Prostor spojující Masarykovo náměstí a Žerotínovu ulici je již řadu měsíců zavřený z obou stran branami. Ještě před třemi lety tady bylo celkem živo. Ať už díky lidem, kteří tudy procházeli, nebo návštěvníkům zdejší restaurace Laudon. Pak přišel covid, restaurace zavřela a místo prakticky osiřelo.

Brzy by se sem ale mohl vrátit život. „Letos se chystá komplexní revitalizace Laudonova nádvoří," potvrdila mluvčí radnice Nového Jičína Radka Cahliková.

V nové podobě by mělo poskytovat shromažďovací prostor před zadním vchodem do přilehlého návštěvnického centra, přibude zde pergola krytá zelení. „Bude změněno i venkovní posezení přilehlé restaurace Laudon. Doplní se zeleň, osvětlení a mobiliář. Věřím, že zprůchodnění nádvoří obyvatele města potěší,“ doplnil starosta Nového Jičína Stanislav Kopecký.

V domě na Masarykově náměstí v Novém Jičíně, kde je stálá expozice věnovaná generálu Laudonovi, přibyla v roce 2021 také část Laudonovy knihovny. Foto: se souhlasem Navštěvnického centra Nový Jičín
V domě, kde umřel Laudon, přibyly jeho knihy

Stavba má začít ve druhé polovině roku, předpokládané náklady jsou 5,35 milionu korun a náklady budou kryté ze zdrojů města Nový Jičín.

Stávající stav vnitrobloku v centru města považuje starosta za tristní. „Nachází se zde místa, která vykazují závažné organizační závady. Například zadní vchod do návštěvnického centra, rampa nebo místo odpadového hospodářství,“ vyjmenoval novojičínský starosta.