VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE: Takhle jsme to nechtěli, tvrdili u soudu žháři

Ostrava /FOTOGALERIE, DISKUSE/ - Za mimořádných bezpečnostních opatřenív úterýu Krajského soudu v Ostravě začal jeden z nejsledovanějších soudních procesů v novodobé historii naší justice. Čtyři radikálové z Opavska a Bruntálska jsou obžalováni ze žhářského útoku vůči romské rodině z Vítkova na Opavsku.

11.5.2010
SDÍLEJ:

Vězeňská služba v úterý přivádí ke Krajskému soudu v Ostravě radikály Davida Vaculíka (vpravo) a Jaromíra Lukeše, kteří jsou s dalšími dvěma mladíky obžalováni ze žhářského útoku vůči romské rodině z Vítkova.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

Zločin se odehrál v noci na 19. dubna loňského roku. Extremisté do rodinného domu vhodili tři zápalné láhve. V té době spalo uvnitř devět lidí, včetně dětí. Jedno z nich, tehdy dvouletá Natálka,utrpělo popáleniny na téměř osmdesáti procentech těla. Zranění zanechají trvalé následky.

Souzenými jsou David Vaculík, Jaromír Lukeš, Václav Cojocaru a Ivo Műller. Za pokus o několikanásobnou rasovou vraždu jim v případě uznání viny hrozí až výjimečný trest.

Průběžnéinformace přímo ze soudní síně čtěte v on-linereportáži pod článkem!

Podle státního zastupitelství jde o příznivce extremistických pravicových hnutí. Akci údajně naplánoval Lukeš, který Vítkov dobře znal a dům si prý cíleně vybral. Ani termín nebyl zvolen náhodně. Stalo se tak u příležitosti 120. výročí narození Adolfa Hitlera, připadajícího na 20. duben. Čtveřice chtěla provést „větší“ akci, aby se zviditelnila před dalšími pravicovými radikály.

Pachatelé byli dopadeni po čtyřech měsících


Na místo činu přijeli vozidlem jednoho z nich. Poblíž domu zastavili a připravili si tři láhve, do kterých nalili benzin Natural. Hrdla pak ucpali látkou, z níž vytvořily knoty. Nasedli do auta, za jehož volant usedl Lukeš, a vydali se k objektu. Vaculík, Műller a Cojocaru se postavili ke třem ze čtyř přízemních oken a současně vhodili láhve dovnitř. V domě se v té chvíli nacházelo devět lidí. Tři z nich během ohnivého pekla utrpěli popáleniny.

Nejhůře dopadla právě dvouletá Natálka, které měla popáleniny II. a III. stupně na téměř osmdesáti procentech těla. To, že přežila, je považováno za zázrak. Méně závažná zranění utrpěli i její rodiče. Budova lehla popelem. Rodina se poté přestěhovala do Budišova nad Budišovkou, kde si z peněz pocházejících z veřejné sbírky koupila dům.

Na objasnění zločinu několik měsíců pracoval speciální tým. V srpnu policisté zatkli dvanáct lidí. Osm z nich po výslechu propustili, zbylé čtyři obvinili z vražedného pokusu. Mladíci se při policejním výslechu údajně hájili tím, že netušili, že uvnitř jsou lidé. Prý si mysleli, že dům je opuštěný.

Proces je plánován na několik týdnů a skončit by mohl počátkem července. Hlavní líčení začalo v 9 hodin v místnosti číslo 7, která je největší jednací síní ostravského krajského soudu.

>> ON-LINE ZE SOUDNÍ SÍNĚ

8.37 Soudní proces doprovázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Okolí ostravského justičního paláce hlídají strážníci a státní policie. Důvodem jsou obavy z příslušníků extremistických hnutí, kteří by mohli narušit průběh hlavního líčení. Další ochránci zákona monitorují situaci ve městě.

8.43 Všichni lidé mířící do budovy krajského souduse musejí podrobit důkladnébezpečnostní prohlídce. Procházejí detekčním rámem, kontrolují sei zavazadla.

8.48 Před soudní síní se objevil Pavel Kudrik, otec popálené dnes tříleté Natálky.„Chtěl bych pro ně doživotní trest, moje Natálka bude také trpět do konce života,“ řekl.

8.54 Zmocněnec čtyř nezletilýchdětí včetně Natálky, které byly v době požáru ve vítkovském domě, bude po obžalovaných požadovat částku v řádech milionů korun.„Jde o bolestné i ztížení společenského uplatnění,“ řekl zmocněnec Pavel Uhl před soudní síní.

9.02 Proces s vítkovskými žháři je výjimečný i z dalšího důvodu. Novináři se na něj museli akreditovat.„Za dobu, co jsem ve funkci mluvčí, jsme k podobnému opatření nepřistoupili,“ potvrdila mluvčí Krajského soudu v Ostravě Barbara Plchotová. Celkem se akreditovali zástupci 18 médií, z toho jednoho zahraničního– americké televizní společnosti CNN. Pro veřejnost je vyčleněno 20 míst.

9.21 Protokolující úřednice vpouští do jednací síně státní zástupkyni, obhájce, zplnomocněnce poškozených a veřejnost.

9.22 Trestnímu senátu předsedá jeden z nejzkušenějších soudců ostravského krajského soudu Miloslav Studnička, který zahájil hlavní líčení.

9.27 Ozbrojená vězeňská eskorta přivádí obžalované Davida Vaculíka, Jaromíra Lukeše, Václava Cojocaru a Ivo Műllera. Přicházejí speciální chodbou spojující krajský soud a vazební věznici, která je vzdálená jen několik desítek metrů.

9.29 Všichni obžalovaní působí klidným dojmem, přítomnost novinářů ani veřejnosti je nijak nevyvádí z míry.Někteří z advokátů požádali o možnost porady se svými klienty.

9.31 Předseda senátu Miloslav Studnička požádal státní zástupkyni Brigitu Bilíkovou o přednesení obžaloby.

9.32 Podle Bilíkové jsou obžalovaní příznivci extremistických skupin a hnutí charakteristických rasovými a xenofobními projevy. Bilíková dále řekla, že útok byl připravován několik týdnů. Skupina se tímto způsobem chtěla „zviditelnit“ před ostatními radikály. Navíc čin naplánovala před 120. výročím narození Adolfa Hitlera připadajícím na 20. dubna 2009.

9.33 Žhářský útok podle Bilíkovové naplánoval Lukeš. „V rámci dobré znalosti lokality, úmyslně vybrané pro její vysokou hustotu obyvatelstva romského původu, vytipoval dům na ulici Opavské ve Vítkově,“ řekla Bilíková.

9.34 Jak zaznělo v obžalobě, útočníci přijeli vozidlem jednoho z nich. Nedaleko místa činu si pak připravili zápalné láhve. Poté znovu nasedli do vozu. „Během cesty si všichni kromě řidiče zamaskovali obličej a nasadili rukavice. Po příjezdu k vybranému domu obvinění David Vaculík, obviněný Ivo Műller a obviněný Václav Cojocaru, každý držíce v ruce jednu z připravených zápalných lahví, doběhli k domu a zapálil knoty lahví,“ řekla Bilíková s tím, že molotovovy koktejly vzápětí hodili do tří ze čtyř oken.

9.35 Bilíková v rámci čtení obžaloby dále uvedla, že nejvážnější poranění utrpěla ani ne dvouletá Natálka. „Nezletilá utrpěla život přímo ohrožující poranění– popáleniny II. a III. stupně na 77 procentech povrchu těla a popálení horních cest dýchacích. Popáleniny byly lokalizovány téměř v celém rozsahu obličeje, přední části hrudníku, v bederní krajině a dále v celém rozsahu dolních i horních končetin. Na některých místech dosahovaly popáleniny až IV. stupně,“ řekla Bilíková.

9.37 Bilíková v obžalobě také zdůraznila, že se v objektu nacházely i další osoby včetně malých dětí. K vážnějším následkům nedošlo jen díky tomu, že jeden z obyvatel nespal a požár včas zaregistroval. Popáleniny ještě utrpěli Natálčiny rodiče.

9.39 Bilíková čtení obžaloby končí konstatováním, že se obžalovaní dopustili pokusu o vraždu na více osobách a nezletilých dětech, a to pro jejich příslušnost k etnické skupině.

9.43 V soudní síni jsou na místech vyčleněných veřejnosti převážně Romové. Je zde ale i několik příznivců pravicových radikálů. Jeden z nich– Jindřich Šmíd z Ostravy– krátce před zahájením procesu uvedl, že chce svou přítomností podpořit kamarády. „Je mi líto té holčičky,“ prohlásil Šmíd, který se domnívá, že jeho přátelé netušili, že uvnitř jsou děti. „Těch dvacet let, o kterých se mluví, že by měli dostat, se mi zdá příliš. Vždyť nikdo nezemřel,“ prohlásil Šmíd.

9.45 Předseda senátu všechny obžalované poučuje o jejich právech. Jedním z nich je i možnost odmítnout výpověď. Za této situace by se četly jejich výpovědi z přípravného řízení.

9.49 Vaculík s Lukešem využívají svého práva nevypovídat, zbylí dva obžalovaní vypovídat chtějí.

9.51 Ivo Műller vypovídá o tom, jak se dostal k pravicovým radikálům.„Chtěl jsem někde patřit, neměl jsem moc kamarádů,“ řekl Műller.

9.53 Műller prohlásil, že o Vítkovu začal jako první mluvit Lukeš.„Řekl, že chce udělat něco velkého. Řekl to v opavské restauraci, prý se chce takto zviditelnit. Byli tam i další lidé,“ řekl Műller.

9.54„Nedomlouvali jsme konkrétní termín. Jen to, že by bylo dobré udělat něco proti Romům. A to, o jaký dům se má jednat, jsme se dozvěděli až v ten den. Lukeš nám řekl, že se pojede do Vítkova. Je to prý dům, kde kdysi měli bydlet nějací Romové, ale že teď je to sklad. Lukeš řekl, že tam nikdo nebydlí,“ prohlásil obžalovaný.

9.58„Když jsme přijeli do Vítkova, tak jsme viděli dům. Vypadal opuštěně, nebyl tam žádný pohyb, byla to malá zchátralá stavba. Přesně jak Lukeš řekl,“ prohlásil obžalovaný.

9.59 „Kdyby se v domě svítilo a byl tam nějaký pohyb, určitě by tam nikdo nic nevhodil,“ prohlásilMűller.

10.00 „Nebylo naším úmyslem někomu ublížit, či dokonce někoho zabít. Naším cílem bylo jen zničit sklad, kde měly být kradené věci. Nic víc,“řekl Műller.

10.01 Műller popisuje okamžiky krátce před útokem.„Lukeš zůstal v autě a popojel, my tři ostatní jsme zapálili všechny tři láhve najednou a prakticky okamžitě jsme je hodili do oken,“ řekl.

10.02 „Hned po hození jsme běželi k autu, nastoupili jsme a odjeli jsme do Opavy.Žádný křik nebo naříkání jsme neslyšeli. Já jsem na zádech cítil žár,“líčí Műller.

10.03„Nikdo z nás před útokem, během něj ani po něm nekřičel, jak se říká,“tvrdí obžalovaný.

10.04 Műller na dotaz předsedy senátu opakuje, že s tipem na dům přišel Lukeš.

10.09 Műller dále vypovídá:„Co se stalo, jsme se dozvěděl druhý den z internetu. Všude se psalo, že tam byli zraněni nějací lidé a že nějaká dívka téměř přišla o život. Nikdo z nás tohle nechtěl.“

10.11„…všem nám bylo líto té holčičky.“

10.13 Műller prohlásil, že neví nic o tom, že by akce souvisela s výročím narození Adolfa Hitlera.„Nic jsem o tom nevěděl. Nemělo to s tím nic společného,“ řekl.

10.16 Műller vypovídá o svém vztahu k extremistickým hnutím. „Věděl jsem například, že jsou proti cizincům. Ale bral jsem to jen tak, že pojedu na nějaké mítinky a akce,“ uvedl.

10.36 Műller odpovídal na dotazy státní zástupkyně Brigity Bilíkové. Opětovně zdůraznil, že nikdo z obžalovaných netušil, že v domě jsou lidé. Odmítl také to, že by se jednalo o akci u příležitosti oslav narození Adolfa Hitlera.

10.39 Další dotazy klade Műllerovi jeden ze zplnomocněnců poškozených – známý aktivista Markus Pape. Műller hovořil o svých stycích s pravicovými radikály. Podle něj se jednalo o nepravidelná setkání.„Určitě jsme nebyli organizovaná skupina,“ řekl Műller, který důrazně odmítl to, že by cíleně útočili na lidi v domě. „Kdybychom chtěli někoho zabít nebo zranit, tak bychom to určitě nedomlouvali někde v hospodě a přes telefony,“ řekl Műller.

10.41 Advokátka Ivo Műllera požádala o krátkou poradu s klientem. Stejný požadavek vznesl i obhájce Vaculíka.

10.42 Poradu s klienty si vymínili i obhájci zbylých obžalovaných.

10.43 Műller na dotaz Papeho odpovídá, že dům ve Vítkově měli Romové využívat jako sklad kradených věcí.

10.45 Pape se ptá Műllera na jeho vztah k Němcům.„Žijete v místě, kde žili Němci, máte i takové jméno,“ prohlásil Pape. Műller reagoval tím, že k Němcům nemá žádný vztah.

10.46 Další zmocněnec se Műllera zeptal na vztah k Romům.„Kradou, berou drogy. Zbili mě,“ odpověděl Műller.

10.48 Na další dotazy Műller znovu opakuje, že kdyby v domě ve Vítkově viděli nějaké světlo, určitě by do něj láhve nevhodili.„Neviděli jsme tam poštovní schránku ani zvonek, prostě něco, co by naznačovalo, že v tom domě někdo bydlí,“ vysvětlil.

10.51 Na dotaz zmocněnce poškozených Pavla Uhla, proč byli maskovaní a rychle od domu utíkali, Műller odpověděl:„Nechtěli jsme, aby nás někdo z okolních domů viděl.“

10.54Dotazy nyní kladou obhájci obžalovaných.

10.56Műller zdůraznil, že nebyl členem žádné politické strany, jen příznivcem pravicových hnutí.„Je to nacionalismus, vlastenectví,“ charakterizoval pravicové hnutí Műller.

10.57Műller na dotaz jednoho z obhájců uvedl, že neví o tom, že by se zúčastnil akce nějaké zakázané strany.

11.13 Műller vypovídá o svém zatčení 12. srpna loňského roku. „Byl to pro mě šok. Byl jsem vystresovaný,“ řekl Műller, který na dotaz obhájce uvedl, že mu kriminalisté za přiznání ke žhářskému útoku neslibovali žádný mírnější trest.

11.15Soud vyhlašuje přestávku do 11.45.

12.05 Pokračuje hlavní líčení.

12.06Vypovídat bude Václav Cojocaru.

12.07Cojocaru říká, že Műllera zná delší dobu, jsou kamarádi. Lukeše zná údajně jen z různých mítinků.

12.08„Blíže se s Lukešem neznám,“ řekl Cojocaru.

12.09Co se týká pravicového hnutí, u jeho příznivců obžalovaného fascinovalo zejména oblečení.„Líbilo se mi,“ řekl Cojocaru, kterému také imponovalo vlastenectví příslušníků těchto hnutí.

12.11 Cojocaru vypovídá o své účasti na různých mítincích, kde podle jeho slov k žádnému násilí nedošlo.„Byl to jen nějaký pochod městem,“ řekl Cojocaru.

12.12„Na těch hnutích se mi líbilo, že tam byl zájem o historii Československa. Že ti lidé tehdy byli hrdí na svou kulturu a podobně,“nechal se slyšetobžalovaný.

12.14 Cojocaru vypovídá o žhářském útoku. Někdo mu 17. dubna poslal SMS, aby přijel do Horního Benešova. Cojocaru nedokázal říct, od kterého z obžalovaných zpráva přišla. Cojocaru tvrdí, že schůzku kvůli časové zaneprázdněnosti a nedostatku financí odmítl.

12.15V té zprávě bylo, aby vzal benzin.„Vrtalo mi hlavou, na co to chtějí. Pak jsem jim odpověděl, že přijedu do Horního Benešova,“ uvedl Cojocaru.

12.16 Cojocaru vzal benzin v kanystru, láhve a látky, z nichž byly později vyrobeny knoty.

12.18Cojocaru věci ve svém autě převezl do Horního Benešova, kdeje přeložili do Vaculíkova vozu.

12.19„Ptal jsem se, o co jde, nač ty věci potřebují. Vaculík mi řekl, abych se nechal překvapit,“ řekl Cojocaru.

12.21„Pak jsme jeli do Opavy, kde nás čekal Lukeš,“ uvedl Cojocaru a prohlásil, že později zaslechl slovo Vítkov, ale prý nevěděl podrobnosti.

12.22„Pořád mi vrtalo hlavou, kam jedeme. Bylo mi řečeno, že se to dozvím.“

12.24„Lukeš mě cestou do Vítkova navigoval. Když jsem se znovu zeptal, o co jde, Lukeš řekl, že se má zapálit starý barák, který slouží jako sklad nakradených věcí,“ uvedl Cojocaru.

12.26„Já jsem řídil, Lukeš mi řekl, že je to ten barák. Jeli jsme přes celé město až na konec. Tam jsme nachystali věci, které jsme měli v autě. Láhve jsme benzinem naplnili do poloviny. Při nalévání benzinu jsme se střídali já a Ivo Műller. Pak se tam daly ty hadry,“ řekl Cojocaru.

12.30„Pak k volantu usedl Lukeš. Já jsem si musel sednout dozadu,“ vypověděl Cojocaru. Vzápětí ale zjistili, že nemají zapalovač na zapálení láhví. Zapalovač sehnali v nedaleké hospodě.

12.32„Jeli jsme k tomu domu. Kromě Lukeše, který zůstal v autě, jsme všichni vystoupili,“ popisujeobžalovaný.

12.35„Bylo to asi 10 až 15 metrů od domu. Všiml jsem si, že se nejedná o sklad, ale polorozbořený dům s částečně propadlou střechou. Dům jsem si pořádně prohlédl, abych se ujistil, že uvnitř nikdo není. Jinak bych tu láhev okamžitě odhodil. Když jsme se ubezpečili, že uvnitř nikdo není, došlo na zapálení láhví. Nevím ale, kdo držel zapalovač. Pak jsme hodili láhve. Mám pocit, že první házel Vaculík,“uvedl Cojocaru.

12.38„Zdálo se mi, že ta moje láhev přímo do okna neletěla, nemířil jsem na nějaký cíl. Jen jsem tu láhev prostě odhodil. Pak mě někdo zatáhl za rameno a řekl: Jdeme pryč. Neotáčel jsem se, cítil jsem žár v zádech,“ řekl Cojocaru.

12.39„Pak jsme odjeli směrem do Opavu. V autě byl divný klid. Jako by to všechny zaskočilo.Vaculík si stěžoval, že má popálenou ruku.“

12.41„Pak jsme se rozloučili. Řekli jsme si, že to asi nebyl dobrý nápad. Domů jsem přijel o půl druhé ráno. Umyl jsem se a šel spát,“ vypověděl Cojocaru.

12.43„Jestli bylo něco dopředu plánováno, tak určitě beze mne,“ řekl Cojocaru na dotaz soudce, proč byl útok naplánován na noc z 18. na 19. dubna.„O výročí narození Adolfa Hitlera jsem se nijak nezajímal, neměl jsem k tomu důvod,“ poznamenal.

12.45 Cojocaru podle svých slov až později z televize zjistil, jaké následky měl jejich útok.„Polil mě studený pot,“ řekl.

12.46Cojocaru odpovídá na dotazy státní zástupkyně Brigity Bilíkové.

12.47„Neptal jsem se, proč mám s sebou vzít benzin a láhve. Při chystání věcí mě nenapadlo, na co mohou být použity. Začalo mi to docházet až cestou,“ vypověděl obžalovaný.

12.48„Stále jsem ale nevěděl, kam jedeme.“

12.49„Až na cestě z Opavy do Vítkova mi Lukeš řekl, že cílem je starý sklad.“

12.51„U toho domu jsem si všiml, že střecha je z jedné strany propadlá. Díval jsem se i do okna– byla tam nějaká hadra. Poslouchal jsem, zda něco neuslyším, ale byl tam klid,“ nechal se slyšet Cojocaru.

12.52„Ráno po probuzení jsem zapnul televizi a zjistil, co se stalo.“

12.54Cojocaru se později s některými z obžalovaných opakovaně sešel.„Bavili jsme se o tom, že takhle jsme to určitě nechtěli,“ řekl.

12.55 Cojocaru po svém zadržení odmítl vypovídat.„Bál jsem se, že by mně mohlo být vyhrožováno,“ vysvětlil.

12.56 Podle Cojocara se během setkání s kamarády hovořilo také o možnosti útěku do zahraničí.

12.58 Dotazy kladou zmocněnci poškozených.

12.59„Když jsem se dozvěděl, že došlo ke zranění holčičky, polil mě studený pot. Musel jsem si sednout, abych tu infomaci vstřebal,“ vylíčil Cojocaru.

13.01„Nechtěli jsme nikomu ublížit. Vyrovnávám se s tím dodneška. Pořád na to myslím. Připadá mi zbabělé páchat násilí na někom jiném a ubližovat nevinným,“ prohlásil.

13.02„Možná jsme to udělali proto, abychom se ukázali před známými a kvůli našemu sebevědomí. Znovu ale zdůrazňuji, že kdybych jen tušil, že uvnitř někdo je, určitě bych tu láhev nehodil,“ kál se.

13.08 S Romy jsem byl často v kontaktu, a to odmalička. Vždy se našla nějaká cesta, abychom se spolu mohli bavit,“ řekl.

13.11 Cojocaru znovu zopakoval, že se díval, zda v domě nikdo není.„Byl jsem asi jeden a půl metru daleko. Všude vládlo ticho,“ popsal.

13.16„Zaskočil mě účinek těch zápalných lahví. Nevím, jak ostatní, ale já se bál. Zaskočilo nás to,“ uvedlCojocaru.

13.26Dotazy kladou obhájci.

13.27Cojocaru hovoří o tom, jak působil na letních táborech, kde staral o handicapované děti a také o Romy.

13.30 Cojocaru popisuje zatčení.„Policejní komando vtrhlo do domu, položilo mě na zem. Dali mi pytel na hlavu, musel jsem stát nahý. Vzpomínám si, že mě spoutali a vyvedli. Pak přiletěla helikoptéra, hodili mě na podlahu. Cestou zjišťovali, jestli dýchám, zvedali mi pytel, aby to zjistili. V Ostravě mě znovu vysvlékli do naha,“ vylíčil.

13.31„Policisté se mě ptali, jestli vím, kde jsem, a jestli vím, proč tohle všechno bylo,“ řekl Cojocaru s tím, že mu policisté odmítli telefonát s rodinou.

13.32„…nežilo se mi dobře s pocitem, že někomu bylo ublíženo a já jsme stále na svobodě,“uzavírá svou výpověď Cojocarua hlavní líčení je přerušeno. Pokračovat se budeve středuod 9 hodin.
Všechny články k vítkovské kauze ČTĚTE ZDE!

Autor: Jaroslav Perdoch

11.5.2010
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 14 000 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků Pomocníci olepování. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 17500 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: z: 4.7.2018 a: 19.7.2018 Pracovní místo vhodné i pro zaměstnaneckou kartu, , Náplň práce: práce v nábytkářské dílně, obsluha olepovacího stroje, Kontakt: Mgr. Jakub Horák, telefonicky na č.: 608 126 606, písemně na email: agentura@sksbu.cz,. Pracoviště: Sks business unit s.r.o. pracoviště starý jičín, 742 31 Starý Jičín. Informace: Kontakt:, .

Výroba - Výroba Seřizovači 38 000 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Obráběč kovů - vodorovná vyvrtávačka VHQ 13 CNC. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 38000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Z:29.6.2018.a:20.7.2018:. Místo výkonu práce Velké Albrechtice.Náplň práce: tvorba programu dle výkresové dokumentace, zvolení správné technologie obrábění, sestavení nástrojů obrábění dle programu stroje, dílčí krokování při oživování programu, proměřování veličin s přerušením cyklu, korekce, kontrola stavu nástrojů, břitových destiček, případná výměna, konečná úprava hotových výrobků.Požadujeme: vyučení ve strojírenském oboru (i bez maturity), výhodou v oboru obráběč kovů, znalost řídicího systému Heidenhain iTNC 530 a znalost programování, platný průkaz jeřábník, vazač, orientace v technických výkresech, samostatnost, pečlivost, schopnost přesné práce, fyzická zdatnost.Způsob prvního kontaktu zájemce, o volné pracovní místo se zaměstnavatelem: telefonicky 556 455 140,v době od 7.00 do 15.00 hod., PO-PÁ;e-mailem zakova@lucco.cz;osobně na adrese Velké Albrechtice 242, v době od 7.00 do 15.00 hod.. Pracoviště: Lucco a.s., 742 91 Velké Albrechtice. Informace: Lucie Žáková, +420 556 455 140.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 18 000 Kč

Svářeči Svářeči CO2. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 35. Poznámka: Z:3.1.2018.A:19.7.2018. Místo výkonu práce Velké Albrechtice., , Místo vhodné i pro zaměstnaneckou kartu., , Platný úřední svářečský certifikát způsobilosti dle ČSN EN 287-1 pro tloušťku materiálu min. 14 mm. Dobrý zdravotní stav, ochota pracovat ve třísměnném provozu. Znalost vietnamštiny kvůli komunikaci s vedoucími pracovníky - výhodou. Životopis a scan certifikátu způsobilosti zasílejte na výše uvedenou e-mailovou adresu. Osobní kontakt každou středu na Rožnovská 241, Frenštát pod Radhoštěm.. Pracoviště: Viet job s.r.o. - pracoviště velké albrechtice, 742 91 Velké Albrechtice. Informace: Ai Luong, +420 601 388 883.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 16 000 Kč

Řidiči vysokozdvižných vozíků Řidiči motorového vozíku. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 16.3.2018 a: 17.4.2018 Požadavky: vzdělání - vyučení, průkaz obsluhy motorových manipulačních vozíků, Zaměstnanecké výhody: - týden dovolené navíc, - dotované závodní stravování, - příspěvek na dopravu, - příspěvek na penzijní připojištění, příspěvky nad rámec ZP (jubilea, výročí), - příplatky na rámec ZP (např. profesní) - závodní preventivní péči, - cafeteria program, - volnočasové aktivity a další, Kontakt: osobně na adrese podniku, personální oddělení ve dnech po - pá v době od 6:30 do 14:30 hodin, p. Jana Venzarová, telefonicky v pracovní dny v době od 6:30 do 14:30 na č: 556 783 605, písemně na e-mail: venzarova.j@vop.cz. Pracoviště: Vop cz, s.p., Dukelská, č.p. 102, 742 42 Šenov u Nového Jičína. Informace: Venzarová Jana, +420 556 783 605.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Jankulovski - Ilustrační foto.
8

Marek Jankulovski: Baník musí stát na odchovancích

Železniční přejezd ve Studénce. Ilustrační foto.

Nebezpečný přejezd ve Studénce: nahradí ho nový podjezd

Zhodnocení: 17. ročník Colours of Ostrava skončil. Jaký byl?

FOTOGALERIE/ Colours of Ostrava 2018 je za námi. Co se povedlo, a kde ještě vychytat mouchy?

Radegast investuje přes půl miliardy do linky na plechovky v Nošovicích

Pivovar Radegast si nadělí k padesátým narozeninám mimořádný dárek. Za 580 milionů korun postaví novou stáčecí linku na plechovky, kterou by měl zprovoznit v roce 2020, tedy v roce svého významného kulatého jubilea.  

Na Spálovské hody přijeli Spálovští

Hodně veselo bylo v sobotu 21. července odpoledne v první den Spálovských hodů. Spálovští totiž na ně pozvali zástupce ze Spálova, místní části Semil, kterých přijel celý autobus, což je zhruba polovina této místní části, která má 95 obyvatel.

Hasiče zaměstnaly dvě noční nehody

Dvakrát vyjížděli během noci z pátku na sobotu 22. července jednotky profesionálních hasičů z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) na Novojičínsko k nehodám vozidel.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT