Přibližně stovka zdravotníků se v pondělí před polednem sešla před hlavní budovou Nemocnice v Třinci-Sosně, aby svou účastí vyjádřilo podporu bývalému řediteli nemocnice Martinu Sikorovi.

Ten byl minulé pondělí odvolán Radou Moravskoslezského kraje na základě anonymního dopisu a stížnosti. Podle některým zaměstnanců nemocnice nepravdivý anonymní text pobouřil drtivou většinu zaměstnanců nemocnice, jelikož působil dojmem, že se jedná o názor všech.

Zdroj: Deník/Tomáš Januszek

„V týdnu před odvoláním pan ředitel učinil personální změny, které měly racionální základ. Změny nijak neohrozily chod nemocnice a péče o pacienty byla zajištěna stejně, jako je nyní. Nesouhlasíme s tím, aby na základě nepodložených a neprošetřených anonymních podání byli likvidováni schopní lidé, kteří nemocnici mohou dále rozvíjet,“ píše se ve vyjádření, které zaměstnanci nemocnice předali médiím.

Zhruba 170 zdravotníků také už minulý pátek podepsalo petici, v níž nesouhlasí s postupem Rady kraje a vyjadřují podporu odvolanému řediteli.

„Domníváme se, že v celém procesu odvolání ředitele Nemocnice Třinec došlo k velkému nedorozumění a v této obtížné situaci žádáme o prošetření celého procesu,“ uvádí se v petici.
Při pondělním setkání před hlavním vstupem do nemocnice drželi někteří zdravotníci v rukou velké papírové archy a transparenty s nápis „Podporujeme Sikoru“ a „Chceme to prošetřit“. Stejná hesla také několik minut všichni přítomní skandovali.

Podle mluvčí kraje Nikoly Birklenové bylo hlavním důvodem odvolání Sikory destabilizace chodu nemocnice. „Byly prováděny rozsáhlé personální změny bez vědomí zřizovatele a bez následného zajištění provozu, který je v době nouzového stavu nutností. V současné době, která vystavuje nemocnice a její personál enormní zátěži jak psychické, tak i fyzické, si nemůžeme dovolit ohrozit chod nemocnice a s tím související důležité záležitosti, jako je očkování, testování nebo zásobování. Vzniklé negativní klima v nemocnici mohlo způsobit kolaps a následný tlak na nemocnice v okolí, což by mohlo vést ke zhroucení systému v celém okrese, potažmo v celém Moravskoslezském kraji,“ uvedla mluvčí kraje.

Podle primátorky Třince Věry Palkovské je to v této době situace velmi nešťastná a mrzutá. „Věřím, že vedení kraje celou věc prověří, ale hlavně je potřeba, aby se situace zklidnila, pacienti nic nepocítili a zdravotníci se mohli soustředit na práci,“ řekla Palkovská.

Jak se situace bude vyvíjet dále, bude Deník sledovat. Rada kraje má během pondělí vypsat výběrové řízení na post ředitele Nemocnice Třinec.