„Jelikož jsme tu v srdci Jizerských hor, chci hostům zprostředkovat maximální prožitek tohoto regionu. Krásnější hory neznám, jejich příroda je tu nádherná a kameny jsou její nedílnou součástí,“ říká Ladislava Moskalová, ředitelka hotelu, který stojí v centru Jablonce nad Nisou. Minerální kameny v karafě vody, přichystané v každém pokoji, jsou typické právě pro Jizerské hory. Nejen, že krásně vypadají, ale podle tradičního lidového léčitelství mají mít i řadu léčivých účinků.

Negativní emoce jsou pryč

Fialový ametyst je kamenem klidu a ochrany. Zahání negativní emoce, stres, nespavost a noční můry. Tiší strachy, vztek, obavy a zlobu. „Díky ametystu se můžete zbavit nejen napětí, ale i bolestí hlavy,“ říká Ladislava Moskalová. Iserín je poměrně vzácný minerál tmavé barvy a jeho název vznikl podle německého názvu řeky Jizery. Podle léčitelů tento magnetický kámen vlivem působení na železo, které je součástí krevního barviva, pomáhá zvýšit jeho schopnost vázat na sebe větší množství kyslíku. A okysličení krve pak přispívá ke snížení pocitu únavy i stabilizaci krevního tlaku.

V půl roce začalo Tadeáškovi kolečko neurologie - rehabilitace a později se přidaly návštěvy i u jiných odborníků
Tadeáš bojuje s nevyléčitelnou nemocí, kvůli které je jako hadrová panenka

Křišťálově čistá voda

Průzračný křišťál je kámen kamenů. Je to energetický posilovač a čistič. Jeho umisťování do lahví s vodou, kterou čistí, využívají lidé po celém světě a vodě pak říkají krystalová. Křišťál také působí přívětivě na trávicí ústrojí, krevní oběh a plíce. „Jelikož na Jablonecku má prastarou tradici sklářství, využíváme vybroušené křišťály, zavěšené v oknech, jednak kvůli připomínce této regionální speciality, ale také pro psychickou pohodu hostů. Když oknem zasvítí slunce, křišťál nádherně rozkládá jeho paprsky a barevně ozařuje stěny pokojů,“ dodává ředitelka.

Masáž nohou léčí celé tělo

Léčivé kameny využívají v hotelu také při Jizerském relaxačním rituálu. Tentokrát nejde o nehmotný přenos energií, ale o oblíbenou rehabilitační metodu. Minerální kameny totiž slouží k reflexní masáži chodidel. Vypadá to tak, že dno měděné mísy s teplou vodou naplní masérka ametysty, iseríny a křišťály, přidá pár kapek esenciálního oleje a také sušené bylinky. Klient v míse stojí a pomalu přešlapuje. „Smyslem reflexní masáže je jemné dráždění reflexních plošek na chodidlech. A každý reflexní bod je propojený s jinou oblastí těla. Tlakem stimulujícím reflexní body můžeme ovlivňovat vzdálené, související oblasti těla. Pokud je v nich nějaký problém, mohou se takto léčit,“ vysvětluje masérka Dagmar Grosmanová.

Omikron BA.5 je vysoce nakažlivá subvarianta koronaviru, která vyvolává obavy, protože přispívá k nové vlně infekcí po celém světě, včetně České republiky. Ilustrační foto.
Imunolog popsal nový příznak covidu. Objevuje se zásadně v noci

A kámen nesmí chybět ani při grilování, i když tentokrát nejde o regionální záležitost. Drůbeží maso tu upravují na solném kameni z himalájské soli. „Ta dodává masu lepší chuť a navýší v něm obsah minerálů,“ říká Ladislava Moskalová. Himalájská sůl obsahuje 84 minerálů a stopových prvků. Naproti tomu běžná kuchyňská sůl je většiny svých minerálních látek zcela zbavená. O himalájské soli se říká, že podporuje zdravé plíce a dýchací funkce, zvyšuje libido, slouží jako prevence svalových křečí a zlepšuje krevní oběh.