Užívání bylinek berte jako prevenci stejně, jako zdravý životní styl. „K zánětu slinivky přispívá nadměrná konzumace alkoholu, příliš vysoká hladina tuků v potravě i v krvi, obezita, kouření, diabetes a záněty střev,” varuje před rizikovými faktory onemocnění slinivky Lékárna Dr. Max.

Rakovina slinivky

„Rakovina je celosvětově na druhém místě mezi všemi příčinami úmrtnosti. Možnosti léčby nejsou vždy účinné a mají významná omezení, navíc je většina nádorů identifikována v pokročilých stádiích,“ uvádí lékaři Daniel Cruceriu, Ovidiu Balacescu a Elena Rakosy, autoři studie Měsíček lékařský: Potenciální role v léčbě rakoviny.

Nádorové onemocnění slinivky je hůře zjistitelné a špatně léčitelné.

close Slinivka břišní nebo také pankreas patří k orgánům, které v našem těle plní velmi důležitou roli. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Slinivka břišní nebo také pankreas patří k orgánům, které v našem těle plní velmi důležitou roli

„Očekává se, že karcinom slinivky břišní bude do roku 2040 druhým nejsmrtelnějším zhoubným nádorem kvůli vysokému výskytu metastatického onemocnění a omezeným odpovědím na léčbu,“ přidává nepříznivou prognózu odborný web Bub Med.

V počátečním stádiu mohou být varovným signálem výskytu rakoviny slinivky bolesti břicha, podbřišku nebo zad, nechutenství, deprese nebo diabetes. Ve chvíli, kdy se rozšíří i na žlučník, potom i nažloutlá kůže.

Další rostliny vhodné jako prevence rakoviny slinivky:

  • Pampeliška - Bylinka má protinádorové účinky a dokonce údajně dokáže obnovovat slinivkové tkáně. Na čaj můžete použít jak kořen, tak pampeliškové listy.
  • Oregano - Má mnoho přírodních antioxidantů, které chrání tělo proti poškození a stárnutí. Podle bylinkářů je ideálním přírodním lékem při zánětech slinivky, cukrovce či hyperglikemii.
  • Kurkuma - Má výrazně žlutou barvu a je součástí kultovního koření karí. Podle asijských lékařů je kurkuma jedno z nejzdravějších koření. Podporuje enzymatickou činnost slinivky a redukuje hnilobné procesy v trávicím ústrojí. Navíc je protizánětlivá a zpomaluje nádorové bujení.
  • Přeslička - Je protizánětlivá a dokáže slinivku výborně regenerovat. Lžičku přesličkové natě zalijete šálkem vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Hotový čaj sceďte a pijte ráno nalačno.

zdroj: iReceptář

Měsíček lékařský

I když měsíček lékařský nemůže být náhradou lékařské péče, díky svým protizánětlivým a imunitu posilujícím vlastnostem může sloužit jako vhodné preventivní opatření proti rakovině slinivky. Ostatně jako svůj symbol si ho vybrala i Liga proti rakovině.

Měsíček lékařský, bylinka s mnoha účinky:

| Video: Youtube

„Měsíček lékařský vykazuje slibné výsledky, pokud jde o jeho potenciální využití nejen v rámci prevence, ale i v léčbě rakoviny. Květy i listy měsíčku lékařského se dnes v lidovém léčitelství používají jako protizánětlivý a protikřečový lék, při léčbě špatně se hojících ran, drobných popálenin, pohmožděnin a vyrážek a také při zmírňování nepohodlí způsobených žaludečními vředy nebo záněty ústní dutiny,“ zmiňuje některé z léčivých účinků měsíčku lékařského výše zmiňovaná studie Měsíček lékařský: Potenciální role v léčbě rakoviny.

„Má protinádorové vlastnosti, které mohou snížit riziko některých typů rakoviny,“ uvádí i zdravotní web Lybrate s tím, že díky rozsáhlému seznamu zdravotních výhod je měsíček lékařský v bylinné medicíně tak populární a v ájurvédské medicíně se používá již léta.


Nahrává se anketa ...

Ozdoba zahrádek

Měsíček lékařský, léčivá rostlina původem z jihu Evropy a Orientu, je oblíbenou letničkou, rostoucí na zahrádkách. Dorůstá do výšky až 80 centimetrů a květy, které jsou žluté až tmavě oranžové, rozkvétají postupně. Ozdobou zahrad jsou tak od jara do podzimu.

Z rostliny se využívají nejčastěji květy, mohou se ale použít i listy a stonky. Rostlina obsahuje silice, karotenoidy, hořčiny a další látky, kvůli kterým ji bylinkáři používají jako přírodní lék, protože podporuje zdravý imunitní systém a snižuje záněty.

Použití měsíčku lékařského

Deník přinesl několik tipů, v jaké podobě je možné měsíček lékařský používat.

Čaj z měsíčku lékařského

Čaj je vhodný především pro pročištění krve a celkovou podporu krevního oběhu. Dále je účinný při infekční žloutence, problémech s trávením (stimuluje například činnost žlučníku) anebo při bolestivé menstruaci. Podpůrný může být také při nádorových onemocněních.

  • Několik čerstvých květů měsíčku zalijte vroucí vodou.
  • Nechte patnáct minut louhovat.
  • Ke každému hlavnímu jídlu denně vypijte jeden velký šálek.

Mast z měsíčku lékařského

Mast se vyrábí smícháním nasekaných částí rostliny s vepřovým sádlem či rostlinným tukem. Přikládání masti působí dobře na jizvy, křečové žíly, ale také na různé záněty, spáleniny, omrzliny, vředy, hemeroidy, akné, plísně apod.

Tinktura z měsíčku lékařského

Hrst květů nechte vylouhovat v litru pálenky v teplém prostředí. Použití je buď vnitřní, kdy má tinktura podobné účinky jako čaj, anebo zevní. V tomto případě je účinná při léčbě ran i pohmožděnin a pro úlevu namožených svalů.

Olej z měsíčku lékařského

Květy můžete naložit do oleje a macerovat je několik týdnů. Takto získaný olej lze využít k relaxační masáži, protože měsíček uvolňuje namožené či natažené svaly a přináší úlevu celému tělu.

Mohlo by vás zajímat:

Bazalka | Video: Deník/Jiří Štraub
Text najdete zde: Roste za oknem, má antioxidační účinky a čaji z jejích listů se říká tekutá jóga