jaktaří. Momentálně, kdy koryto řeky Opavy připomíná spíš korýtko, je i tato zásobárna důležitá." 


Autor: Břetislav Lapisz, Redakce

21.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 6 200 Kč

Prodavači textilu, obuvi a kožené galanterie Provozní pracovník - prodavač/prodavačka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6200 kč, mzda max. 7500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: z:23.5.2018, a: 18.7.2018, Náplň práce:, Prodej kvalitních, zahraničních oděvů v prodejnách SecondHelpu v nové prodejně v Kopřivnici, Organizace zásob, skladování, Péče o zákazníky, prostředí prodejny a dobré jméno sociálního podniku, , Požadujeme:, Vzdělání minimálně střední odborné - vyučen, Výborné komunikační a prodejní schopnosti, Motivaci, chuť do práce, orientaci v módních trendech, Zdravotní stav dovolující vykonávat tuto práci, , Nabízíme:, Hlavní pracovní poměr pro osobu se zdravotním postižením (s invalidním důchodem), Smlouva na dobu určitou s možností prodloužení , Zkrácený úvazek 20 hodin/týden nebo dle dohody, Mzda 6 200 - 7 500 Kč , Práce v příjemném pracovním prostředí a kolektivu, , Výběrové řízení:, 1. kolo - dodejte životopis na níže uvedený mailový kontakt co nejdříve, 2. kolo proběhne formou pohovorů s vybranými uchazeči. Nástup ihned!!!, , Kontakt:, Ing. Aneta Klimentová - vedoucí, mobil: 739 324 819 nebo e-mail: aneta.klimentova@secondhelp.cz , Adresa: 1. VALAŠSKÁ DIAKONICKÁ, s.r.o., Vrbenská 803, 757 01 Valašské Meziříčí. Pracoviště: 1.valašská diakonická s.r.o.-pracoviště kopřivnice, Štefánikova, č.p. 984, 742 21 Kopřivnice. Informace: Aneta Klimentová, +420 739 324 819.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 15 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov stavební dělník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: z.:13.2.2018, 17.7.2018, Nástup možný ihned! Místo vhodné pro Zam. karty, osobní kontakt každý čt: 9-11h, Práce po celé ČR, výjezdy z firmy, ŘP sk. B vítán, není podmínkou., Inf.: zájemci se hlaste u p. Wojnarové na tel 605 176 920, na email wojnarova@lite-podlahy.com.. Pracoviště: Kobrexy stavební s.r.o., 28. října, č.p. 762, 742 58 Příbor. Informace: Iveta Wojnarová, +420 605 176 920.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 21 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z:11.4.2018, a: 17.7.2018, Inf.: Kamil Příhoda 608 740 430, kamil@bowling-centrum.cz. Pracoviště: Bowling centrum kopřivnice, s.r.o. - pracoviště kopřivnice, Husova, č.p. 1310, 742 21 Kopřivnice. Informace: Kamil Příhoda, +420 608 740 430.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 000 Kč

Seřizovači a obsluha konvenčních strojů na broušení Brusič na poloautomatických bruskách. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:27.4.2018.A:17.7.2018. Místo výkonu práce Fulnek, zaměstnavatel Pérovna Hostivař.Požadujeme: SOU, případně praxe ve strojírenském oboru vítány, manuální zručnost, dobrá pracovní morálka, znalost základních strojních procesů.Náplň práce: Obsluha poloautomatické brusky na broušení čel vinutých pružin, odpovědnost za průběžnou kontrolu parametrů pružin-kontrola délky a kvality obroušené plochy, ukládání vyrobených pružin do manipulační jednotky, vedení evidence o výrobě, spolupráce se seřizovačem při zahájení výroby nového výrobku po přestavbě brusky.Nabízíme:Zajímavou práci ve stabilní společnosti, odpovídající mzdové ohodnocení, závodní stravování, týden dovolené navíc.. Pracoviště: Moravia stamping a.s., Nádražní, č.p. 336, 742 45 Fulnek 1. Informace: M. Volná, +420 725 451 340.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příloha Deníku.

Páteční Deník s přílohou o Baníku Ostrava

Ilustrační foto.

Silné deště zvedly hladiny řek a přehrad, nezpůsobily ale větší škody

Novojičínsko: Podvodník si přišel na pořádný balík

Více než jeden milion korun získal podvodným jednáním padesátiletý muž. Policisté z oddělení hospodářské kriminality v Novém Jičíně již zahájili jeho trestní stíhání.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

V Beskydech silně prší, meteorologové vydali varování

Výstrahu v podobě extrémního stupně nebezpečí kvůli vydatným dešťům vydal Český hydrometeorologický ústav, a to pro okres Frýdek-Místek.

Pro středoškoláky mladší 18 let je nabídka brigád mizivá

I když je polovina července a zájem středoškoláků o brigády je obrovský, jen málokdo z nich bývá úspěšný. Firmy totiž až na výjimky brigádníky mladší 18 let téměř nevyužívají.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT