Bouřky na Lysé hoře bývají podle pracovníků tamní meterologické stanice divoké – jsou časté přímé výboje jak do stanice, vysílače, ale i do samotného vrcholu mimo budovy. Bouřka je průměrně zaznamenána ve třiceti dnech za rok, nejvíce jich je v červnu a červenci.

Některé z nich si vyžádaly zranění. Naposledy před měsícem zastihla bouřka při sestupu z Lysé hory skupinu středoškoláků v lokalitě pod Větry. Při zásahu blesku do stromu v těsné blízkosti skupinky došlo u nich k popáleninám různého stupně. „Sedmnáctiletý mladík měl po zásahu spálený oděv a utrpěl popáleniny prvního až druhého stupně v oblasti trupu. O rok mladší chlapec byl úderem blesku sražen k zemi, zasahující lékař u něj zjistil stopy po zásahu, neutrpěl však popáleniny,“ uvedl mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl s tím, že celkem záchranáři ošetřovali pětici lidí.

Podceňování počasí a zejména jeho projevů v podobě bouřek je podle meteorologů z Lysé hory stále častějším jevem. „Lysá hora je pro některé jen kopeček, takže výlet na Lysou berou na lehkou váhu a mnohdy s naprosto nevhodnou výbavou. Jenže počasí na Lysé hoře se mění stejně rychle jako například ve Vysokých Tatrách a slunečný den se může během pár minut změnit na silnou bouřku, která pak zaskočí návštěvníky Lysé hory podobně jako skupinku zasaženou bleskem,“ podotkl Milan Čermák z meteorologické stanice na Lysé hoře.

Lidé by měli před výšlapem nejprve zjistit, jaká je předpověď počasí, sledovat volně dostupné radarové informace a v případě nejistých situací a předpokladu bouřkové činnosti zvážit, jestli se na výlet vůbec vydat. Bouřky by se mohly objevit i v nadcházejících dnech, kdy meteorologové hlásí oteplení.

Podle meteorologů je sice vrchol Lysé hory „ideálním“ místem, kam může blesk udeřit, není ale pravidlem, že dojde k výboji vždy mezi oblakem a nejvyšším místem na zemi. „K výboji může dojít naprosto kdekoliv, a například i když stojí na vrcholu vysoký vysílač, tak blesk "trefí" hromadu kamenů na zemi vedle něho,“ konstatoval Milan Čermák s tím, že hlavní výboj může mít i různé slabší vedlejší větve, které můžou způsobit úraz nebo škody i stovky metrů daleko od hlavního výboje.

Na téma nebezpečí bouřek a blesků plánují upozornit formou přednášek také tvůrci projektu Meteo Beskydy, kteří už na webu a sociálních sítích rozvíjejí témata z meteorologie. „V posledních letech došlo v našem regionu k několika zásahům lidí bleskem, protože si neuvědomují rizika spojená s bouřkou,“ podotkli.