Aloe vera neboli Aloe pravá je rostlina lidstvu dobře známá už tisíce let. První písemné zmínky o rostlině se objevily ve staré Mezopotámii asi 1 750 let před naším letopočtem - hojně ji využívali Egypťané, Řekové i Římané, později také Peršané a Číňané. Rychle se naučili znát její mimořádné účinky při léčbě kožních infekcí, ekzémů či povrchových poranění. Fungovala také jako osvědčené přírodní projímadlo bez jakýchkoliv vedlejších účinků.

Příběh aloe:

| Video: Youtube

Aloe a legendy

Podle webu Kneipp.cz se s rostlinou pojí hned několik legend. Egyptské královny Kleopatra nebo Nefertiti používaly aloe vera při péči o svou pleť, aby byly ještě krásnější. A podle řeckých bájí vojevůdce Alexandr Veliký užíval aloe vera, aby si rychleji zhojil ošklivé bojové zranění po zásahu šípem. Tato rostlina mu 330 let před naším letopočtem prý zachránila život.

Aloe
Název Aloe pochází z arabského slova Alloeh, což v překladu znamená jasná hořká látka. Slovo Vera je potom z latinského verus, což znamená pravý.

„Přesný původ aloe pravé není dosud zcela znám, i když se předpokládá oblast původu povodí Nilu v Súdánu,“ píše k prapůvodu této mimořádné rostliny zájmový web Salvia Paradise s tím, že její mohutné varianty dnes rostou nebo se kvůli svým léčivým účinkům pěstují v oblasti kolem Středomoří ve Španělsku, Itálii, Řecku, Portugalsku, na Krétě nebo na Sicílii, v Indii, Thajsku, Bangladéši, na Madeiře, Kanárských ostrovech, Karibských ostrovech, v Mexiku, na Kubě, v jižních státech USA , v Austrálii a prakticky v celé Africe.

Při troše péče ovšem vyroste a bude prospívat i na vašem parapetu nebo v létě za oknem nebo na balkóně.

„Aloe pravá je rostlina náročná na množství slunečního záření, ale nenáročná na kvalitu půdy. Aloe pravá není náročná na přísun vody, a má-li její prostředí dostatečnou okolní vlhkost, vydrží bez zalévání i několik let. Nesnáší však trvale zavodněné plochy a špatně propustné půdy,“ dodává Salvia Paradise.

Podaří-li se vám doma na slunném místě vypěstovat pořádnou zdravou rostlinu, nabízí se hned několik možností, jak její potenciál využít.


Nahrává se anketa ...

Šťáva a gel z listů léčí popáleniny a ekzémy

„Aloe se dá použít dokonce i na lehčí popáleniny, ekzémy a akné. Pokud se někdo chce pomocí aloe léčit, je nejlepší ji pěstovat doma na okně a používat čerstvě uříznuté listy. Ty spodní časem stejně usychají, takže vám nemusí být rostliny líto. List můžete ještě pár dní uchovat v lednici a dužinu z něj získávat postupně,“ potvrzuje léčivé účinky aloe vera Anna Procházková z Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Přesně tak - nejsou v tom žádné čáry: stačí odříznout list a gel (hustou šťávu) uvnitř nanést na ránu nebo postižené místo. Uleví kůži po opalování, jizvám, ekzémům a různým svědivým problémům.

Bonusem je, že šťáva z aloe kůži nádherně hydratuje, takže poslouží i jako přírodní balzám na jinak zdravou pokožku.

  • Aloe vera je bohatá na mastné kyseliny, antioxidanty a mnoho vitamínů a minerálů.
  • Je skvělým zdrojem vitaminů A a E, které mají antioxidační vlastnosti. Bojují proti volným radikálům, které jsou mimo jiné odpovědné za stárnutí a rakovinová onemocnění.
  • Podle Amerického zdravotního ústavu (NIH) obsahuje aloe až 20 aminokyselin, z nichž 7 je nezbytných pro zdraví.
  • Aloe také obsahuje tukové kyseliny s protizánětlivými a antiseptickými vlastnostmi.

Nebojte se snězte ji

„Aloe gel je nic jiného než gelovitá substance, která se nachází  ve vnitřku listu. Gel je nejen jedlý, ale také plný výživných látek. Obsahuje mnoho antioxidantů, stejně jako vitamíny A, B12, C a E. V gelu aloe najdeme také kyselinu listovou a cholinu. Gel je rozhodně nejpopulárnějším ‚produktem‘ aloe. Má osvěžující chuť, díky čemuž je ideální například pro koktejly a salsy,“ píše web Zdravoslav.

Aloe můžete přidat i do marmelády:

Aloe svým složením podporuje trávení a imunitní systém. Proto se aloe doporučuje především lidem s dráždivým střevním syndromem. Jeho detoxikační vlastnosti se využívají při léčbě vředových onemocnění trávicího systému, u pacientů podstupujících chemoterapii a radioterapii.

Další možnosti:

close Aloe vera pomáhá při kožních onemocněních. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Aloe vera pomáhá při kožních onemocněních.

  • Studie na zvířatech ukázala, že pravidelná konzumace aloe zlepšuje paměť a urychluje učení. Také snižuje příznaky deprese.
  • Několik studií ukázalo, že aloe snižuje hladinu cholesterolu. Denní konzumace 10 nebo 20 ml aloe po dobu 3 měsíců snižuje hladinu LDL cholesterolu o 18% a celkový cholesterol o 15%.
  • Aloe přispívá ke snížení hladiny glukózy v krvi.
  • Enzymy a aminokyseliny v aloe mají protizánětlivé vlastnosti. Gel je často používán k zmírnění bolesti svalů a vazů.
  • Aloe se používá k léčbě onemocnění dásní, zánětů dásní a lišejníku.
  • Studie ukázaly, že aloe je pravděpodobně účinná při léčbě kožních problémů, včetně oparů, lupénky a svědivé vyrážky. Aplikace gelu na postižená místa má chladivý účinek a urychluje hojení ran. Zmírňuje účinky popálenin a omrzlin a stimuluje produkci kolagenu.

Další články týkající se kouzelné rostlinky s názvem Aloe vera si můžete prohlédnout v sekci související články pod tímto textem.

Naděje v léčbě rakoviny. Jak je to doopravdy?

„Studie na zvířatech ukázaly, že rostlina posiluje imunitní systém. Díky tomu může tělo samo bojovat proti rakovině. Studie z roku 2013 ukázaly, že emodin obsažený v rostlině může být účinným lékem na rakovinu prsu. Jedna ze studií ukázala, že Acemannan stimuluje buňky k produkci cytokinů – molekul zodpovědných za boj proti zánětu,“ uvádí se v této souvislosti na webu Přírodovědci.

Jak pěstovat Aloe Vera:

| Video: Youtube

Sluší se ovšem říci, že výzkum této teorie je teprve v začátcích a nezřízená konzumace aloe by mohla být spíše kontraproduktivní.

„Mezi lidmi kolují zkazky o protirakovinných účincích. Je na nich nejspíš trochu pravdy, ale týká se jen některých složek aloe a vše je teprve ve stádiu výzkumu. Aloe vera bohužel neobsahuje jen látky léčivé, ale i potenciálně rakovinotvorné. Pokud by tedy někdo delší dobu pravidelně konzumoval nepřečištěnou dužinu aloe, mohl by si rakovinu spíše přivodit, než vyléčit,“ varuje web Přírodovědci.

Kdo by měl na aloe zapomenout?

Další články týkající se kouzelné rostlinky s názvem Aloe vera si můžete prohlédnout v sekci související články pod tímto textem.

„Navzdory mnoha zdravotním výhodám by sušené aloe neměli konzumovat lidé alergičtí na tuto rostlinu. U lidí alergických na česnek, tulipány a cibuli může po konzumaci této rostliny vzniknout vyrážka. Těhotné a kojící ženy by neměly konzumovat sušené aloe, protože nebyl plně prozkoumán jeho vliv na plod a kojené dítě. Může vyvolat úzkost, křeče dělohy a průjem u kojených dětí. Sušené aloe by neměli konzumovat lidé užívající léky snižující hladinu inzulínu a antidiabetika. Lidé užívající léky na srdeční problémy mohou po konzumaci aloe cítit úzkost,“ upozorňují odborné weby.