Tak třeba na magistrátu v Opavě už na svého původního vlastníka čekal invalidní vozík, pohřební urna, autovrak, televize nebo hasičský přístroj.

„V předminulém roce nám policie přivezla sud s pivem. Ten se ovšem musel po roce znehodnotit,“ přidává další zajímavost Martina Věntusová z odboru kanceláře tajemníka opavského magistrátu. Předměty leží ve dvou sklepních prostorech na Hlásce na Horním náměstí tři roky, pak se odvážejí do skladu v Krnovské ulici. V roce 2017 evidovala radnice 198 nálezů, v roce 2018 jich bylo 222 a loni 201. Letos zatím 82.

Hospody nyní “těží“ jen z výdejních oken, případně rozvozu jídel. Ilustrační foto.
Restaurace v Opavě teď žijí jen z obědů. Potřebným seniorům pak obědy vozí město

Stálicemi jsou ve ztrátách a nálezech nejen v Opavě jízdní kola, dioptrické brýle, klíče, mobily nebo peněženky, ty bývají většinou prázdné. „Lidé toto oddělení využívají hodně. Buď se dotazují osobně, telefonicky nebo emailem,“ míní Martina Věntusová.

Asi padesátka předmětů nyní leží i na kravařském městském úřadě. Jednou se zde ocitl například i motocykl – babeta. „O nalezené věci se majitelé sami přihlásí výjimečně. Ve většině případů je dohledá referent našeho úřadu,“ vysvětluje mluvčí Kravař Eva Hanzlíková.

Do role detektivů se s trochou nadsázky řečeno pasují i zaměstnanci hlučínské radnice. „Moc často se občané k věcem nehlásí, často majitele vypátráme my. Občas se někdo přijde zeptat na konkrétní věc, která se zde opravdu nachází. Ale ti, kdo tady hledají třeba klíče, je tu naopak nemají. Mezi nejzajímavější nálezy patří motor z lodi, snowboard a strunová sekačka,“ vyjmenovává hlučínská mluvčí Kristina Skulinová.

Bezesporu jednou z největších ostud slezské metropole, nádražní stanice Opava západ, by pak mělo získat podobu, jakou známe třeba z historických pohlednic.
Tato akce vyjde na 100 milionů. Nádraží Opava-západ má vypadat jako z pohlednic

„Pokud odchytneme nějaké zvíře, musíme jej evidovat jako nález,“ řekl před časem redakci vedoucí vítkovských strážníků Roman Mišáček. A tak se stalo, že v tamních ztrátách a nálezech skončilo několik papoušků, kozel nebo morče. Svázáno v ruličce tady leželo i několik desítek tisíc korun, podle strážníků šlo o peníze z trestné činnosti. Ansámbl pak doplňovaly berle, francouzské hole nebo motorkářská helma. Nechybí vám třeba krumpáč, krokoměr, rýče nebo kladivo? Ty totiž aktuálně ve Vítkově na svého majitele pořád čekají.

Pavouci i zbraně

Podivné nálezy, nad kterými musí člověk mnohdy kroutit hlavou, se ale konají i v jiných částech kraje. Třeba v Ostravě byl jednou objeven odlitek chrupu, domovní vrata, psací stroj, satelit nebo harmonium. Živé úlovky mají na kontě i v jiných městech.

Obligátní psy nebo kočky ale nyní vynechejme. V Českém Těšíně třeba našli želvu nebo kozu, na bohumínském seznamu ztrát a nálezů se zase v roce 2018 ocitlo více než deset pavouků. Ti do města přicestovali vlakem v krabičce, jejich majitel je ale ve vagonu zapomněl, a tak našli dočasné ubytování na radnici.

Na hladině plaval popel z komínů.
Otužilci na Sádráku v Opavě pozor! Popel z komínů špiní ve vodě plavce i labutě

A v Bohumíně skutečně není o kuriozity nouze. Svou roli v tom sehrává fakt, že jde o konečnou vlakovou stanici, takže mnohé z nalezených věcí pocházejí právě z vlaků. Jako třeba airsoftová pistole. Další zbraň pak na bohumínskou radnici přivezli policisté, konkrétně šlo o plynovou pistoli. Nutno dodat, že úřady musí nalezené věci ze zákona skladovat po dobu tří let.

Dražbu berou lidé útokem

S předměty ve ztrátách a nálezech si v Bohumíně poradili po svém. Tradičně v červnu se tady totiž koná jejich dražba. Letos vynesla aukce městu 8430 korun. Většina věcí se prodala takřka za hubičku. Kolo a cyklistická přilba za deset korun, power banka za padesát, spacák za stovku. K mání byly i deštníky, bundy nebo batohy, a to za desetikoruny.

Hlučínské jezero se rozprostírá na ploše přes 130 hektarů.
Štěrkovna Hlučín? Na dva roky na ni zapomeňte, nastupují dělnící a stroje

Hlouběji do kapsy museli sáhnout například noví majitelé stylové kožešiny, cestovního kufru, kamery do auta nebo čtečky knih, ti zaplatili stokoruny. Nejvyšší částka padla za jeden bicykl. Vyvolávací cena byla 150 korun, nakonec se vydražilo za devět stovek.