Utkání, které mělo být oslavou fotbalu, se zvrhlo v brutální rvačku na hrací ploše. Případem se zabývali a stále zabývají také moravskoslezští policisté a naše soudy.

Rvačka

Z utkání v Trnavě neuběhla ani čtvrthodina, když na hrací plochu vtrhli fanoušci Trnavy a Slovanu Bratislava. Nebyli však sami. Do akce se dostali i další chuligáni ze spřátelených klubů, a to hned z několika zemí, včetně České republiky.

S největší pravděpodobností šlo o předem naplánovanou akci. Slovenskou Trnavu přijeli podpořit fanoušci Baníku Ostrava a polských Katowic, Slovanu dorazily posily ze Zbrojovky Brno, Wisly Krakov a Ruchu Chorzów, objevily se také informace o Austrii Vídeň. Šlo o desítky násilníků.

Pořadatelé si s maskovanými agresory dlouho nevěděli rady. Hráči naštěstí utekli do kabin. Utkání se nakonec nedohrálo. Několik lidí bylo zraněno. Případ vyšetřovala slovenská policie, která o spolupráci požádala i své kolegy z Moravskoslezského kraje.

Zkušenosti

„V rámci mezinárodní spolupráce se Slovenskou republikou požádala Okresní prokuratura v Trnavě, a to s odvoláním na Evropskou úmluvu o vzájemné pomoci ve věcech trestních, o převzetí trestních věcí pachatelů trestné činnosti na jejich území, a to v souvislosti s výtržností při fotbalovém utkání Trnava-Slovan Bratislava,“ uvedla mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.

Naši policisté prostředí baníkovských fotbalových chuligánů dobře znají a dokázali identifikovat některé z účastníků rvačky v Trnavě. „Moravskoslezští kriminalisté specializující se na divácké násilí od počátku objasňování případu spolupracovali s trnavskými kolegy, zejména při ustanovování podezřelých osob,“ potvrdila Jiroušková.

Obvinění

Vyšetřování se vedlo napříč krajem, a to v Ostravě, Karviné, Novém Jičíně a Opavě. „Policisté prozatím zahájili trestní stíhání pěti mužů z trestného činu výtržnictví. Spisové materiály byly předány s návrhy na podání obžaloby na příslušná státní zastupitelství. Všichni obvinění s policisty spolupracovali a k trestné činnosti se doznali,“ řekla Jiroušková.

Vyšetřování však ještě neskončilo. V minulých týdnech kriminalisté začali stíhat dalšího z podezřelých. Počet obviněných se může ještě zvýšit. Vyšetřování na Slovensku totiž pokračuje. „Není vyloučeno, že budou předány i další skutečnosti, které povedou k zahájení trestního řízení a následně k trestnímu stíhání vůči dalším konkrétním osobám,“ uzavřela Jiroušková.

Trest

U jednoho z fanoušků Baníku Ostrava, který řádil na trnavském stadionu, již padl rozsudek. Okresní soud v Ostravě mu vyměřil peněžitý trest ve výši 40 tisíc korun. Shodou okolností jde o muže, který byl v roce 2020 pravomocně odsouzen za účast na přepadení opavských fandů.

Odešel s podmíněným tříletým trestem s odkladem na pětiletou zkušební dobu. Společně s dalšími obžalovanými se tehdy přiznal a se státním zástupcem uzavřel dohodu o vině a trestu. O rok později, tedy ve zkušební době, se zúčastnil rvačky v Trnavě. To by pro něj mohlo mít závažné důsledky, hrozí mu změna podmíněného tříletého trestu z roku 2020 na vězení.