10 tipů, jak využít levanduli:

| Video: Youtube

Některá z políček jižní Moravy a celá jihovýchodní oblast Francie zvaná Provence už změnila svou sytě zelenou barvu do fialové. Příčinou je kvetoucí levandule.

„Rostlina patřící do čeledi hluchavkovitých nese odborný název Lavandula angustifolia, čili levandule lékařská. Má široké využití v kosmetice, parfemářství, květinářství či potravinářství. A samozřejmě i ve farmacii,“ říká Filip Škarda, votický lékárník a člen představenstva České lékárnické komory.

Levandule má mnoho cenných složek

Levandule, stejně jako ostatní rostliny z čeledi hluchavkovitých, se využívá především díky obsahu silic – esenciálních olejů. Dále obsahuje například fytosteroly a anthokyany, které jí dodávají její barvu. Obsahuje i organické kyseliny valerovou či kumarovou, a v menším množství také minerály.

Informace o všech bioaktivních složkách, obsažených v levanduli a její studiemi podložené farmakologické účinky shrnuje přehledový článek, publikovaný na stránkách National Library of Medicine.

Extrakt prochází z krve do mozku

close Filip Škarda, votický lékárník a člen představenstva České lékárnické komory. info Zdroj: Se svolením Filipa Škardy zoom_in Filip Škarda, votický lékárník a člen představenstva České lékárnické komory. „Extrakt z levandule má pozitivní účinky hned na několik tělesných systémů. Nejčastěji používána je tato bylina díky svému působení na nervovou soustavu,“ přibližuje Filip Škarda.

Je podle něj prokázáno, že levandulová silice dokáže procházet z krve do centra naší nervové soustavy, tedy do mozku. „A tady působí takzvaně anxiolyticky, což znamená, že potlačuje úzkost,“ doplňuje lékárník.

Aromaterapie ulevuje při rakovině

Další možné použití levandule je při terapii bolesti. „Několik případových studií poukázalo na citelné zlepšení bolestivých stavů u pacientů s chronickou bolestí. A to včetně pacientů v paliativní a onkologické péči, u nichž byla využita aromaterapie a masáže za pomoci levandulového esenciálního oleje,“ uvádí lékárník.

Z historických dokladů vyplývá, že se levandulový esenciální olej používal (a dosud používá) v dermatologii. Podle Filipa Škardy je popsán mimořádný účinek levandule v urychlení léčby ran a zmírnění tvorby jizev. K tomuto tvrzení ovšem stále chybí dostatečné vědecké podklady.


Nahrává se anketa ...

Levandule působí proti plísním i bakteriím

Jak lékárník dále zmiňuje, v několika studiích na zvířecích modelech prokázalo používání levandulové silice účinek na zlepšení projevů různých kožních onemocnění, jako jsou lupénka, atopický ekzém či dermatitidy.

Zajímavé jsou také účinky levandule proti bakteriím, plísním či dokonce některým parazitům. Ukázal se i poměrně silný účinek na veš dětskou či některé druhy roztočů, nebezpečných nejen pro lidi, ale i pro králíky nebo včely.

Levandulová pole má mnoho lidí spojených především s Francií:

Někdo musí dát pozor na alergii

Levandule je poměrně bezpečnou rostlinou. Nejčastějším problémem jsou alergické projevy při její nesnášenlivosti, a to zejména při kontaktu s kůží. Není známo, jestli jsou účinné látky z levandule předávány do mateřského mléka.

„Studie nenaznačují účinky na plod v těhotenství, i přesto je nutné použití levandule v těhotenství nebo při kojení konzultovat s lékařem nebo lékárníkem,“ upozorňuje odborník.

Co s levandulí ze zahrádky?

„Pokud si kladete otázku, jak esenciální olej z levandule získat, odpověď je poměrně jednoduchá, kupte si ho. Z rostliny se totiž získává destilací a její výtěžnost není příliš veliká, jen okolo dvou procent,“ říká lékárník Filip Škarda, ale přesto dává pro zájemce návod:

  • Pro získání 10 mililitrů esenciálního oleje budete potřebovat zhruba 0,5 kilogramu levandulových květů, 4 až 6 hodin času, aparaturu pro parní destilaci a přibližně 80 litrů vody.
  • Levanduli za zahrádky doporučuje lékárník spíše nasušit. Květy se suší v dobře větraném prostoru zavěšené za stonky. Následně je lze použít pro přípravu čaje, na ozdobu, do vonných polštářků a podobně.
  • Čerstvé i sušené květy levandule můžete naložit do libovolného rostlinného oleje, umístit na světlé místo a nechat 14 dní až měsíc odpočívat. Po scezení získáte levandulový, nikoliv ale esenciální, olej. I ten můžete použít k aromaterapii, masáži či ke konzumaci.

Skvělý recept proti stresu

„Co se týče mé osobní zkušenosti, levanduli mám velmi rád na celkové zklidnění při stresovém vypjetí. Sám ji používám jako esenciální olej či přísadu do koupele,“ říká Filip Škarda.

„V lékárně je k zakoupení léčivý přípravek se standardizovaným extraktem z levandule. Při výběru z různých preparátů, které levanduli obsahují, je léčivý přípravek vždy mou první volbou, a to pro své prokázané účinky,“ dodává lékárník.

Podrobněji jsme o léčbě úzkostných stavů za pomoci volně prodejného léku psali v článku věnovaném účinkům levandule na naši psychiku.

Všude kolem nás rostou i další zajímavé a prospěšné rostliny. Níže najdete více článků zaměřených na téma, jak upevnit své zdraví díky darům přírody.