SLEDUJTE S NÁMI VÝSLEDKY Z JEDNOTLIVÝCH OKRESŮ

Ostrava  Bruntál  Frýdek-Místek  Opava  Karviná  Nový Jičín

14.00 Volební místnosti se definitivně uzavřely.

Druhý den, kdy měli voliči možnost odevzdat své hlasy, je u konce. S ním i naše on-line reportáž. Dění v Moravskoslezském kraji související s volbami ale budeme samozřejmě sledovat dál. 

Deník plný volebKdo uspěje a bude příští čtyři roky vládnout městům a obcím v našem regionu? Kdo postoupí do druhého kola boje o senátorské křeslo?
Nejpodrobnější informace o výsledcích voleb z vašeho okolí přinese pondělní rozšířené vydání regionálního Deníku! Chystáme pro vás nejen množství grafů, ale i reportáže, rozhovory, názory odborníků či volební zajímavosti.
Ilustrační foto. 

Průběžné volební výsledky Moravskoslezského kraje můžete s námi sledovat i vy - zde.

Z průběhu druhého volebního dne v kraji:

Nový Jičín

14.05 V Libhošti volili na čtyři roky poprvé. Teprve podruhé měli možnost volit zastupitele z vlastní obce obyvatelé Libhoště. Obec se totiž 1. ledna 2011 osamostatnila, a tak první řádné volby zastupitelů se čtyřletým mandátem voliči Libhoště zažili teprve o tomto víkendu. „Předběžně máme účast tak šedesát procent," sdělila zapisovatelka volební komise Monika Kalíšková, krátce před druhou hodinou odpolední v sobotu 11. října. Krátce nato volební místnost, která byla v základní škole, uzavřela. 

Zdroj: Deník/Ivan Pavelek

13.53 Volit mohli i doma. Svůj hlas do uren v letošním komunálních volbách hodili také klienti novojičínského Domova Paprsek. Volební komise chodila i k jednotlivým klientům sociálního zařízení a jednim z nich byla i sedmaosmdesátiletá Martie Pantůčková. "Já volím podle strany," přižnala důchodkyně a jedním dechem dodává. "Tu stranu jsem volila celý život, tak i dnes."

Moravskoslezský kraj 

ODHADOVANÁ ÚČAST V KRAJI - 40%

13.45 Volební místnosti se za patnáct minut zavřou. Odhad volební účasti při volbách do zastupitelstev obcí v MSK se pohybuje kolem 40%.

„Zatímco v pátek dvě kontrolní skupiny úředníků krajského úřadu zkontrolovaly 35 volebních místností, dnes těchto kontrol bylo třicet," říká mluvčí krajského úřadu Petra Špornová. 

Havířov

13.30 Krátce před ukončením voleb mají Havířovští odhady o poměrně nízké volební účasti. Ta v některých okrscích nedosahuje ani 10 procent. Celkově by se měla v celém městě pohybovat kolem 30 procent. Přesná čísla budou známa až po sečtení hlasů. 

Opava

13.14 „Volební účast hodinu před uzavřením volebních místností je v Opavě 28,66 %," uvedla tisková mluvčí Opavy Lada Dobrovolná.

Bruntál

13.03 Z bruntálských volebních místností hodinu před jejich uzavřením zní: letošní komunální volby příliš obyvatele města nezaujaly, prišla jich k urnám asi jen třetina. Zhruba sedmdesát procent místních lidí strany, ani jejich programy na následující čtyři roky tedy neoslovily. Což samozřejmě platí i pro samotné adepty na starostu, místostarosty, radní a zastupitele, kterých se volí v Bruntále sedmadvacet. 

Ilustrační foto.

Ostrava

12.58 Volební okrsek číslo 15034 v Základní škole Ukrajinská 13 v Ostravě-Porubě, kde je na seznamu 689 voličů, hlásí více než 20% účast. Do konce voleb už zbývá jen necelá hodina, účast už se podle předpokladů volebních komisařů moc nezvedne.

Opava

12.35 V Hradci nad Moravicí jsou na 45%
Trochu vyšší volební účast byla očekávána v Hradci nad Moravicí a jeho městských částech. Zhruba hodinu a půl před uzavřením místností je na 45%.

„Lidé se neustále trousí a do konce pořád nějaký čas zbývá. Každopádně jsme očekávali o nějaké to procento vyšší účast," uvedla hradecká tisková mluvčí Jitka Celtová, která sedí ve volební komisi v Žimrovicích, kde ze všch městských částí Hradce pravidelně bývá jedna z nejvyšších účastí. Momentálně tam jsou na 41%, což je 269 voličů.

12.23 Bez problémů probíhají volby také v Kravařích. „Účast oproti minulým volbám je nižší, zatím jsme na 37%," řekl tajemník městského úřadu Pavel Novotný a dodal: „Čtyřicet procent podle mě dosáhneme."

Havířov  - video zde

12.02 Ke 30 procentům se blíží volební účast ve volebním okrsku č. 41 v Havířově-Podlesí. "Převážně přicházejí starší voliči, mladších je o poznání méně. Úsměvná byla návštěva jednoho páru. Když se po odvolení vrátili poprvé, hledala paní ztracený občanský průkaz. Protože se ve volební místnosti nenašel, je možné, že ho najdeme při otevírání obálek při sčítání hlasů. Pár se však vrátil ještě jednou, když si muž v u nás ve volební místnosti zapomněl brýle," řekla předsedkyně komise Lenka Sloninová. 

11.20 Členové okrskové volební komise č. 5 v ulici ČSA v centru Havířova odhadli, že volební účast zatím činí zhruba 35 procent. "Lidé chodí ve vlnách. Někdy jich přijde více najednou, jindy delší dobu čekáme. Zatím vše probíhá bez problémů," shodli se komisaři. 

Ostrava

11.15 Okrsek 11075 v Základní škole Volgogradská v Ostravě-Zábřehu má 30 % účast voličů. K volební urně tady jednoho voliče před chvilkou doprovodil i jeho čtyřnohý miláček. Ten ale zvýšit volební účast bohužel nemohl.

Frýdek-Místek

11.11 Ve Frýdlantě nad Ostravicí odvolila do půl jedenácté zhruba třetina lidí. Třeba v budově bývalého kláštera, kde dnes sídlí domov důchodců, přišlo do pátečního uzavření místnosti k volbám osmadvacet procent oprávněných voličů. Ačkoli mohou lidé volit do zastupitelstva i do Senátu, větší zájem je o komunální volby. Hlasovací lístek pro senátní volby nechce podle odhadů komise zhruba každý pátý volič.
Sedmatřicetiprocentní účast hlásil o půl jedenácté dopoledne volební okrsek sídlící v budově základní školy T. G. Masaryka, který patří mezi největší ve Frýdlantě. Jen v pátek přišlo vhodit svůj hlas do urny sedmadvacet procent z více než tisíce oprávněných voličů.

Volby očima členky volební komise

Komunální volby? Strašák pro všechny členy volebních komisí. Lidé totiž kromě strany mohou dávat hlasy také různým kandidátům napříč politickým spektrem. A třeba do Zastupitelstva města Ostravy na velkou radnici tak mohou rozdat až 55 hlasů. Tolik, kolik je křesel v zastupitelstvu - více zde: Sčítání hlasů se bojím, říká členka volební komise v Ostravě

Ostrava

10.44 „Máme 80 odvolených lidí, začíná to slábnout," říká členka komise Veronika Váňová. Její okrsek 5006 v Hulvákách má na seznamu 262 lidí. „Ještě po ránu lidé chodili, teď před obědem se to ale ustálilo," doplňuje studentka.

Opava

10.21 Volební účast zůstává za očekáváním
Volební místnosti jsou už opět otevřené a hodit svůj hlas do urny v nich budete mít možnost až do 14. hodiny. Statistici mají o jejím průběhu dokonalý přehled. Volby na území Opavy se zatím obchází bez jakýchkoliv komplikací. Zájem o ně je však až nečekaně malý.

V sobotu ráno se vydalo odvolit ještě méně občanů než v pátek. „Volební účast je zatím poměrně slabá. Dnes jsme kontrolovali opavské volební okrsky, lidi se však d místností zrovna nehrnou. Volební účast byla v pátek o půl desáté večer na osmnácti procentech. Pokud to srovnám s rokem 2010, myslím, že účast byla ve stejnou dobu o přibližně sedm procent vyšší," konstatoval vedoucí odboru vnitřních věcí opavského magistrátu Petr Sordyl.

Bruntál

10.17 Sobota je v Bruntále doménou především mladších voličů. Do volební urny vhodilala hlas též třiatřicetiletá Eva Holá. "Spíše mi šlo o to, aby se do našeho zastupitelstva nedostali lidé, které bych si tam mít nepřála," vyjádřila se Holá. "Minule jsem u voleb nebyl. Dal jsem přednost straně před kroužkováním jednotlivých kandidátů," sdělil Deníku devatenáctiletý Stanislav Musil, jenž přišel k volbám v doprovodu obou rodičů. S dětmi přichází v Bruntále do volebních místností celá řada obyvatel. Často jde i o malé děti, pro něž jsou volby a všechno okolo nich malým dobrodružstvím.

Nový Jičín

10.13 Někde zájem byl, jinde ne. Přesně v osm hodin ráno se otevřely dveře volební místnosti v Heřmanicích u Oder a v dalších 44 obcích a devíti městech na Novojičínsku. Právě v Heřmanicích u Oder, kde lidé volili ze tří kandidátek, měli po pátku solidní účast. „U nás to je asi padesát procent," uvedla předsedkyně tamní volební komise Daniela Galdová a upřesnila, že v tu dobu mělo odvoleno 154 voličů.

Ilustrační foto.

To v sousedních Heřmánkách, v nejmenší obci na Novojičínsku, byla kolem půl deváté situace úplně jiná. Ze 144 voličů jich přišlo do té doby k urnám 42. „A to teď ráno přišli čtyři," poznamenala jedna z členek volební komise. „Tady o to není zájem. Nejsou ani lidi, kteří by to nějak moc chtěli dělat," dodala další z žen a poukázala na to, že Heřmánky jsou jednou ze čtyř obcí na Novojičínsku, kde mají jen jednu kandidátku. 

Ostrava

10.08 Krátce před desátou tým Deníku navštívil i volební okrsky 8028 a 8027, které jsou nově umístěny v budově nové radnice Moravské Ostravy a Přívozu. Oslovení voliči si přesunutí místností většinou pochvalovali. Zatímco okrsek 8028 měl podle předsedkyně komise Kristýny Menšíkové účast jen 6,3% (způsobeno tím, že na seznamu tohoto okrsku jsou zapsáni všichni lidé, kteří mají své bydliště na úřadě, tedy například bezdomovci), vedlejší okrsek má zhruba 22%.

Frýdek-Místek

9.57 Volební místnost v Kunčicích pod Ondřejníkem zatím rozhodně nezeje prázdnotou. V budově obecního úřadu už odvolilo zhruba 35 procent oprávněných voličů. Další lidé stále přicházejí. V obci volí do zastupitelstva i do senátu. Žádné komplikace to ale podle volební komise nezpůsobuje. 

Nový Jičín

9.31 V Lukavci, místní části Fulneku, mělo v sobotu ráno odvoleno zhruba 38 procent voličů. Při volbách do zastupitelstva obce v roce 2010 tam k volbám přišlo necelých 55 procent voličů.

Frýdek-Místek

V Paskově volila i redaktora Deníku Martina Koziolová.9.17 Odmítli volit senátora.
Na zajímavý postřeh narazil redakční tým Deníku v jednom z volebním okrsků v Paskově, kde mají lidé možnost zvolit si v těchto volbách i svého senátora. Zatím zde odvolila asi třetina voličů a z nich navíc opět zhruba třetina odmítla vybrat si kandidáta na senátor.

"Lidé odevzdali svůj hlas jen v komunálních volbách, odmítli volit v senátorských," uvedla pro Deník předsedkyně komise Anna Kolesarová.

Redaktorka Deníku Martina Koziolová (na snímku vpravo) zde naopak svého volebního práva využila v obou volbách. 

Kolik obyvatel má Ostrava? Kolik stojí hodinová jízdenka v ostravské MHD? Chová ostravská ZOO lední medvědy? Podívejte se jak na jednoduchý kvíz ostravské redakce Deníku odpovídali lídři politických stran - více zde

Už jste odvolili? Co si slibujete od těchto voleb?Deník se na názor zeptal známých osobností jako je Jan Světlík, generální ředitel Vítkovice Holding a další, ale i občanů v ulicích Ostravy - více zde.

Bruntál

8.27 Druhý volební den začal ve volebních místnostech v Základní škole v Cihelní ulici za nezájmu voličů. Přišla jen jedna žena, a na další obyvatele největšího bruntálského sídliště zatím komise čekají. Účast se předběžně odhaduje na asi dvacet procent. Uvidíme co přinesou další hodiny, volí se ještě dvě hodiny po poledni. 

8.00 Dveře volebních místností se otevírají.

Podívejte se, jak vypadal první den voleb v Moravskoslezském kraji - více zde

Napjatá atmosféra panovala během prvního dne voleb v Karlově Studánce. Policejní dohled a napjatá atmosféraTak vypadal první den voleb v Karlově Studánce. Starostka obce Radka Chudová vyškrtla ze seznamu voličů šestadvacet lidí s odůvodnění, že se přihlásili k pobytu v obci účelově, aby ovlivnily komunální volby. Vyškrtnutí voliči hrozili, že budou blokovat volební místnost - více zde

OHLÉDNUTÍ za dalšími volební problémy:

Český Těšín Policie obvinila čtyři lidi ze skupování hlasů - více zde

Ostrava
ČSSD podala trestní oznámení na neznámého pachatele, který stovky aut ve městě polepil nálepkami na podporu lídra strany Lumíra Palyzy - více zde

Romové v Ostravě chtěli vydat nové volební lístky - více zde  

BruntálStarostka Karlovy Studánky na Bruntálsku Radka Chudová vyškrtla ze seznamu voličů tři desítky lidí. K pobytu se prý přihlásili účelově, aby ovlivnili komunální volby - více zde.

Ilustrační foto.