Teploty v některých místech kraje počátkem roku přes noc klesaly až pod minus 20 stupňů Celsia a ani přes den se nevyšplhaly nad minus 10 stupňů Celsia.

„Holomrazy, které udeřily, mohou nepřipraveným zahrádkářům způsobit škody. Například mladé ovocné stromky by mohly pomrznout. Proto je vhodné ochránit je například tím, že nahrneme kolem spodní části stromu kompost, hlínu nebo i listí. Korunu pak ochráníme tak, že ji obalíme netkanou textilií. Starším ovocným stromkům už nebezpečí nehrozí, ty mají kořeny už hluboko v zemi," vysvětlila Ludmila Müllerová, předsedkyně základní organizace zahrádkářů Na Salmě ve Slezské Ostravě. Podle ní by holomrazy mohly ublížit hlavně meruňkám či broskvoním.

Mráz způsobil dvě havárie potrubí v OstravěMrazivé počasí způsobilo začátkem týdne v Ostravě dvě závady na vodovodním potrubí. Pitná voda tak předevčírem netekla v části Přívozu a v jedné z ulic v Zábřehu. Přívozská havárie vzniklá o půl čtvrté ráno svým rozsahem byla poměrně velká. O dodávky pitné vody totiž přišlo na 2600 zdejších obyvatel. Včerejší závada v Zábřehu pak byla o poznání menší a dotkla se jen dvacítky osob. Ostravské vodárny a kanalizace však obě havárie zvládly opravit během půl dne a navíc zajistily i zásobování pitnou vodou z cisteren. (rat)

„Na druhé straně by ale holomrazy měly vyhubit i hlodavce a některé další ,potvory', které nám potom škodí na jaře a v létě," dodala zahrádkářka.

Mráz bez sněhu

S obavami sledují předpověď počasí i zemědělci.

„Mrazy jsou o to nepříjemnější, že zatím nestačilo nasněžit. Suchý holomráz je pro zemědělce velkou hrozbou. Nejvíce by nám stávající počasí mohlo uškodit u ozimých řepek a ozimé pšenice. Po letošní zimě se ukáže, jak jsou jednotlivé odrůdy, které jsme zasili loni na podzim, zimovzdorné. Škody se mohou projevit i na jetelích. Dá se očekávat, že porosty budou řidší a zesláblé. Bude záležet na tom, jak dlouho ty holomrazy budou trvat. Podle předpovědi se má už brzy začít oteplovat," odpověděl Zdeněk Škola, předseda představenstva Zemědělského družstva vlastníků na Frýdecko-Místecku.

Mrazy škodí také vodařům

V souvislosti s výrazným poklesem teplot pod bod mrazu dochází každoročně k nárůstu počtu poruch na vodovodních řadech.

„Je tomu tak i v současnosti. Vzhledem k tomu, že současné mrazy přišly bez sněhové pokrývky, promrzá země do větších hloubek, což způsobuje obvykle častější problémy. Větší množství poruch následně nastává v období, kdy mrazy opadnou a země povolí," uvedl mluvčí Severomoravských vodovodů a kanalizací Marek Síbrt.

Podle něj se vodárenská společnost poruchy snaží opravovat v co nejkratší technicky možné době, aby omezila negativní dopady na obyvatele, jejich zásobování pitnou vodou a odvádění odpadních vod.

Rozmrazovny huti zatím zvládají

„Prozatím nám mrazy nezpůsobují žádné problémy, na které bychom nebyli připraveni. Suroviny jsou na počátku roku dodávány v nízkých objemech a naše rozmrazovny zvládají materiál připravovat pro výrobu. V současnosti rozmrazujeme zhruba dva vlaky denně," uvedla mluvčí huti ArcelorMittal Ostrava Barbora Černá. Podle ní není nic neobvyklého, že v zimním období bývají uhlí a železná ruda, které huť používá pro výrobu koksu a surového železa, zmrzlé.

„Před vyklopením z vagonu a použitím surovin ve výrobě se proto musí rozehřívat v obřích tunelech rozmrazovnách vytápěných zemním plynem. V zimě se tak denně rozmrazí asi 400 vagonů, tedy zhruba 20 tisíc tun materiálu," upřesnila Barbora Černá.