Nastává období, kdy chataři a chalupáři houfně opouštějí svá sezonní a víkendová sídla. A to je příležitost pro zloděje. Vloni policisté v celé České republice evidovali bezmála čtyři tisíce vniknutí do rekreačních objektů. Mnohé případy se staly právě v podzimním a zimním období, kdy jsou obydlí prázdná. Moravskoslezský kraj se co do počtu vloupání umístil na pátém místě. Policisté v našem regionu zaznamenali 317 případů.

„Riziko, že nechtěná návštěva zavítá do rekreačního objektu, je v podzimních a především zimních měsících až dvakrát vyšší než během léta, kdy jsou chaty a chalupy trvale nebo v pravidelných intervalech obývány. Často se přitom stává, že škody zjistí majitelé rekreačních nemovitostí až s několikaměsíčním zpožděním, když se po ‚zimním spánku' opět vypraví na chatu nebo chalupu," uvedl Michael Neuwirth, ředitel odboru pojištění majetku a odpovědnosti ČSOB Pojišťovny.

Kontroly

Policisté a strážníci během podzimu a zimy věnují chatovým i zahrádkářským oblastem zvýšenou pozornost. „Naši strážníci okrskáři, v jejichž rajonu se taková místa nacházejí, provádějí častější kontroly," uvedla mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Zychová s tím, že okrskáři danou lokalitu dobře znají a s mnoha majiteli i osobně. „Je tam osobní vztah. Mají na sebe i telefonické kontakty, takže pokud se něco stane, mohou si ihned zatelefonovat," dodala Zychová. Volají nejen strážníci, když zjistí vloupání, ale i samotní vlastníci. „Někteří z chatařů jezdí na kontroly i v zimě. A pokud najdou ve sněhu stopy mířící k chatě souseda, který tam v tuto dobu nebývá, kontaktují strážníka okrskáře. To platí i pro situace, kdy v osadě zahlédnou člověka, o kterém vědí, že tam nepatří," řekla Zychová.

Ve střehu

V paměti ochránců zákona zůstává případ, kdy se díky všímavosti sousedů podařilo zadržet dva zloděje, kteří řádili v zahrádkářské kolonii v Ostravě-Zábřehu.

Pachatelé kolem třetí hodiny ranní u jedné z chatek rozbili sklo. Netušili, že v dalším objektu zůstali muži, kteří zde udili maso. Osadníci, vyrušení podezřelým zvukem, vyšli ven, aby zjistili, co se děje. Venku zahlédli prvního ze zlodějů, druhý v té době prohledával objekt. Svědci jednoho z nepoctivců sami zadrželi, druhého zajistili v domku. Pak přivolali strážníky. Při kontrole se ukázalo, že dvojice v osadě poškodila celkem čtrnáct chatek. Před poslední z nich, u které byli lapeni, měli naskládány ukradené věci.

Riziková okna

Z policejních statistik vyplývá, že si pachatelé většinou vybírají osamocená, nezabezpečená a vozidlem snadno dostupná místa. Doslova výzvou jsou pro ně jakékoliv volně umístěné předměty v okolí nářadí nebo neuložený zahradní nábytek. Kriminalisté řešili i případy, kdy zloději ke vniknutí použili věci, které majitelé nechali u svých chatek.

Pachatelé se dovnitř nejčastěji dostávají přes dveře, prosklené plochy, střešní vikýře a zejména nezabezpečená okna.

Pokud majitelé nemají pevné okenice nebo mříže, mohou být řešením bezpečnostní fólie, které zloději zkomplikují vniknutí a brání v násilném rozbití skla.

„Velice důležitý je pak psychologický moment překvapení. Pokud lupič narazí na neočekávanou a neviditelnou překážku, tato okolnost ho buď zcela odradí, nebo přinejmenším zdrží. Střepy drží v okenní tabuli i po silném nárazu pohromadě, její okamžitá výměna proto není nutná," říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti NEXT.

Cennosti

Zlodějům hraje do karet i lehkovážnost majitelů.

„Lidé nechávají ve svých chatách a chalupách elektroniku, finanční hotovost, šperky nebo jiné cennosti, které je lepší co nejdříve převézt na bezpečnější místo, a neodkládat stěhování z týdne na týden. Jednou za čas na chatu zajeďte, překontrolujte její stav a odkliďte sníh. Vzbudíte tím dojem, že obydlí není zcela opuštěné, což bude zloděje odrazovat," dodal Pavlíček s tím, že účinnou ochranu představují také kamerové systémy, které zaznamenávají veškeré dění v chatě, chalupě i jejím bezprostředním okolí.

„Přispívají nejen k včasnému zjištění hrozby či škody, snadnější identifikaci případného pachatele, ale i ke zhotovení dokumentace pro pojišťovnu. Další výhodou je, že umožňují vzdálený dohled nad tím, co se děje ve vaší chatě či chalupě. Kamerové systémy jsou vybaveny i harddiskovým záznamem, takže lze zkontrolovat i události, ke kterým došlo v uplynulých dnech či týdnech," dodal Pavlíček.