Zvířata objevili v sobotu ráno pracovníci sjezdovky.

"Personál sjezdovky informoval, že z lehce zamrzlé nádrže se snaží marně dostat na svobodu dvě srny. Nemohly vylézt po kluzkém boku nádrže nebo se bořily do vody kvůli měkkému ledu na okrajích," uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Hasiči proto pracovníky po příjezdu požádali o staré koberce, které položili na stráň nad hladinou nádrže a zatížili je.

"Pokud by měly srnky dost sil, po koberci by se vyškrábaly. Tyto ale byly viditelně zesláblé několikahodinovým bojem s klouzavou strání," vysvětlil Kúdela s tím, že se hasiči v nepromokavých kombinézách nejprve pokusili srnky „ulovit“ pomocí nafukovacích záchranných saní.

Nakonec si vypůjčili od obsluhy sjezdovky dlouhou síť a do ní pak srnky, polehávající na ledě, chytili. Svázali jim opatrně nohy a převezli na břeh. Tam je předali myslivecké stráži.

"Hasiči zde v posledních zimních sezónách zachraňovali různá zvířata už několikrát, hlavně srnky, ale také psa či jezevce. Při plném stavu vodní nádrže dokážou zvířata zrádnou past opustit, tentokrát však byla hladina (po zasněžování) o dva metry nižší, navíc s kluzkými břehy a příliš měkkým ledem na okrajích. Hasiči proto obsluhu sjezdovky poučili o možnostech pomoci zvěři položením a řádným upevněním koberců či sítí," dodal Kůdela.