Oba měli požadovat úplatek po manažerech společnosti Tatry výměnou za to, že pomohou vyřešit problémy, které se objevily kolem dodávky pro Armádu České republiky. „Ke Krajskému soudu v Ostravě jsem dnešního dne podal obžalobu na dva muže," řekl ve čtvrtek Deníku Táborský.

„Mohu potvrdit, že obžalobu v uvedeném případu Krajský soud v Ostravě přijal. Standardním způsobem proběhlo přidělení spisu konkrétnímu soudci," uvedl mluvčí Krajského soudu Jiří Křivský.

Barták coby tehdejší 1. náměstek ministra obrany měl požadovat úplatek ve výši pěti milionů dolarů. Údajně se tak stalo v únoru 2008 během návštěvy vládní delegace České republiky v USA. Barták podle názoru žalobce sliboval někdejšímu velvyslanci v České republice a předsedovi dozorčí rady Tatry Williamu Cabanissovi, že vyřeší problémy se subdodavatelskou firmou, která se chtěla na zakázce Armády České republiky podílet, ale neuspěla. „Ta nabídka byla učiněna na střelnici," řekl Deníku Táborský s tím, že jednání kvalifikoval jako trestný čin přijímání úplatku, za který hrozí pět až dvanáct let vězení.

„Druhý obviněný je významný zbrojař," řekl Deníku žalobce Táborský. Jde o Michala Smrže, který se údajně třikrát sešel s manažerem Tatry. Prý chtěl 100 milionů korun jako odměnu za to, že díky svému vlivu dokáže vyřešit jisté komplice ohledně nákupu vozidel. Poprvé chtěl 100 milionů korun, poté slevil na dvacet milionů. Podle žalobce ale nic takového dokázat nemohl. Smrž je proto obžalován z pokusu o podvod. K žádnému předání peněz nedošlo. Barták i Smrž vinu odmítají.

V případu jako svědek vystupuje i šéf české pobočky společnosti Tatra v České republice Ronald Adams, který v souvislosti s Tatrou čelí od srpna loňského roku obvinění z podplácení. Na brněnském veletrhu údajně nabídl tehdejšímu náměstkovi Bartákovi úplatek za zajištění dalších armádních zakázek. Adams něco takového důrazně odmítl.

Hlavní líčení s Bartákem a Smržem by mohlo začít během několika měsíců. Zda to bude ještě v průběhu tohoto, nebo příštího pololetí, není zatím jasné. Příslušný soudce se s rozsáhlým spisem začne teprve seznamovat.