S příchodem letního počasí nemusejí mít lidé obavy vykoupat se ve vodních nádržích Baška, Brušperk, Olešná i Žermanice. Všude je koupání povoleno, na některých místech ale musejí návštěvníci počítat s vodou se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi. V praxi to znamená, že voda v přehradě vypadá smyslově „nehezky", je ale zdravotně nezávadná.

Hygienici kontrolují vodu na sedmi místech v regionu. Kontroly potrvají v pravidelných intervalech až do konce srpna. Na základě výsledků je pak voda zařazena do jedné z pěti jakostních kategorií a označena příslušným symbolem. Při překročení limitů, kdy hrozí ohrožení zdraví, je krajská hygienická stanice povinna vydat zákaz koupání. V loňské sezoně nemuseli hygienici ani jednou vydat upozornění, že by voda v nádržích na Frýdecku-Místecku byla nevhodná nebo nebezpečná ke koupání.

Aktuální informace o kvalitě vody ke koupání ve volné přírodě včetně nádrží ke koupání bez úpravy vody jsou k dispozici na internetových stránkách krajské hygienické stanice.

Na všech sledovaných koupacích místech jsou rovněž k dispozici informační tabule, na kterých lze najít všeobecné informace o jednotlivých nádržích včetně hodnocení kvality vody.