Co všechno je k vidění? Představují se zde různé objekty, stroje, zvířata, zoologická zahrada, pláž s palmami, ale třeba i model vlakového nádraží s kolejištěm, po kterém samozřejmě jezdí vlaky ze stavebnice LEGO. Nechybí ani stolky se spoustou LEGO kostek, u nichž si děti mohou postavit, co je zrovna napadne.

Mnoho návštěvníků zaujal právě model vlakové trati s nádražím. Obdivovali tak tunely v krajince, a samozřejmě vlaky, které jezdí na elektrický pohon. Jeho majitelem je Jan Valenta, nadšený sběratel stavebnic LEGO.

Výstavy modelů z kostek LEGO®. Expozice „Czech RepuBrick: Svět z LEGO® kostek” ve Velkém světe techniky, 28. září 2023, Ostrava.
VIDEO: Krása nejen pro děti. V Ostravě začala výstava modelů z LEGO kostek

„Vždycky jsem si přál dostat k narozeninám nebo na Vánoce nějaký vláček, ale bohužel se tak nikdy nestalo. Tak jsem si v dospělosti řekl, že si udělám radost sám a začal jsem kupovat stavebnice,“ vypráví dnes osmatřicetiletý Ostravan.

Jen letos představil své velké dílo už na šesti výstavách a další dvě ho ještě čekají. Na místo doveze nádraží s kolejištěm, které má přes deset metrů čtverečních, v modulech 40 krát 40 centimetrů a stavět musí samozřejmě kolejiště. Vše mu s pomocí kolegy trvá asi pět hodin. Tak tomu bylo i v Chotěbuzi.

Deset rodin testovalo stavebnici LEGO® DUPLO® Rodinný dům 3 v 1.
Jak rodiče hodnotí nové LEGO® DUPLO® Rodinný dům 3 v 1? Známe výsledky testování

„Toto, co tu vidíte, je nejmenší, které mám. Unikátní je v tom, že se mi podařilo sestrojit ovládání výhybek pomocí stlačeného vzduchu, což je světový unikát,“ říká pyšný stavitel modelů z LEGA, který pro tohoto, ne zrovna levného koníčka, nadchl i svou dceru. „Nebudu ván lhát, je to koníček za statisíce,“ usmívá se na závěr Jan Valenta.

Výstava Kostky LEGO končí v nedělí v 16 hodin.