Nový výzkum, zveřejněný v odborném časopise Addiction, totiž naznačuje, že většina těchto léků za sebou nemá dostatečně podložené vědecké zkoumání.

Po přezkumu jednadvaceti studií, které byly předtím provedeny na celkem 386 účastnících, vědci zjistili, že všechny důkazy o účinnosti jakéhokoliv takzvaného léku na kocovinu jsou přinejlepším pochybné. Zdůrazňují, že je potřeba zejména zlepšit způsob, jakým jsou tyto experimenty prováděny a hodnoceny.

Popíjení alkoholu v těhotenství může vést k celému spektru zdravotních problémů souhrnně nazývaných fetální alkoholové poruchy
Alkohol v těhotenství? Nevratně mění mozek plodu, ovlivňuje i vzhled dítěte

„Naše studie zjistila, že důkazy o těchto lécích na kocovinu jsou velmi nízké kvality a je potřeba sjednotit a zpřísnit kritéria jejich hodnocení," říká pro ScienceAlert epidemiolog Emmert Roberts z King's College London ve Spojeném království.

Zaručený lék na kocovinu? Nepít

Vědci se shodují, že zatím nejúčinnější lék na to, jak předcházet příznakům kocoviny, je zdržet se alkoholu, nebo pít střídmě.

Pochybné studie, které výzkumníci přezkoumávali, se zaměřovaly například na hřebíčkový extrakt, červený ženšen nebo korejskou hruškovou šťávu. Zatímco příznaky kocoviny se po užití těchto “životabudičů“ v některých případech zlepšily, metody používané ke sběru a vyhodnocování dat byly naprosto nedostatečné.

Pití až tří šálků kávy denně může ochránit srdce – a to díky zmírnění pravděpodobnosti propuknutí srdečních onemocnění.
Dobrá zpráva pro milovníky kávy: Pravidelné pití má pozitivní účinek na srdce

Žádný z předpokládaných léků nebyl testován ve více než jedné studii a ani jeden z uvedených výsledků nebyl od té doby v žádném výzkumu nezávisle opakován. Dalším problémem byl výběr vzorků, přičemž osm studií zahrnovalo výhradně mužské účastníky.

Nesrovnalosti ve výzkumech

Výzkumníci navíc zaznamenali mezi dříve publikovanými studiemi značné nerovnosti. Především v množství zkonzumovaného alkoholu, a také v přispívajících faktorech, jako je například množství jídla, které zkoumané subjekty předtím snědly. Zlepšení a sjednocení kritérií ve všech těchto oblastech by mohlo v budoucnu odhalit, které léky na kocovinu, pokud vůbec nějaké, jsou skutečně účinné.

Jako nejlepší lék se zatím ukazuje hřebíčkový extrakt, kyselina tolfenamová a vitamín B6. K potvrzení jejich účinnosti však povede ještě dlouhá cesta, v jejímž cíli budou muset být podložené důkazy a především další studie.

Kocovina jako varování

Vzhledem k tomu, jak velkou zálibu mají lidé v nadměrné konzumaci alkoholu, asi nikoho nepřekvapí, že zájem o léky na zmírnění příznaků po prohýřeném večírku je obrovský. Populární jsou dokonce i přípravky pro snadnější a rychlejší zvracení.

Nezdravé jídlo a alkohol mohou za nemocná játra Čechů
Játra Čechů trpí, ničí je špatná strava a pití. Žloutenka slábne

Je však důležité mít na paměti, jak obrovské škody může nadměrné pití způsobit. Kromě bolestivého rána, výčitek svědomí a poloprázdné peněženky, může mít alkohol vliv i na naše základní kognitivní funkce, jako je řeč, pozornost, rychlost myšlení i paměť.

I proto by možná bylo do budoucna lepší, kdyby kocovina zůstala jako varování a připomínka toho, že je alkohol občas dobrý sluha, ale často zlý pán.