Výsledky celorepublikové ankety Alej roku jsou známy. V Moravskoslezském kraji se do soutěže zapojilo šest stromořadí, v nichž jasně vládli orlovští patrioti a vytáhli Zámeckou alej svého města bezpečně na první místo. Druhé skončily opavské sakury z Vávrovic.

“V počtu nominací padl další rekord. O desátý titul soutěžilo neuvěřitelných 132 alejí a stromořadí ze všech krajů České republiky, pro které hlasovalo bezmála 7 tisíc lidí. Pro nás to je důkaz, že si lidé nádherných alejí váží a jsou na ně patřičně hrdí. Celonárodní i regionálním vítězkám gratulujeme a přejeme stovky let zdravého růstu,” říká Karolina Kostićová z Arniky.

Lipová alej vede do zámeckého parku v těsné blízkosti římsko-katolického kostela, který je dominantou města Orlové. Vítěznou nominaci zaslala Nataša Cibulková.

Výsledky hlasování v Moravskoslezském kraji

1. Zámecká alej v Orlové - 278

2. Vávrovické sakury - 162

3. Alej k lipám - 117

4. Stonavská jírovcová alej - 11

5. Javorové stromořadí pod Pastuchovkou - 5

6. Alej v Parku Na nábřeží v Havířově - 4

Kompletní výsledky ankety najdete ZDE

Všech 14 regionálních vítězů se může těšit na dárkové balíčky s poukazy od FotoŠkoda, knihy o památných stromech, dárky od Muzea Karla Zemana, rodinné vstupenky do Muzea rekordů a kuriozit, vstupenky do botanických zahrad po celé České republice a mnohé další.

Cílem ankety Alej roku je přitáhnout pozornost lidí k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Nezáleží, zda jde o aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladinké, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. O vítězství může nakonec rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha o záchranu nebo úsilí místních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky.