Inverze bránící míchání znečištěného přízemního ovzduší a čistým panuje nad celým krajem. Podle předpovědi meteorologů ze středeční 17. hodiny by rozptylové podmínky na severovýchodě republiky měly být v noci na čtvrtek i ve čtvrtek jen mírně nepříznivé. Ve čtvrtek ráno prognózu upravili. Rozptylové podmínky by přes den měly být nepříznivé, a to i v noci na pátek.

Na Ostravsku od středy panuje téměř bezvětří, což se projevilo v nárůstu množství škodlivin v ovzduší. Podle hodnot prašnosti jsou rozptylové podmínky špatné už od úterý. Ve středu se hodnoty prachových částic o velikosti do 10 mikrometrů začaly zvyšovat nad 100 mikrogramů v krychlovém metru vzduchu. Odpoledne a večer vykazovaly vysoké koncentrace prachu stanice v celé Ostravě, v Havířově, Karviné, Orlové a Věřňovicích, ve Frýdku-Místku a Třinci, ve Studénce na Novojičínsku a v Opavě. Nejvíce prachu bylo naměřeno ve Věřňovicích u Bohumína, kde to ve 22 hodin bylo 312 mikrogramů a o půlnoci 357 mikrogramů. Přes 300 mikrogramů naměřila ve 23 a 24 hodin také stanice v Havířově.  

Aktuální situace: Po půlnoci se prašnost začala mírně snižovat. Koncentrace prachových zrn jsou však stále vysoké. Před 7. hodinou ranní se koncentrace prachu pohybovaly mezi 122 mikrogramy v Českém Těšíně po 232 ve Frýdku-Místku. Průměrné 24hodinové koncentrace se pohybují v rozmezí 150 až 220 mikrogramy. Nadlimitní zůstala prašnost po celé dopoledne a neočekává se, že by se situace zlepšila v odpoledních hodinách. Naopak, koncentrace se začaly opět zvyšovat. V 18 hodin bylo měřeno ve Frýdku-Místku 234 mikrogramů, v Třinci 253 a v Ostravě-Radvanicích 246.

Prašnost opět vzrůstá

Ještě horší situace nastala večer. Ve 22 hodin se prašnost vlivem inverze opět zvýšila nad 300 mikrogramů. V Českém Těšíně stanice zaznamenala 315 mikrogramů a ve Frýdku-Místku 306 mikrogramů. Těsně pod 300 mikrogramy v té době naměřila také stanice v Opavě, přesně 295. Ve všech třech městech to bylo více než ve středu v noci. O hodinu později koncentrace prašnosti v Českém Těšíně dosáhla 349 mikrogramů. 

Ve 23 hodin byla pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko bez Třinecka vyhlášena smogová situace. Platit bude až do odvolání.  

Tabulka aktuálního znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji ve středu 3. 12. 2014 ve 21 hodin.

Tabulka aktuálního znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji ve středu 3. 12. 2014 ve 21 hodin. Zdroj: ČHMÚ

Tabulka aktuálního znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji ve středu 3. 12. 2014 ve 23 hodin.

Tabulka aktuálního znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji ve středu 3. 12. 2014 ve 23 hodin. Zdroj: ČHMÚ

Tabulka aktuálního znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji ve čtvrtek 4. 12. 2014 ve 23 hodin.

Tabulka aktuálního znečištění ovzduší v Moravskoslezském kraji ve čtvrtek 4. 12. 2014 ve 23 hodin. Zdroj: ČHMÚ

Aktuální informace o množství škodlivin v ovzduší sledujete ZDE

Systém varování není aktuální

Přestože okamžité, tzv. klouzavé hodnoty znečištění byly výrazně zvýšené už ve středu odpoledne, úřady ani večer nevydaly pro veřejnost žádnou varovnou informaci. Nevydaly ji dokonce ani ve čtvrtek. Systém totiž nepočítá s varováním podle aktuálních hodnot, ale jen podle dlouhodobého 24hodinového limitu, který musí být překračován minimálně 25 hodin po sobě.

Paradoxně, smogová situace byla vyhlášena ve čtvrtek vpodvečer pro Olomoucký a Zlínský kraj, kde však v té době byly aktuální i průměrné 24hodinové koncentrace nižší než na Ostravsku. Zatímco v Olomouckém ani ve Zlínském kraji v 18 hodin u 24hodinového průměru nepřekračovala ani jedna stanice 180 mikrogramů, na Ostravsku to bylo v té době hned 14 ze 16 a z toho 5 stanic překračovalo 200 mikrogramů. Smogová situace byla na Ostravsku vyhlášena až ve 23 hodin.  

Kdy se varuje a reguluje?Smogová situace se při splnění dalších podmínek stanovených v zákoně pro dané území vyhlašuje v případě, že 24hodinová průměrná koncentrace suspendovaných částic PM10 překročila alespoň na jedné stanici hodnotu 100 µg.m-3 ve dvou po sobě následujících dnech, tj. klouzavá 24hodinová průměrná koncentrace PM10 byla překročena ve 25 po sobě následujících hodinách.
Regulace se při splnění dalších podmínek stanovených v zákoně pro dané území vyhlašuje v případě, že 24hodinová průměrná koncentrace suspendovaných částic PM10 překročila alespoň na polovině stanic hodnotu 150 µg.m-3 ve třech po sobě následujících dnech, tj. klouzavá 24hodinová průměrná koncentrace PM10 byla překročena ve 49 po sobě následujících hodinách. (ČHMÚ)

Ticho při znečištění, omezení za čistého ovzduší

Za určitých situací, kdy sice ještě není překročen denní limit, ale okamžité hodnoty znečištění jsou vysoké, se nedostane potřebné varování například mateřským nebo základním školám, či seniorům, aby omezili vycházky. Naopak, omezení často platí v době, kdy už je ovzduší čisté, ale průměrné hodnoty se ještě nesnížily pod mez, kdy je možné varování odvolat. 

Důležité jsou okamžité hodnoty znečištění

Měření prokazují, že se prašnost několik let postupně zvyšuje.

Mikroskopická prachová zrna obsahují jedovaté a rakovinotvorné částice. Ty se při vdechování usazují v plících. Způsobují nemoci nebo zhoršují jejich léčbu. 

Krajská hygienička: Prach obsahuje jedy

Přestože úřady oficiálně informují až při překročení 24hodinového limitu, pro obyvatelstvo jsou mnohem důležitější okamžité hodnoty, tedy množství prachu vdechovaného při pobytu ve venkovním prostředí. Tyto hodnoty se na Karvinsku v době tuhé inverze pohybují často nad 400 mikrogramy a zaznamenány byly i dny, kdy bylo více než 800 mikrogramů. Extrémní hodnoty prachu však byly naměřeny na polské straně hranice, kde v okolí tamních uhelných tepláren přístroje zaznamenaly i 1600 mikrogramů prachu v krychlovém metru vzduchu.

Prašnost: Věřňovice hlásí 776 mikrogramů, v Polsku 2137

Komíny, průmysl a doprava

Hlavními zdroji prachu jsou průmyslové provozy, zejména hutní a železárenské. Prach produkují domácí kotle i velké uhelné teplárny a elektrárny. K víření prachu dopadajícího na zem přispívá automobilová doprava. 

Ovzduší v blízkém Polsku bývá často mnohem horší než na Ostravsku

Jak se prachu bránit?

Školáci ve Stonavě na Karvinsku chodí v době smogové inverze s respirátory. V době vyhlášeného UPOZORNĚNÍ NA SMOGOVOU SITUACI je obyvatelstvo pouze varováno a vybízeno k omezení venkovních aktivit. Za zhoršených rozptylových podmínek lékaři a hygienici doporučují omezit aktivní pohyb venku. Větrání obytných prostor by mělo být jen krátké. Děti, starší lidé a nemocní by měli zvýšit přísun přírodních vitamínů k posílení imunity. 

Výzva také standardně obsahuje doporučení, aby lidé omezili automobilovou dopravu a využívali prostředky hromadné dopravy. 

Při vyhlášení signálu REGULACE je opatření přísnější. Vybraní znečišťovatelé jsou vyzváni k omezení svých provozů, kde dochází k produkci prachu a jeho šíření do okolí. V některých městech informují na smog cedule za okny autobusů, tramvají nebo trolejbusů a někde je možné cestovat zdarma, aby se omezila individuální automobilová doprava.  

Ve Stonavě začaly děti kvůli jedovatému prachu nosit roušky