Desetitisíce turistů každoročně navštíví přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně. K tomu, že se stala jedním z nejvyhledávanějších technických unikátů, přispělo zlepšení dostupnosti horní nádrže, kterou navíc v loňském roce doplnilo informační centrum, bufet či toalety.
Zjednodušila se také rezervace exkurzí. Šlágrem posledních dní se stala vypuštěná nádrž. Tam, kde obvykle dosahuje voda do výšky šestadvaceti metrů, se v současnosti dá projít suchou nohou.
„V současnosti se provádí pravidelná oprava technologií v podzemí. Zejména se jedná o výměnu elektrických ochran," řekl Vítězslav Chmelař, který je pověřen řízením provozu elektrárny.
Dlouhé Stráně porazily i Hlubokou
„Jedná se o nejnavštěvovanější elektrárnu Skupiny ČEZ. Do konce května se na Dlouhé Stráně vypravilo přes osm set tisíc turistů. Ročně se jedná zhruba o čtyřicet tisíc lidí," sdělil mluvčí společnosti ČEZ Jaroslav Jurča.
O popularitě vodního díla zasazeného do masivu Jeseníků svědčí také několik vítězství v různých anketách, kde rozhoduje veřejnost. Například před časem Dlouhé Stráně dominovaly v anketě Div České republiky, kdy porazily i zámek Hluboká a Pražský hrad.
Zlepšují služby turistům
Na zvýšený zájem turistů reagují také lepší služby. Od loňska je v provozu pod hrází nádrže bufet i malé informační centrum.
„Pro tak velký počet návštěvníků musí nějaké zázemí fungovat. Exkurze jsou poměrně dlouhé a lidé se potřebují občerstvit či si zajít na toaletu, jezdí sem také hodně cyklistů, kteří absolvují náročné trasy. Dříve jsme odpadky nacházeli všude, to se nyní podstatně zlepšilo," řekl provozovatel stánku Martin Palán.
Nahoru lanovkou nebo autobusem
Na Dlouhé Stráně se lze dostat různě. Turisté mohou začít exkurzí v dolní části elektrárny, kde je po výkladu a promítání filmu vyveze k horní nádrži do nadmořské výšky 1350 metrů autobus. O příliv návštěvníků se zasloužila i sedačková lanovka.
Jde o lanovku, která byla vybudována v areálu K3Sport v Koutech nad Desnou. Z horní stanice lanovky vede k nádrži pohodlná cesta o délce několika kilometrů. Lanovka navíc přepravuje kola i dětské kočárky.
„Řada lidí místo celé exkurze má zájem jen o prohlídku horní nádrže, takže i letos zajišťujeme kyvadlovou dopravu od lanovky až pod korunu hráze. Místo je tak dostupné i pro seniory či tělesně hendikepované," řekl ředitel areálu K3Sport Petr Marek.
Rezervace exkurzí po internetu
Snadnější je také objednávání exkurzí, protože lidé si mohou místo a čas rezervovat na internetu na stránkách dlouhe-strane.cz. Tam zjistí jaké termíny a pro kolik lidí jsou volné.
„Ti, které zajímá technické zázemí elektrárny, se musí dopředu objednat v info centru v Koutech nad Desnou. Telefonické objednávky na exkurzi se nepřijímají, pouze elektronickou formou po vyplnění rezervačního formuláře. Tři dny předem musí být zaplaceno vstupné a to elektronickým bankovnictvím nebo bankovním převodem z účtu.
Úhrada na místě není možná," popsala své zkušenosti s výletem na Dlouhé Stráně turistka a spolupracovnice Deníku Helena Rusková s tím, že jízda osobními auty k horní nádrži už možná není.
„Součástí exkurze je kromě výjezdu k Horní nádrži také prohlídka Dolní nádrže. Nevýhodou je potřeba objednání s dostatečným předstihem a tím pádem nejisté počasí bez záruky výjezdu nahoru. Pokud se pro výlet rozhodnete, můžete dopřát krásný zážitek třeba i svým starším rodičům.
Podmínkou je zvládnout 500 metrů dlouhé chůze do kopce z parkoviště k lanovce a následné vyšlapání 72 schodů k jezeru," doplnila tip na výlet Helena Rusková z Vrbna pod Pradědem.
Samotná procházka kolem nádrže už je nenáročná. „Zdatnější výletníci se mohou nechat vyvést až k jezeru a zpět k lanovce se vydat pěšky po červeně značené značce od rozcestníku Dlouhé stráně-vyhlídka. Peníze tím neušetříte, protože jízdenka v mikrobusu je jednotná, ale zážitkem navíc je trasa směřující do sedla hory Mravenečník.
Pokračuje úbočím k rozcestníku Tetřeví chata u větrných elektráren na Medvědí hoře. Tady neváhejte a pusťte se po zelené k vyhlídce Rysí skála. Cestu k lanovce si sice prodloužíte ze tří kilometrů na čtyři, ale stojí to za to," poradila Rusková výletníkům.
Horní nádrž trápí poruchy po opravě
Vodní dílo Dlouhé Stráně se objevuje v médiích nejen jako turistická atrakce, ale také kvůli špatně odvedené rekonstrukci pláště horní nádrže.
V roce 2007 plášť za dvě stě milionů korun kompletně rekonstruovala švýcarská firma Walo. Nový povrch měl vydržet dvacet let. Ani přes řadu jednání firma poruchy jako reklamaci neuznává.
„V brzké době dostaneme znalecký posudek, který řekne, co je prvotní příčinou poškození. Na jeho základě se rozhodneme, jestli vstoupíme do jednání s firmou Walo. Pokud by reklamaci nechtěla dál uznat, existuje možnost soudního sporu," řekl ředitel vodních elektráren skupiny ČEZ Petr Maralík.
Podle jeho slov vady nebrání v provozu elektrárny a nejsou nebezpečné. Pokud by je však nikdo neodstranil, představovaly by do budoucna hrozbu. Oprava závad vyjde na několik milionů korun.
Stavba Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně začala v roce 1978. Záhy byl projekt na několik let utlumen a technické dílo bylo kompletně uvedeno do provozu až v červnu 1996. Celkové náklady na stavbu se vyšplhaly na 6,5 miliardy korun, elektrárna se zaplatila za sedm let provozu. O obsluhu elektrárny se dnes stará osmadvacet zaměstnanců.