Na některé obyvatele města, včetně těch žijících v Životicích, působila zpráva o chystaném odtržení této okrajové části jako blesk z čistého nebe, pro mnoho jiných to naopak žádné překvapení není a tvrdí, že se to dalo očekávat.

Sedmičlenný přípravný výbor o svých záměrech informoval primátora města Josefa Bělicu v pátek. V nejbližších dnech začne sbírat podpisy od spoluobčanů, které jsou nutné pro vyhlášení referenda. Podle jednoho výkladu zákona je nutné mít nejméně 10 procent oprávněných voličů, podle opatrnějšího je to 30 procent. 

"Jsem přesvědčen, že se sehnáním 30 procent nebudeme mít větší problém. Vše připravujeme už delší dobu, nejde tedy o nějakou ukvapenou a nepromyšlenou akci," řekl Deníku člen spolku Martin Cyž. 

Obec Životice by měla být obnovena přesně v hranicích z roku 1960, kdy byla připojena k Havířovu. 

Chce odtržení většina?

Území Životic.

Ne všichni obyvatelé Životic jsou pro osamostatnění Životic. Patří mezi ně i Pavel Merta.

„Jsem předsedou občanské komise v Životicích. Bezprostředně po roce 1989 byly tendence k osamostatnění, ale postupem času se podařilo lidem vysvětlit výhody spojení s městem. Budovala se kanalizace, chodníky, plynovod. Právě ve spolupráci s městem se zabránilo výstavbě vysokých panelových domů za Merkurem a naopak se připravily parcely pro rodinnou zástavbu, včetně Osinek. O to větší je pro mne překvapení to, že v této iniciativě jsou i lidé z naší občanské komise,“ reagoval Pavel Merta.

Jiní zase vidí v osamostatní výhody, když se okrajové části ze strany města nedostává očekávané podpory.

„Ověřovali jsme si, jak hospodaří jiné obce o velikosti Životic. Mají vyrovnané rozpočty, dokáží si vše potřebné samy financovat, rozvíjejí se a mnoho každodenních problémů dokáží řešit efektivněji, než jak je tomu ve velkém městě. Ať už jde o sekání trávy, úklid sněhu, opravy veřejného osvětlení a podobně,“ uvedl člen přípravného výboru Marek Hanák.

Životice
První zmínka o obci je z roku 1533. Ve druhé polovině 16. století byl postaven zámeček, který v současné době chátrá.
6. 8. 1944 bylo v obci a okolí gestapem popraveno 38 náhodně vybraných mužů a chlapců a dalších 31 lidí bylo odvezeno do koncentračních táborů. Událost připomíná památník.
V roce 1960 byla obec připojena k budovanému Havířovu. Hlavní tepna - ulice Padlých hrdinů je součástí tratě každoročně konaného motocyklového závodu Zlatý kahanec.
K 1. 1. 1992 žilo v Životicích 653 obyvatel, 1. 1. 2019 to bylo 1340 obyvatel.