Patnáct roků za smrt novorozence. Takový verdikt si ve čtvrtek u Krajského soudu v Ostravě vyslechla jedenadvacetiletá žena z Frýdlantu nad Ostravicí.

V říjnu předloňského roku tajně porodila dítě – holčičku – v koupelně rodičů jejího přítele. O těhotenství nikdo z okolí nevěděl.

Dceru porodila do vody. Po chvíli novorozeně vytáhla, zabalila a schovala do skříně. „Dítě i s placentou a pupeční šňůrou, kterou nijak nepodvázala, zabalila do osušky a několika tašek, které ještě stáhla gumou do vlasů. Následně dítě vložila od cestovního kufru a schovala do skříně," uvedl státní zástupce Vít Legerský.

Mrtvolka byla nalezena až po deseti dnech. Vzhledem ke značnému stupni rozkladu se nepodařilo zjistit přesnou příčinu smrti. Podle znalců holčička zemřela na vykrvácení při nepodvázaní pupeční šňůry nebo na podchlazení.

Žena se hájila tím, že dítě považovala za mrtvé. „Přišlo mi, že je mrtvé. Nehýbalo se, nekřičelo a nemělo otevřené oči," vypověděla. Znalci ale dospěli k závěru, že se dítě narodilo zdravé.

Žena u soudu nevypovídala. Po svém zadržení uvedla, že jí těhotenství v září potvrdil praktický lékař, kterého navštívila kvůli nevolnostem a bolestem. Že je těhotná, ale tušila již od léta. Přesto nevyhledala gynekologa, a to ani po zářijovém doporučení svého praktika. „Těhotenství a nastávající mateřství neřešila. Odmítla se ztotožnit s rolí matky," řekl předseda senátu Martin Kaňok s tím, že mateřství by jí zkomplikovalo studium a také sociální komfort, kterého se jí v rodině přítele dostávalo.

Vše vyšlo najevo několik dnů po porodu, když si jeden ze svědků všiml, že dívka náhle výrazně zhubla. Vysvětlení, že cvičí a má speciální výživové doplňky, dotyčný nepovažoval za důvěryhodné. Proto se obrátil na svého známého – policistu. Vzápětí se rozjelo vyšetřování zakončené domovní prohlídkou a hrůzným nálezem ve skříni.

Soud nakonec ženu uznal vinnou z trestného činu vraždy. Možnost mírnější právní kvalifikace – vraždy novorozeného dítěte matkou, se sazbou od tří do osmi let – senát odmítl. Jak uvedl soudce, žena nejednala v rozrušení.

„Jednala cíleně, logicky, pragmaticky a poměrně rychle se snahou zahladit stopy porodu," řekl předseda senátu. Ženě hrozilo patnáct až dvacet let vězení. Soud nakonec uložil trest na spodní hranici.

Verdikt není pravomocný. Žena se odvolala, žalobce si ponechal lhůtu k vyjádření